• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sıkı denetime rağmen kazalar önlenemiyor
16 Mayıs 2012 Çarşamba 22:08

Sıkı denetime rağmen kazalar önlenemiyor

Konya, Türkiye geneli nüfus sıralamasında 7. sırada yer alıyor fakat ölümlü ve yaralamalı trafik kazaları bu istatistiği alt üst ediyor.
Konya, Türkiye geneli nüfus sıralamasında 7. sırada yer alıyor fakat ölümlü ve yaralamalı trafik kazaları bu istatistiği alt üst ediyor. Her 4 kişiden birinin arabası olan Konya, Ölümlü ve yaralanmalı trafik kazaları sıralamasında ülke genelinde 4. Sırada yer alıyor.
 
Peki, bu kazaların sebebi ne? Cevabını Konya Trafik Denetleme Şube Müdürü Tolga Özek verdi. Konya’da geçtiğimiz yıl şehir merkezinde toplam 2640 trafik kazası meydana geldi. Bu kazalarda 25 kişi hayatını kaybederken, 4185 kişi ise yaralandı. Bu kazalarda, trafikte %52,5 payı bulunan yaya, motorsiklet ve bisiklet kazaları ön planda bulunuyor. Kazaları önlemek için gece gündüz denetimlerini sürdüren Konya Trafik denetleme Şube Müdürlüğü Ekipleri kural ihlali yapan 134.395 araç sürücüsüne cezai işlem uyguladı.
2011 yılında yaya, motorsiklet ve bisiklet sürücülerinin karıştığı kaza oranı ise 1393 olarak belirlendi. Bu kazalarda 16 kişi hayatını kaybederken, 1692 kişi de yaralandı.
Kazaları önlemek amacıyla ana arterlerde radar uygulamasına önem verdiklerini belirten Trafik denetleme Şube Müdürü Tolga Özek, ‘‘En çok denetim yaptığımız uygulamaların başında hız kontrolü geliyor. Bununla birlikte emniyet kemeri uygulamasını da sık sık yapıyoruz. Diğer uygulamamız ise motorsiklet ve bisikletlere yönelik olarak kask uygulaması oluyor. Kırmızı ışıkta geçmek, ters yönde gitmek gibi trafik ihlalleri ile de çok karşılaşıyoruz. Kaskı olmayan, plakası olmayan ehliyeti olmayan motorsiklet sürücüleri durdurulup denetimlere tabi tutuluyor. Eksiklikleri olanlara gerekli cezai işlem uygulanıyor. Gerekiyorsa trafikten men ediliyor. Bu şekilde denetimlere ağırlık vererek kazaları engellemeye çalışıyoruz’’ dedi.

Ekiplerin yaptığı çalışmaların sonuç verdiğini hatırlatan Özek, ‘‘denetimlerimiz sonuç verdi ve kask takanların oranı %41’e yükseldi. Emniyet kemeri ve kask konusunda bu sene %65’i geçmeyi düşünüyoruz, bunu sağlamak içinde sık sık denetimlerimizi yapıyoruz, özellikle yaz aylarının gelmesiyle motorsiklet, bisiklet ve yaya dolaşımı arttı. Özellikle ölümlü ve yaralamalı kazalarda beraberinde artıyor.’’ şeklinde konuştu.

Havaların ısınmasıyla birlikte trafikteki yerini yavaş yavaş alan motorsiklet ve bisiklet sürücülerine yönelikte denetimlerin artırıldığına dikkat çeken Özek, her gün farklı noktalarda uygulamalar yapıyoruz, sürücülere kurallara uymazlarsa ne gibi zararlarla karşılaşacaklarını anlatıyoruz, Bazıları hızı seçer, siz yaşamayı seçin’’ diyerek bu konudaki hassasiyetlerini gösterdi.

2012 yılının ilk 4 aylık ceza periyoduna baktığımızda ise ilk sırada 16.466 hatalı park yer alıyor. Ardından 15.592 ile emniyet kemeri ve kask ihlali bulunuyor. 3. Sırada ise 5.621 araca hız ihlalini aşmaktan ceza-i işlem uygulanmış. Ocak, Şubat, Mart ve Nisan ayında, Emniyet Kemeri denetimi, alkol denetimi, radarla hız denetimi, yolcu taşımacılığı yapan araç ve sürücüler, motorsiklet ve bisiklet denetimi, okul servis araçları denetimleri olarak toplamda 57.594 sürücüye cezai işlem uygulandığı görülüyor. HABER MERKEZİ / SAMİ GEDİZ
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA