• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şike yasasını inceletiyorum
01 Aralık 2011 Perşembe 09:44

'Şike yasasını inceletiyorum'

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, onaylamaması için AK Parti Milletvekili Şamil Tayyar'ın kendisine mektup yazdığı yeni şike yasasından rahatsız olduğunu söyledi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, onaylamaması için AK Parti Milletvekili Şamil Tayyar'ın kendisine mektup yazdığı yeni şike yasasından rahatsız olduğunu söyledi.
 
Kanunun ilk uygulanacağı dönemde değişikliğe gidildiğine dikkat çeken Gül, "Kararımı vermeden önce yasa teklifini tüm detaylarıyla inceletiyorum." dedi.
Köşk'ün onayına sunulan yeni şike yasasıyla ilgili Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den önemli açıklamalar geldi. Dün, Kırgızistan'a hareketinden önce Ankara Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenleyen Gül, kamuoyunda tartışmalara yol açan yasayla ilgili sorulara muhatap oldu. AK Parti Milletvekili Şamil Tayyar'ın yasa değişikliğini onaylamaması için kendisine mektup yazdığı hatırlatılan Cumhurbaşkanı "Açıkçası bu yasayla ilgili rahatsızlığım var. Çünkü 6 ay önce çıkmış bir yasanın daha düzgün olması gerekirdi." dedi. Kanunun ilk uygulanacağı dönemde değişikliğe gidildiğine dikkat çekti ve bu sebeple kararını vermeden önce yasayı tüm detaylarıyla incelettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yasa değişikliğini 15 gün inceleme süresi bulunuyor. Şayet 'tekrar görüşülsün' diye iade ederse, Meclis yasa değişikliğini bir kez daha ele alacak. Bu görüşme neticesinde yasa teklifi aynı şekilde Köşk'e gönderilirse Cumhurbaşkanı'nın ikinci veto hakkı bulunmuyor.

Nisan 2011'de yürürlüğe giren yasada şike ve teşvik primi suçu işleyenlere 5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası öngörülüyordu. Dört partinin anlaşması sonucu Meclis'te jet hızıyla kabul edilerek Cumhurbaşkanı'nın onayına sunulan yeni yasa teklifinde ise bu cezalar, 1 ile 3 yıl arasına çekiliyor.

Şike soruşturmasında 3 Temmuz'dan bu yana yoğun mesai harcayan Özel Yetkili Savcı Mehmet Berk, iddianamesini tamamladı. Mahkemeye sunulacak dosya ise şike cezalarında indirim yapılmasını öngören düzenlemeyle ilgili muhtemel veto düşünülerek Çankaya Köşkü'nden gelecek haberi bekliyordu. Birçok futbolsever dünkü açıklamaları üzerine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den 'veto' bekliyor. Gül'ün kullandığı Twitter hesabına, Cumhurbaşkanlığı'nın mail adresine ve Çankaya Köşkü'ne faksla mesaj gönderenler, Gül'den yasa değişikliğini Meclis'e iade etmesini istiyor. Şike ve teşvik primi suçlarına verilen cezayı azaltan ve Adalet Komisyonu'ndan geçen kanun teklifi, 2 madde değişikliğiyle Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilmişti. Yasa, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün imzalaması halinde Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek. Yeni düzenlemede şike ve teşvik primiyle ilgili suçlarda verilen '5 yıldan 12 yıla kadar hapis' cezası 'bir yıldan 3 yıla' düşürüldü. Suçların '1'den fazla işlenmesi halinde' 3 katına kadar cezanın artırılması öngörülürken artık ceza 'dörtte üçüne kadar' uygulanacak. Ayrıca 'hakkında soruşturma başlatılan kişinin soruşturma ve kovuşturma sonuna kadar, spor federasyonlarında ve kulüplerinde yöneticilik yapamayacakları' hükmü de getirildi. Bunun yerine ilgili kişinin federasyon ve spor kulüplerinde yönetici olması sadece 'mahkûmiyet' halinde yasaklandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA