• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şiir Ormanı tanıtıldı
03 Mayıs 2015 Pazar 12:54

Şiir Ormanı tanıtıldı

YUSUF KARAKAŞ / YENİ HABER

Neocortex Topluluğu tarafından düzenlenen sıfırıncı festival kapsamında Şiir ormanı ve Zihin haritaları tanıtımı yapıldı

Neocortex Topluluğu ve  festival hakkında gazetemize bilgi veren Selçuk Üniversitesi Mimarlık Fakültesi 4.sınıf öğrencisi Özge Yılmaz Üniversite tarafından kendilerine verilen alanda ağaç dikerek Şiir Ormanı adını verdikleri ormanı kurduklarını söyledi. Toplamda Türkiye genelinde 20 Üniversitede çalışmalarını yürüttüklerini söyleyen Özlem Yılmaz,’’Neocortex bir öğrenci topluluğudur 2011 yılında kuruldu. Cortex demek beyin kabuğu demektir. Daha sonra bu 8 Üniversitede resmi olarak büyüdü 20 Üniversitede ise sanal olarak büyüdü. İlk başlarda Tıp öğrencileri ve Tıp hocaları ile başladı fakat daha sonra kollara ayrıldı. Biz Neomimariyi kurduk alt grup olarak. Aktif olarak çalışmak ve gözle görülür bir şey olsun istedik ne yapalım diye düşünürken ağaç dikelim dedik ve  bundan daha güzel bir şey olmaz diye. Sonra diğer Tıp okuyan arkadaşlara madem siz Tıp okuyorsunuz bizde Mimarlık okuyoruz birleştirelim bunu dedik, Rektör beyden izin aldık ve bize çok büyük bir alan verdiler’’ şeklinde konuştu. Neocortexin beyin kabuğu anlamına geldiğini ve sağ beyin sol beyinin nasıl çalıştığını vurgu yapmak istediklerini belirten Özlem Yılmaz,’’ Biraz öncede dediğim gibi Cortex beyin kabuğu demektir ve buna atıfta bulunmak için işte sağ beyin-sol beyin nasıl çalışır diye biz bunu ormanda entegre ettik tasarımlarla birleştirdik. Bu şekilde de ortaya çok güzel içimize sinen bir proje çıktı. Şuan sınırlarını çizdik ağaçlarımızı diktik. Sağ taraf daha sanatsal ve çiçek açan kısım sol taraf ise çam ağaçlarının olduğu bir orman. Makette gördüğümüz gibi burası Üniversite rektörlüğü tarafından verilen alan Rixos otelinin arka tarafıdır. Bunun yanı sıra Neo-Okumalar dediğimiz okumalar yapıyoruz mesela Murat Menteş isminde karar kılıyoruz ve Mimarlık öğrencisinin de Tıp öğrencisinin de rahatlıkla okuyabileceği bir isim’’ dedi.

 

27 NİSAN DÜNYA NEOCORTEX GÜNÜ İLAN EDİLDİ

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi 3.sınıf öğrencisi Şerife Nur İyi körükçü ise neocortexin bu yıl 3.yılını kutladıklarını ifade ederek 27 Nisanı Dünya Neocortex Günü olarak ilan ettiklerini söyledi. Şerife Nur İyi körükçü, ‘’Neocortex Topluluğundan sorumluyum. Biz topluluk içerisinde Başkan sıfatını kullanmayı tercih etmiyoruz. Bizde herkes sorumluluk sahibidir. Bu sene neocortexsin 3.yılını kutluyoruz. 3 yıl önce 27 Nisanda kurulmuştu. Biz 27 Nisan’ı aynı zamanda Dünya Neocortex günü olarak kutlamak istiyoruz ve sıfırıncı festivali başlattık tam bizim tarzımızda bir yazar olduğunu düşündüğümüz Murat Menteş’i davet ettik. Neocortex’te aynı zamanda ‘Ne Olursan Ol Gel’e bir vurgu yapmak istedik. Veterinerlik, sağlık bilimleri, Tıp, Mimarlık gibi bir çok fakülteden öğrenci arkadaşımızla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bugünkü festival günümüzde zihin haritaları oluşturduk, şiir ormanımızın maketini tanıttık’’ diyerek sözlerini noktaladı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA