• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sigarayı bırakmak için fırsat
20 Haziran 2013 Perşembe 12:00

Sigarayı bırakmak için fırsat

Meram Tıp Fakültesi Aile Hekimliği bünyesinde bulunan Sigara Bıraktırma Ünitesinde bulunan Biorozerans cihazı ile sigara bırakmak isteyenlerin büyük bölümü sigaradan kurtuluyor.
Günümüzün illeti olan sigaradan kurtulmak yeni geliştirilen yöntemlerle her geçen gün biraz daha kolaylaşıyor. Sigarayı bırakmak isteyenlere son zamanlarda sağlık kuruluşları önemli destekler verirken, sigarayı bırakmak isteyenlerin yapması gereken sigarayı bırakmada kesin karar vermesi gerekiyor. Sigara bırakmak isteyenlere büyük yardımları olan sağlık kuruluşlarının başında gelen Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi yeni yöntemler ve yeni cihazlarla sigara illetinden kurtulmak isteyenlere desteklerini artırıyor. Hastanedeki sigara bıraktırma yöntemleri ve kullanılan araçlar hakkında bilgi veren Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ruhuşen Kutlu sigara hakkında şunları söyledi: “Sigara içme 8-9 yaşlarına kadar indi. Her yaş grubunda her cinsiyette insanların kullandığı bir madde haline geldi. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sigara kullanma oranı çok arttı. Ülkemizde bir yılda 100 binden fazla kişinin sigaraya bağlı bir hastalıktan hayatını kaybetmekte. Son yıllarda Sağlık Bakanlığının yaptığı sigara bırakma kampanyaları sayesinde ülkemizde sigara bırakma oranı arttı. Ama biz istiyoruz ki bu oran daha da artsın. Sigara firmalarının hedefleri 20 yaş altı gençleri ve bayanlardır. Zaten erkeklerin büyük çoğunluğu sigara kullanıyor. Son yıllarda kadınlarda sigara kullanma oranı da git gide artmakta. Kadınlarda tehlikenin bir diğer boyutu da gebelik döneminde içilen sigaranın bebekte yaptığı zararlar. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki gebelik döneminde içilen sigaralar düşük doğumlara,  neden olduğunu gösteriyor. Düşük doğum olmasa bile, bebek doğduktan sonra problemler devam ediyor. Çünkü anne sigara içmeye yine devam ediyor. Akut solunum yolu enfeksiyonları, otikler, astım ve bronşit gibi problemler sigara içen annelerin çocuklarında daha çok görünüyor.”
 
“ÖNEMLİ OLAN KESİN KARAR VERMEK”
Doç. Dr. Kutlu Meram Tıp Fakültesi’nde bulunan Sigara Bırakma Ünitesi ve sigarayı bıraktırmakta kullandıkları yöntem hakkında şu bilgileri verdi:“Aile Hekimliği Polikliniği bünyesinde Sigara Bıraktırma Ünitemiz 31 Mayıs 2001 yılında (Dünya Sigarasızlar Gününde) açılmıştır ve günümüze kadar hizmetlerini sürdürmüştür. Sigara bırakma da tedavi yöntemleri çok değişti. Kliniğimizde bize müracaat eden herkese sigara içip içmediğini soruyoruz. Eğer sigara içiyorsa sigarayla ilgili; bırakırsa ne olur, sigaranın riskleri nelerdir, akut dönemindeki sigaranın yaptığı tahribatlar neler, kronik dönemde sigara neler yapıyor, bırakıldığında kazançları neler gibi konuları kişiye anlatıyoruz. Sigarayı bırakmayı düşünüp düşünmediğini, sigarayı bırakmayı deneyip denemediğini sorarak düşüncelerini alıyoruz. Çünkü sigara bırakmada pek çok metotlar uygulanıyor ama asıl önemli olan kişinin kendisinin sigarayı bırakmak istemesi ve bu düşüncesini beyninde olgunlaştırmasıdır. “Ben sigarayı içmeye devam edeceğim ama siz beni bir alete koyup bıraktırın” gibi bir düşünceyle sigara bırakılmaz, böyle bir şey olamaz. Kişi sigarayı ne zaman bırakmak isterse, kendini ne zaman sigarayı bırakmaya hazır hissederse biz tedaviye o zaman alıyoruz. Kişi sigarayı bırakmaya karar verip geldiğinde de hemen bırakmasını istemiyoruz. 10 gün gibi bir süre veriyoruz ve bu sürede okuması için broşürler vererek kişinin hazırlık süresinde yapması gerekenleri öğrenmesini sağlıyoruz. Buna davranış terapisi diyoruz. Bu süre içerisinde kişi günde bir paket sigara içiyorsa eğer sadece çift saatlerde sigara içmesini istiyoruz, içtiği sigaranın markasını değiştirmesini istiyoruz. Sigara içilen mekânlardan uzak durmasını istiyoruz. Sigarayı hatırlatan davranışlarını değiştirmesini istiyoruz. Sigara bırakmaya başlangıç süresinde birde sigara bırakma arkadaşının olmasını istiyoruz. Birlikte sigara bırakmak daha çok motive ediyor kişileri çünkü. Son olarak ünitelerinde bulunan Biorozerans cihazı hakkında bilgi veren Doç. Dr. Kutlu, cihazın sigarayı bıraktırmada büyük etkisi olduğunu belirterek, “Sigara bırakmaya başlangıç sürecinin ardından kişinin unutmayacağı bir tarihte, (Biz bu tarihin 1’i ile 15’i olmasını istiyoruz. Bunun dışında evlilik yıl dönümü, doğum günü gibi tarihlerde olabilir.) bize başvuru yapmasını istiyoruz. Başvurudan sonra kişinin tahlillerini, fizik muayenelerini, kan tahlillerini, akciğer grafisi çekimini yapıyoruz. Daha sonra kişiyle birlikte hangi metodu kullanacağımıza karar veriyoruz. Kişi günde 10’dan fazla sigara içiyorsa, nikotin yoksulluğu sendromları dediğimiz semptomlar varsa ve bağımlılık düzeyi orta ve daha üst düzeyde ise onları mutlaka terapiye alıyoruz. Terapide kişinin durumuna göre nikotin bantları, nikotin çikletleri, sigara bırakmada kullanılan medikal ilaçlar gibi yardımcı ürünleri kullanıyoruz.”
 
“BİOROZERANS CİHAZI SİGARA BIRAKMADA YÜZDE 100’E YAKIN SONUÇLAR VERİYOR”
Son iki yıldır kullanılan, bizim bölümümüzde kullandığımız Biorozerans aletimiz var. Biorozerans’ta da bırakma oranı yüzdeleri oldukça yüksek, yüzde 75-80’ler civarında. Biorozerans’ı biz son 1 yıldır ünitemizde kullanıyoruz ve çok ciddi sonuçlar aldık. Vücudumuzda tüm organların tüm hücrelerin belli bir elektromanyetik frekansı var. Bu hücreler belli bir düzen içinde çalışıyorlar ve birbirleriyle uyum içindedirler. Herkesin elektromanyetik frekansları farklıdır. Sağlam ve hasta olan dokuların frekansları da farklı… Sigara içen bir kişide nikotine duyarlı elektromanyetik hücreler vardır. İşte Biorozerans kişinin son içtiği sigara ve kişinin tükürüğünden kişiye özel olan elektromanyetik frekansları ölçüyor. Doğru olan frekansla devam ediyor ve yanlış olan frekanslar makinede ters gönderiliyor. Bu düzeltilmiş frekanslar daha sonra kişiye geri yükleniyor. Cihaz bu şekilde çalışıyor. Şuana kadar cihazdan güzel sonuçlar aldık. Ama kişinin tabii ki sigarayı kesinlikle bırakmak istemesi en önemli unsurdur” diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da HDP terörü! AK Parti ekibine saldırdılar
  • Konya'da gece yarısı korkutan yangın
  • Konya'da feci kaza! 6 saat yardım bekledi
  • Konya'da gergin gece! Pompalı ile dehşet saçtı: 9 yaralı
  • Milletin hastanesinde çalışmalar devam ediyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA