• Konya0 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sigarayı bırakmada en etkili yöntemler
22 Ekim 2009 Perşembe 12:10

Sigarayı bırakmada en etkili yöntemler

Özel BSK Konya Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr.Ayşe Gül Çallı sigarayı bırakmada başvurulan yardımcı yöntemler hakkında bilgi verdi.
Türkiyede sigarasız günler başladı. Bundan sonra ev ve sokak hariç hiçbir yerde sigara içilmeyecek. Belki de bu yasak sigarayı bırakmanız için iyi bir fırsat olabilir.
             Araştırmalar sigara içenlerin % 90'ının sigarayı bırakmak istediklerini fakat bunu başaramadıklarını göstermektedir. Uyandıktan hemen sonra sigara içenler, hastayken sigara içenler ve sigaradan uzak duramayanların ciddi derecede bağımlılığı vardır ve bu kişiler sigarayı bırakmakta zorlanırlar. Sigarayı bırakanların %70'i ilk ayda tekrar kullanmaya başlarlar. 
Verilere göre, doktor desteği olmadan bırakacağım diyerek sadece kendi isteği ile bırakılan sigara bırakma başarı oranları yüzde 3 ile 5 arasında değişiyor. İlaçsız olarak, doktor desteği ile bırakma başarı oranı ise yüzde 7-10.

Bu kötü alışkanlığı hiçbir yardım almadan bırakabileceğiniz gibi birçok yardımcı yöntem de kullanabilirsiniz. Özel BSK Konya Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr.Ayşe Gül Çallı  sigarayı bırakmada başvurulan yardımcı yöntemler hakkında bilgi verdi:

NİKOTİN REPLASMANI: Sakız, bant, sprey, elektronik sigara şekillerinde uygulanabiliyor. Tedavi 3 ay sürüyor.

Nikotin Bandı:

Kullanılan sigara miktarına göre ayarlanıyor. Başarı oranı yüzde 40-45.

 Nikotin Sakızı:

Kişi 2 mg'lık sakızlardan gün içinde 8-10 defa çiğniyor. Ağzında emerek nikotini alıyor. Konsantrasyon kaybı ve terleme gibi yan etkiler gözlenebiliyor. 4-8 hafta süren tedavinin başarı oranı yüzde 15-25.

 Elektronik Sigara:

El ve dudak alışkanlığı olanlarda yararlı. Bir türlü bırakamayanlar için geliştirilen elektronik sigara, yine normal sigara gibi nikotin ve bunun yanı sıra duman ve aroma içeriyor.
 BUPROPİON: Beyinde nikotin reseptörlerini doyuran ilaç, bıraktıktan sonraki dönemde kişide nikotin alıyormuş etkisi veriyor. Bazı kişilerde uykusuzluk ve alerjik yakınmalara yol açıyor. Tedavi 28-60 gün arasında yapılıyor. Başarı oranı yüzde 40. 
 
VARENİKLİN: Beyindeki nikotin reseptörlerine bağlanan, nikotin reseptörlerini kısmen bloke eden bir ilaç. İlacın yan etkisi ise bulantı. Kişinin ilacı bırakmasına neden olacak kadar değil ama rahatsız edici olabiliyor tabii. Başarı oranı yüzde 40.

AKUPUNKTUR: Akupunktur tedavisi beyni yeniden sigaraya gerek duymadan serotonin ve endorfin salgılaması için uyarır ve beyin, eski otonomisini kazanır. Ancak sigara bırakma yöntemleri arasında yararlı olduğuna dair bilimsel bir çalışma bulunmamaktadır.

BİOREZONANS: Biofiziksel olarak sigara içimi engelleniyor. 45 dakikalık seansta bazı insanlar sigarayı  bırakıyor. Bu yöntem, hamile kadınlar ya da kalp pili kullananlara önerilmiyor.

HİPNOZ: Hipnoz, alışkanlıkları kırmanın en etkili yoludur. Hipnoz, sigaranın oluşturduğu alışkanlık yaratan davranışlarınızı değiştirecek, yerine yeni sağlıklı davranış biçimleri koyacaktır. Hastanemizin sigarayı bırakma ünitesinde hastalarımıza öncelikle ayrıntılı muayene ve solunum testi yapmakta, bu süreçte hastamız için en uygun yöntemi belirleyerek bir program oluşturmaktayız. Uygun hastalarımıza ise “Hipnoterapi” uygulayarak, oldukça başarılı sonuçlar almaktayız.

Hipnoterapi tedavisinde başarının anahtarı, sigara içmeye duyulan psikolojik ihtiyacın ortadan kaldırılmasında yatmaktadır. Programın ilk seansını “Farkındalık Tedavisi” dediğimiz bilinçlendirmeye ayırdık. Neyi niçin yaptığınızı bilirseniz, yapıp yapmama konusunda seçim hakkınız olur. Pek çok tiryaki bu açıdan karanlıkta kalmıştır. Yani düşmanını tanımaz ve haliyle kullandığı stratejiler başarısızlıkla sonuçlanır. Oysa kapıyı açan anahtar “Farkındalık”tır. Sigarayı niçin içtiğinizi zannettiğiniz ile gerçekte neden içtiğiniz iki farklı hikayedir ve gerçek nedenleri bilmek başarıya giden ilk adımdır.

İkinci, üçüncü seanslarda bilinçaltı eğitimi yani “Hipnoterapi” var. Yaşamınızın herhangi bir alanında kalıcı bir değişiklik yapmanız için bilinçaltınızı bu değişime ikna etmeniz gerekir. Eğer bilinçaltınızla siz, aynı tarafta yer almazsanız yapmak istediğiniz değişim geçici bir deneyim olarak kalacaktır. Bu nedenle her türlü bağımlılık tedavisinde veya bir alışkanlığınızı değiştirmeniz için bilinçaltının bu değişikliğe ikna olması gerekir ki bu yöntemin adı “HİPNOZ” dur.

Dördüncü ve beşinci seanslarda sigara içme isteğini etkili bir şekilde azaltan ve hastaya da öğretip uygulamasını sağladığımız “Self Hipnoz” ve “EFT” uygulanır. “Duygusal Özgürleştirme Tekniği” olarak da bilinen bu yöntem özellikle bağımlılık tedavisinde yaygın olarak, diğer tedavileri desteklemek amacıyla kullanılır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA