• Konya-3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sigaraya etkin uygulama geliyor
15 Nisan 2009 Çarşamba 15:41

Sigaraya etkin uygulama geliyor

Sağlık Bakanlığı tarafından Tütünle Mücadele Kapsamında Kurumlar arası işbirliği toplantısı Antalya Kremlin Palace Otelde gerçekleşti.
Sağlık Bakanlığı tarafından “Tütünle Mücadele Kapsamında Kurumlar arası işbirliği” toplantısı Antalya Kremlin Palace Otelde gerçekleşti.
Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Nazmi Bilir, 2001 yılından bu yana sigara kullanımının yüzde 11 oranında azaldığı Türkiye'nin hala dünyanın en çok sigara içilen 10 ülkesi arasında olduğunu bildirdi. Sigarayı Rus ruletine benzeten Prof. Dr. Bilir, Rus ruletinde ölüm olasılığının 6'da bir, sigarada ise 6'da 3 olduğunu söyledi.

Türkiye'de sigaraya başlama yaşının 13 olduğunu belirten Prof. Dr. Bilir, ülkede 20 milyon kişinin sigara içtiğini bildirdi. “Yani yetişkin yaş grubunun üçte biri sigara içiyor” diyen Prof. Dr. Bilir, son yasal düzenlemelerin ise sigara içen kişi sayısını azalttığını vurguladı. Prof. Dr. Bilir, “2001 yılından bu yana Türkiye'de sigara kullanımı yüzde 11 oranında azaldı. Bunun, geçen yıl kabul edilen yeni kanundan sonra hız kazanacağını düşünüyoruz. Ancak hala dünyanın en çok sigara içilen 10 ülkesinden birisiyiz. 10'uncu ülke biziz. Başka alanlarda ilk 10'lara girmek kıvanç verici birşey, ama sigara konusunda dereceye girmek övünülecek bir şey değil” diye konuştu.

Prof. Dr. Nazmi Bilir, insanların sigaranın zararlı olduğunu bildikleri halde içmeye devam ettiklerini anlattı. Sigarayı “Rus ruletine” benzeten Prof. Dr. Bilir, şunları söyledi:   

“Rus ruletinde ölüm olasılığı 6'da 1'dir. Sigara ruletinde ölüm olasılığı ise 6'da 3'tür. Yani sigara içenlerin yarısı sigara kaynaklı hastalıklar yüzünden hayatını kaybeder. Bu demektir ki sigara ruleti, Rus ruletinden 3 kat daha tehlikelidir. Bu yüzden insanların sigara kullanmamaları konusunda bilgilendirilmeleri gerekiyor.”  
Yapılan araştırmalarda sigara içenlere, “Sigarayı bırakmayı istiyor musunuz?” diye sorulduğunu da kaydeden Prof. Dr. Bilir, “Bu kişilere, (Sigarayı bırakmak istiyor musunuz?) diye soruyorsunuz, (Evet bırakmak istiyorum) diyorlar, ama kaç kişi bıraktı diye bakıyorsunuz, yüzde 5'i bırakıyor. Demek ki bu arada yüzde 75'lik bir hizmet açığı var. (Sigarayı bırakmak istiyorum) diyen insanlara bu hizmeti vermek lazım. Bunu yüzde 10'lara, 40'lara çıkarmak lazım” dedi.   
Sigara içen bazı tiryakilerin, “Sigara içme özgürlüğümüz kısıtlanamaz” diyerek kendilerini savunduklarını da belirten Prof. Dr. Bilir, “İnsanın kendini öldürmesi özgürlük sayılamaz” diye konuştu.
Bir binanın çatısına çıkıp “Atlayacağım” diyen kişinin ikna edildiğine dikkati çeken Prof. Dr. Bilir, aynı durumun sigara için de geçerli olduğunu, kişilerin sigarayla kendilerine zarar vermelerinin önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.
Konularında uzman çeşitli konuşmacıların katıldığı toplantıda; Prof. Hilal Özcebe Tütün Kullanımı ve Sağlık etkileri, Prof. Nazmi Bilir Tütün Yasası ve Ülke örnekleri, Prof. Elif Dağlı- Tütün Endüstrisi taktikleri ve Türkiye Etkinlikleri, Doç. Dr. Dilek Aslan Kapalı Ortam Kirliliği konularında seminerleri sundular.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA