• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sigarada, 54 kişi ve kuruma tutanak
18 Haziran 2009 Perşembe 15:12

Sigarada, 54 kişi ve kuruma tutanak

Konya İl Tütün Kontrol Kurulu, 15 Mayıs-15 Haziran tarihleri arasında 93'ü kamu olmak üzere 542 kuruluş ve iş yeri denetledi.
Konya İl Tütün Kontrol Kurulu, 15 Mayıs-15 Haziran tarihleri arasında 93'ü kamu olmak üzere 542 kuruluş ve iş yeri denetledi. Yapılan kontrollerde sigara içerken yakalanan ya da yasağa uymadığı tespit edilen 54 kişi ve kurum hakkında tutanak düzenlendi. İl Tütün Kontrol Kurulu Başkanı ve Konya Vali Yardımcısı Zikri Şahin, denetimlerin artarak devam ettiği bilgisini verdi.
 
Resmi verilere göre Türkiye'de yılda yaklaşık 100 bin kişi sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor. Her 6 dakikada bir kişi, günde 275 kişi sigaradan yaşamını yitiriyor.
 
Hükümet, sigara içenlerin sayısına ise her gün yenileri ekleniyor. Sigaraya başlama yaşının da ilköğretim çağına kadar düşmesi yetkilileri harekete geçirdi. Sağlık Bakanlığı, sigarayla etkin mücadele için geçen yıldan itibaren radikal önlemler aldı. Bu kapsamda 2008 yılında kapalı mekanlarda sigara içilmesi yasaklandı. Yasağa uymayarak sigara içenlere yasağa rağmen kamu kurumları ve özel iş yerlerinde sigara içilmeye devam edince valilikler bünyesinde İl Tütün Kontrol Kurulu oluşturuldu. Kurul, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve özel işletmelerde denetim yapıyor. Konya İl Tütün Kontrol Kurulu 15 Mayıs 15 Haziran arasında 542 iş yerinde denetim gerçekleştirdi. Denetim sonucunda 54 ceza tutanağı düzenlendi.
 
Vali Yardımcısı Zikri Şahin, denetimlerin artarak devam edeceği bilgisini verdi. Zikri Şahin, Konya il merkezinde 62, ilçelerde 120 olmak üzere 182 denetçi görev yaptığını kaydetti. Her kurumdan kişinin bulunduğu denetim ekibinde haftanın belirli günlerinde kamu ve özel kuruluşlarda ani denetimlere çıktığını belirten Şahin, "Ekipler ikişer gruplar halinde çalışıyor. Denetimler de bütün kapalı mekanların ayırt edilmeden denetleniyor. Kişiyi sigara içerken yakalarsak, 69 TL ceza hemen yazılıyor. Kamu kurumu yöneticisini veya işletme sahibi de uyarılıyor." dedi.
 
KAPALI MEKANLARDA UYULMASI GEREKEN KURALLAR VE CEZALARI
 
Mevzuata uygun ve herkes tarafından görülebilecek şekilde asılmış yasal uyarı yazılarının mevcut olup olmadığı (Cezası 1120 TL ).
 
4207 Sayılı Kanunda yasaklanan yerlerde tütün ürünü tüketen şahıs olup olmadığı (Cezası tüketenlere 69 TL, işletme sorumlularına 560-5600 TL).

Tütün firmalarının isimleri, amblemleri veya ürünlerin marka veya işaretleri ya da bunları çağrıştıracak alametleri kıyafetleri, takı ve aksesuar olarak taşıyan şahıs olup olmadığı (Cezası 69 TL).

 
Tütün ürünleri ile ilgili izmariti, paket, ağızlık, kağıt ve benzeri atıkları çevreye atan şahısların olup olmadığı (Cezası 25 TL).
 
Sağlık, eğitim ve öğrenim, kültür ve spor hizmeti verilen yerlerde tütün ürünlerinin satışının yapılıp yapılmadığı (Cezası 1120 TL).
 
Tütün ürünlerinin pazarlama ve satışında 18 yaşından küçüklerin istihdam edilip edilmediği (Cezası her kişi için 1.120 TL).
 
Tütün ürünlerinin paketleri açılarak adet şeklinde veya daha küçük paketlere bölünerek satışının yapılıp yapılmadığı (Cezası 1120-11200 TL).
 
Tütün ürünlerinin 18 yaşını doldurmamış kişilerin doğrudan ulaşacağı ve işletme dışından görülecek şekilde satışa arz edilip edilmediği (Cezası 33600 TL).
 
18 yaşını doldurmamış kişilere tütün ürünlerinin satışı yapılıp yapılmadığı değerlendirilecek (6 aydan 1 yıla kadar hapis).
 
Tesis bünyesinde bulunan lokanta, kahvehane, kafeterya, birahane gibi eğlence hizmeti veren işletmelerde diğer alanlardan tecrit sağlanıp sağlanmadığı ve hava geçişinin engellenip engellenmediği (560-5600 TL). (CİHAN)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA