• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sigara yasağı, yurt dışında ilgi uyandırdı
20 Temmuz 2009 Pazartesi 09:15

Sigara yasağı, yurt dışında ilgi uyandırdı

Dünyanın en çok sigara içilen ülkelerinden Türkiyede kahve ve lokantalarda da sigara yasağın yürürlüğe girmesi, yurt dışında ilgi uyandırdı.

Yabancı medya “Türkiye’de tütün yasağı: 4. Murat’ın zaferi”, “Bir Türk gibi sigara içmek sona erdi”, “Halkın yüzde 95’i yasağı destekliyor”, “Yasa, kökleri İslam’da olan hükümetin tütün ve içkiden duyduğu derin hoşnutsuzluk ile uyumlu” gibi ifadeler kullanıldı.

LE MONDE (Fransa)“Türkiye’de tütün yasağı: 4. Murat’ın ölüm sonrası zaferi. 1623 ile 1640 yılları arasında imparatorluğun başında bulunan ve çok korkulan bir Osmanlı padişahı olan 4. Murat, herhalde mezarlığının derinliklerinde zaferinin tadını çıkartıyor.”

EL PAİS (İspanya)

“Bir Türk gibi sigara içmek sona erdi. Sigara içenlerin sayısı açısından dünyanın 10. olan ve yetişkin erkeklerin yarısının kendilerini tiryaki ilan ettiği Türkiye’de bugünden itibaren tüm kahveler, bar ve lokantalarda bir sigara yakmak yasak oldu.”

BBC (İngiltere)
“Türkiye’de 20 milyondan fazla sigara içen var ama anketler, halkın yüzde 95’i yasağı desteklediğine işaret ediyor (?) Ancak İstanbul’daki BBC muhabiri, birçok Türk insanının, yasağı demokratik haklarının bir ihlali gibi gördüğünü söylüyor.”

TİME (ABD)

“Fransızlar yaptı. İtalyanlar yaptı. Şimdi tütün seven Türkiye de, dumansız saha olabileceği diye bahse girdi. (?) Türkiye, yeni yasal düzenlemeyi kabul etmesinin kismi bir nedeni, ülkenin katılmayı hedeflediği AB kurallarını yerine getirmektir. Ancak yasa aynı zamanda, kökleri İslam’da olan hükümetin tütün ve içkiden duyduğu derin hoşnutsuzluk ile uyumlu. (Başbakan) Erdoğan’ın hiç bir bakanı içmiyor.”

EURONEWS (AB)

“Türk Başbakanı sigarayı terörizmle kıyasladı. Bu ifadeler sert olabilir ancak Pazar günü gece yarısı itibaren yasayı ihlal edenler 32 euro tutarında bir ceza ile karşı karşıya.”

“Yasağa vatandaş değil, polis uymuyor”Sigara yasağının mimarı, Sağlık ve Sosyal Yardım eski Bakanı Bülent Akarcalı, bugünden itibaren uygulanmaya başlanan genişletilmiş sigara yasağına uyma konusunda vatandaşlardan yana bir yana kaygısı olmadığını dile getirerek, “Yasaya uymayan kendinde bir otorite, güç olduğunu sanan, mevki sahibi olduğunu sanan kişiler. Yani yasağa polis daha az, vatandaş daha fazla uyuyor. Otobüsün şoförü, muavini uymuyor, yolcu uyuyor” dedi.

Türkiye’de “dumansız hayat”ın bugün başladı. Yasalaştırma çalışmaları uzun yıllardır devam eden sigara yasağı, bugünden itibaren uygulanmaya geçti. Ancak şimdi de yasağa ne kadar uyulup uyulmayacağı merak ediliyor.
Sigara yasağının mimarı, Sağlık ve Sosyal Yardım eski Bakanı Bülent Akarcalı, ANKA’ya yaptığı açıklamada, tüm kapalı alanları kapsayan sigara yasağının “son derece cesur bir yasa” olduğunu söyleyerek, siyasi iradenin önemine işaret etti. Akarcalı, “Siyasi irade istediği takdirde, Türkiye’nin en temel sorunları üzerine gidip, halkın desteğini de alabileceğini gösteriyor. Sigara üreten şirketlerin bütün lobilerine, esnafı kışkırtmak isteyen bütün çabalarına karşın yasa, çok büyük çoğunluğun desteğini alıyor. Bu halkımızın sağlığına olan düşkünlüğünü de gösteriyor, bilinçlenme artmış durumda” dedi.

“İLACA YILDA 10, SİGARAYA 15 MİLYAR DOLAR”Akarcalı, bugün Türkiye’de sigaraya harcanan paranın, ilaca harcanandan daha fazla olduğunu düşünüldüğünde yasanın öneminin daha da ortaya çıktığını belirterek, “İlaca ortalama yılda 10 milyar dolar harcanırken, sigaraya 15 milyar dolar harcanıyor. Sigaranın yol açtığı zararların gerek devlet bütçesinden, gerekse vatandaşın kendi cebinden çıkan paranın haddi hesabı yok. Hem 15 milyar lira sigaraya harcıyor hem de en azından senede 20-30 milyar dolar o hastalıkların tedavisine harcanıyor. Sigara içenler içmeyenlerin vergisiyle kendilerini tedavi ettiriyor. Bu da ayrı bir haksızlık. Bunun da önüne geçilmiş olacak” dedi.

“BUGÜNLERE GELMEK ZOR OLDU”

Sigara yasağının yasalaşmasına ilişkin çalışmalarına 1987’de başladığını anlatan Akarcalı, “2009’a kadar 22 sene sürdü. Çıkardığımız kanunlar veto edildi, Amerika’dan lobiciler geldi. Bu aşamaya gelmek son derece zor oldu” diye konuştu. 1996 yılındaki yasa ile toplu taşımda özellikle otobüslerde sigara yasağı başladığını hatırlatarak, vatandaşın yarın uygulanmaya başlanacak yasağa uymada bir kaygısı olmadığını dile getiren Akarcalı şöyle devam etti:

“Vatandaşın yasağa uyması çok daha kolay oluyor. Yasaya uymayan kendinde bir otorite, güç olduğunu sanan, mevki sahibi olduğunu sanan kişiler. Yani yasağa polis daha az, vatandaş daha fazla uyuyor. Otobüsün şoförü, muavini uymuyor, yolcu uyuyor. Bu çok kapsamlı bir yasa, çok ciddi bir siyasi irade var. Bu hükümetin şeref meselesi haline gelmiştir. Dolayısıyla bürokrasi bunu takip edecektir. Bir de yasağa karşı olan vatandaşlar da son derece bilinçlendi. Artık bunun bir hak olmadığı kabul edilmiş oluyor. Bu çok önemli. Temmuz ayında bayramımız yok, 19 Temmuz milli bayram ilan edilsin.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA