• Konya7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sigara nerelerde içilecek nerelerde yasaklı?
16 Temmuz 2009 Perşembe 11:10

Sigara nerelerde içilecek nerelerde yasaklı?

Sigara yasağına sadece 3 gün kaldı. 19 Temmuz'da ikinci büyük yasak başlıyor. Peki sigara nerelerde yasak nerelerde serbest olacak!
19 Temmuz’dan itibaren eğlence mekânlarında sigara içen kişilere, 69, işletmelere ise 5 bin 600 liraya kadar para cezası verilecek. Peki, yasada belirtilen "kapalı alan" ile ne ifade ediliyor, yasa hangi mekânları kapsıyor?

ŞU ANDA YASAK OLAN YERLER

-Kamu hizmet binalarının kapalı alanları,
-Koridorları dahil her türlü eğitim, sağlık, üretim, ticaret, sosyal, kültürel ve spor amaçlı özel hukuk kişilerine ait binalar,
-Taksi hizmeti verenler dahil kara, demir, deniz ve havayolu toplu taşıma araçları,
-Okul öncesi eğitim kurumları, dershaneler, özel eğitim ve öğretim kurumları dahil ilk ve orta öğrenim kurumları,
-Kültür ve sosyal hizmet binaları

Buralardaki yasak 19 Mayıs'da devreye girmişti ve bir yılı aşkın süredir uygulanıyordu.

19 TEMMUZ'DA İKİNCİ YASAK
 
5 gün sonra ikinci büyük sigara yasağı başlıyor. Bu kapsamda restorant, gece kulübü ve eğlence mekanları ile kahvehaneler gibi tüm kapalı alanlara da sigara yasağı geliyor.

Yalnız sigara içenlere hizmet verecek bar, restoran, kafe gibi yerler açılamayacak, bu yerlerde sigara içmek isteyenler için özel bölümler oluşturulamayacak.

CEZASI 69 LİRA
 
19 Temmuz’dan itibaren yasanın kapsamına giren bu yerlerde tütün ve tütün mamulleri kullananlara Kabahatler Kanunu'nun 39. maddesi gereği en yakın kolluk birimi yetkililerince 69 TL para cezası kesilecek.
 
KURUMLARA CEZAYI BELEDİYE KESECEK

Uyarıya rağmen verilen sürede yükümlülüklerini yerine getirmeyenler, belediye sınırları içinde belediye encümeni, belediye sınırları dışında mahalli mülki amir tarafından 560 TL'den 5 bin 600 TL'ye kadar idari para cezası ile cezalandırılacak.
 
KAPALI ALAN NERELERİ KAPSIYOR?

Sabit veya seyyar (çadır, güneşlik gibi) bir tavanı veya çatısı olan, kapıları, pencereleri ve giriş yolları dışında bütün yan yüzeyleri geçici veya kalıcı olarak tamamen kapatılmış bulunan yerler "kapalı alan" tanımlamasına giriyor.

Tütün ürünü tüketilebilecek yerler ise şöyle belirtiliyor:

Kahvehane, lokaller, eğlence hizmeti verilen işletmeler, lokantalar ile kamu ve özele ait tüm binaların "açık alanları ve üzerinde tente veya çadır bulunmayan bahçeleri

Yaşlı bakım evi, ruh ve sinir hastanelerinde yatarak tedavi görülen birimler, Ceza İnfaz kurumları, uzun yol denizyolu araçlarının güvertelerinin yüzde 10'luk kısımı...

Spor, kültür, sanat ve eğlence faaliyetlerinin yapıldığı açık hava tesislerinin yüzde 50'lik kısmında sigara içilebilecek.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA