• Konya-1 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sıfır araç alana müjde
04 Ocak 2012 Çarşamba 14:03

Sıfır araç alana müjde

Emniyet Genel Müdürlüğü, sıfır araç alanlara tescil kolaylığı sağlayacak projeyi uygulamaya başladı.
Emniyet Genel Müdürlüğü, sıfır araç alanlara tescil kolaylığı sağlayacak projeyi uygulamaya başladı.
Emniyet Genel Müdürlüğünün, sıfır araç alanlara tescil kolaylığı sağlayacak projeyi uygulamaya başlamasıyla, iş takibi için ''aracılara'' bir yılda ödenen yaklaşık 100 milyon lira, vatandaşın cebinde kalacak.
Emniyet Genel Müdürlüğü, geçtiğimiz ay sıfır araç alanlara tescil kolaylığı sağlayacak bir projeyi uygulamaya başladı.
 
Yeni projeyle Türkiye'de üretilen veya ithal edilen araçların teknik özelliklerini içeren araç uygunluk belgesi bilgileri, üretici veya ithalatçılar tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Araç ve Sürücü Bilgi Sistemi'ne (ASBİS) elektronik ortamda, e-imzalı ve zaman damgalı olarak iletilecek.
Vatandaşlar, yeni bir araç almak için bayiye gittiğinde, bayideki görevliler satışa ilişkin bilgileri ASBİS sistemine girecek ve alıcı adına tescil belgesi talebinde bulunacak.
Burada yapılacak işlemlerin ardından aracın tescil edildiğine ilişkin geçici bir tescil belgesi alan müşteriler, bu belge ile aracını trafiğe çıkarabilecek, asıl tescil belgesi ile trafik belgesi ise araç sahibinin adresine posta ile gönderilecek.
Pilot il olarak seçilen Ankara'da denenmeye başlanan ve 1 Nisan'dan itibaren tüm Türkiye'de uygulanması planlanan projeyle vatandaşlar, tescil şubesine gitmeden veya iş takipçisine vekalet vermeden aracını tescil ettirebilecek.
 
Ek istihdam sağlanacak
 
Söz konusu proje, Ankara'da şu an için sınırlı sayıda bayide uygulansa da hemen hemen tüm bayiler, sistemi kullanabilmek için çalışmalarına başladı.
Sistemin tamamen hayata geçmesiyle, trafik tescil şubelerindeki iş yükü, otomotiv bayilerinin üzerine kalacak. Bayilerin bu yükü kaldırabilmeleri için ise söz konusu işlemleri yapmaları için personel sayılarını artırması gerekecek.
Bu sayede, sektörde ek istihdam da sağlanmış olacak.
 
İş takipçiliği bitecek
 
Yeni bir araç satın almak isteyen vatandaşlar, mevcut durumda sigorta bedeli ve özel tüketim vergisini yatırdıktan sonra bayiden aldıkları uygunluk belgesi ve fatura ile şoförler odasına başvuruyor. Buradan araç tescil dosyası alan vatandaşlar, dosya içindeki müracaat formlarını daktilo ile doldurduktan sonra tescil şubesine gidiyor. Burada aracını tescil ettiren vatandaşlar plaka basımı için tekrar şoförler odasına gidiyor. Plaka bastıran vatandaşlar, tescil şubesinde plakayı mühürlettikten sonra aracı kullanmaya başlıyor.
Tüm bu işlemlerle uğraşmak istemeyenler ise genelde bayinin anlaştığı iş takibi yapan ''aracılara'' vekaletname veriyor.

Projenin tamamen hayata geçmesiyle, sıfır araçların tescil işlemlerinin takibini vekalet alarak yürüten söz konusu ''aracılar''ın yaptığı iş de ortadan kalkacak.
Bu ''yorucu işlemlere'' gerek kalmadan tescilin yapılacağı sistem sayesinde sıfır araç alanlar, işlemlerini bayilerden kolaylıkla yapabilecek.
 
Bu sayede Türkiye'de satılan yaklaşık yüzde 90 aracın tescil işlemlerini yürüten ''aracılara'' ödenen yaklaşık 100 milyon lira civarında para, alıcıların cebinde kalacak.
Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, Türkiye'de son iki yıllık süreçte, her yıl yaklaşık 800 bin sıfır araç satılıyor.
 
Bu araçların tescil işlemlerinin yaklaşık yüzde 90'ı iş takipçileri aracılığıyla yürütülüyor ve söz konusu iş takipçilerine bu iş için ortalama 120-140 lira ödeniyor....
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da yolcu otobüsü şarampole devrildi
  • 2017 yılında en çok Konya Mevlana Müzesi ziyaret edildi
  • MMO Konya Şubesinde devir teslim töreni yapıldı
  • Konya'da asma tavan müşterilerin üzerine çöktü!
  • Konya'da hamile sürücüyü tabancayla vurmuşlardı! İstenen ceza belli oldu

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA