• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şiddete geçit yok
08 Ekim 2014 Çarşamba 10:05

Şiddete geçit yok

Başbakan Yardımcısı Akdoğan sokakları yangın yerini çeviren teröristlere ve ayaklanma çağırısı yapan HDP'ye sert tepki gösterdi: Sokağa çağrı sorumsuz siyasetin bir tezahürü. Vandalizme karşı kesinlikle müsamaha gösterilmeyecek

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Kobani'yi bahane ederek Türkiye'yi yangın yerine çeviren vandallara sert tepki gösterdi. Türkiye'nin yaşananlara sessiz kaldığı iddialarını yalanlayan Akdoğan, Türkiye'nin birkaç gün içerisinde Kobani'den gelen 172 bin 684 kişiye kapısını açtığını vurguladı.

İSTİSMAR EDİYORLAR

İsim vermeden HDP'yi işaret ederek partinin tezkereye 'hayır' oyu verdiğini ifade eden Akdoğan, ' Türkiye'nin Suriye kaynaklı terör örgütlerinden duyduğu rahatsızlık sebebiyle Meclis'ten çıkardığı tezkereye 'hayır' oyu verenlerin Türkiye'den daha ileri adımlar atmasını beklemeleri büyük bir çelişkidir' diye konuştu. Türkiye'nin iyi niyetli tüm adımlarına karşı bölgede tansiyonun yükseltilmeye çalışılmasını son derece yersiz ve duruma fayda sağlamayan bir istismar vesilesi olarak gördüklerini dile getiren Akdoğan, şu açıklamalarda bulundu:

SORUMSUZ SİYASET

Belli şehirlerde insanları sokağa dökmeye yönelik çağrılar, sorumsuz siyaset anlayışının bir tezahürüdür ve Türkiye'nin iyi niyetli çabalarına karşı büyük bir haksızlıktır. Özellikle AK Parti binalarına karşı birtakım saldırılar yaşanmaktadır. Bu saldırılar, hangi parti binasına olursa olsun, siyaset kurumuna ve demokrasiye karşı yapılmış saldırılardır. Uludere, Muradiye, Başkale, Varto ve daha bir çok ilçe binamıza saldırılar olmuştur, bütün bu saldırıları da şiddetle kınıyorum.

ÇÖZÜM MECRAINDA

Şehir merkezlerinde insanlarımızın huzurunu kaçırmaya yönelik her türlü şiddet eylemi ve Vandalizme karşı kesinlikle müsamaha gösterilmeyeceği çok iyi bilinmelidir. Son derece olumlu bir şekilde devam eden çözüm süreciyle Suriye'de yaşanan gelişmelerin ilişkilendirilmesini kabul etmemiz mümkün değildir. Çözüm süreci kendi mecrasında seyretmektedir. Bizim dışımızda gelişen her olayı çözüm süreciyle ilişkilendirmek son derece yanlış bir yaklaşım olur. Türkiye dışında yaşanan ve bizim doğrudan müdahil olmadığımız olayları bahane ederek çözüm sürecinde kırılganlık üretmek sorumsuz bir yaklaşım olacaktır.'

Güvenlik Zirvesi toplanıyor

Hükümet olarak yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve ilgili kesimlerle temasları sürdürdüklerini vurgulayan Akdoğan, 'Sayın Başbakanımız yarın saat 16.00'da ilgili birimlerin katılımıyla Güvenlik Toplantısı gerçekleştirecektir. Mutad hale gelen bu toplantıyla son gelişmeler detaylı olarak ele alınacaktır' ifadesini kullandı. Türkiye'nin Suriye'de nasıl bir askeri operasyonun parçası olabileceği, bunun şartlarının ne olduğu konusundaki tartışmalara da değinen Akdoğan ' Sayın Başbakan gereken açıklamaları yaptı. Hükümetimiz, Suriye'nin geleceğini tek bir örgüt, kesim veya belli şehirlerdeki gelişmeler üzerinden okumak yerine daha kapsamlı bir gelecek öngörüsüyle hareket etmek durumundadır. Yani nasıl bir Suriye geleceği, senaryosu öngörülmektedir? Türkiye elbette sadece bir örgütün etkisizleştirilmesi değil, nasıl bir Suriye tasavvur edildiğiyle ilgili daha kapsamlı bir senaryo görmek istemektedir' dedi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA