• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şiddet gören kadınlar tehlikelerle karşı karşıya
28 Ocak 2011 Cuma 14:49

Şiddet gören kadınlar tehlikelerle karşı karşıya

Şefkat-Der Genel Başkanı Hayrettin Bulan, hayati yönden risk altındaki kadınların ev ve işyeri civarındaki gideceği yerlerde 24 saat polis koruması sağlanmasının yasal düzenlemede yer alması gerekir.
Şefkat-Der Genel Başkanı Hayrettin Bulan, hayati yönden risk altında olan kadınların korunmasıyla ilgili düzenleme yapılırken, risk altındaki kadınların ev ve işyeri civarındaki gideceği yerlerde 24 saat polis koruması sağlanmasının da yasal düzenlemede yer alması gerektiğini savundu. 
 
Bulan, Kayalı Park'ta yaptığı basın açıklamasında, Türkiye'de şiddet yönünden risk altındaki kadınlara yerinde koruma yapılamadığını, cinayetlerin çoğunun bu şekilde işlendiğini öne sürdü.
     Şiddet yönünden risk altında bulunan kadının güvenle kendi evinde kalamadığını savunan Bulan, şunları kaydetti:
     ''Risk altında olan kadın, her an kocası ya da tehdit eden ilgili kişi gelip kapıyı kırıp öldürebilir korkusu yaşamaktadır. Polis gelinceye kadar zaten iş işten geçmiş oluyor. Şiddet mağduru kadın zorunlu alışverişini yapmaya da korkmakta alışverişe çıkmamakta, hastaneye bile gidememektedir. Çalışan kadınsa iş yerine giderken, her an öldürülme korkusu yaşamaktadır. Bu korkuyu yaşayan kadının yanında emniyetten hiçbir görevli bulunmamaktadır. Kadına şiddet, ailenin korunması, hayati yönden risk altında olan kadınların korunması ile ilgili düzenleme ve değişiklik çalışmaları sürüyor. Hayati yönden risk altındaki kadınların ev ve iş yeri civarındaki gideceği yerlerde 24 saat polis korumasının sağlanması ile ilgili bir maddenin de bu konuda hazırlanan yasal düzenlemede yer almasını istiyoruz.''
     Şiddet mağduru ve risk altında olan kadınlar için emniyet teşkilatında yeni bir birim oluşturulması gerektiğini de ifade eden Bulan, yeni birimin oluşturulması halinde kadına şiddetin azalacağını ve kadın cinayetlerinin son bulacağını belirtti.
     Bulan, açıklamasının ardından dernek tarafından hazırlanan yasa değişikliği önerisini meclis başkanlığına ve meclisteki siyasi parti gruplarına gönderdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA