• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sıcak yemek ile gelen tehlike
22 Mart 2010 Pazartesi 08:35

Sıcak yemek ile gelen tehlike

Günümüzdeki birçok kanser türü gibi "yemek borusu kanseri" de çevresel etkenlerle yakından ilişkili.
Günümüzdeki birçok kanser türü gibi "yemek borusu kanseri" de çevresel etkenlerle yakından ilişkili. Bunların başında sigara geliyor. Sigara ve alkolün birlikte alınması yemek borusu kanseri riskini artırıyor. Ayrıca aşırı sıcak yemek ve içecekler de yemek borusu kanserine davetiye çıkarıyor.
 
Göztepe Medical Park Hastanesi göğüs cerrahisi uzmanı Opr. Dr. Erkan Yıldırım, yemek borusu kanserinin ülkemizde en çok Güneydoğu ve Doğu bölgelerimizde görüldüğünü söyledi. Bu illerde tüm kanser türleri içinde en yaygın görülenin yemek borusu kanseri olduğunu belirten Dr. Yıldırım "Bölgenin kültüründe et pişirme teknikleri farklı. Çok sıcak, tütsülenmiş, mangalda etler çok fazla yakılarak yeniliyor. Yanık etler fazla tüketiliyor. Bir de bunun üzerine sıcak çay ve sigara çok fazla içiliyor. Bunlar yemek borusu kanseri riskini artırıyor. Bu nedenle kanser hastalarının yüzde 20-30'unu yemek borusu kanseri oluşturuyor. Yemek borusu kanserinin genel olarak toplumda görülme oranı ise yüzde 15." dedi.

Yemek borusu kanserinin en önemli belirtisi yutma güçlüğü. Dr. Yıldırım'ın verdiği bilgilere göre, bu ve diğer belirtiler başka birçok hastalıkta da görülebileceği için yakınmalar olduğunda mutlaka doktora başvurulmalı. Kanser ilerledikçe kanseri oluşturan hücreler bulundukları dokudan ayrılır. Lenf sıvısı (özel bir çeşit kan sıvısı) organ yakınındaki lenf düğümlerine (lenf bezelerine) ve kan yolu ile bedenin başka yerlerine yayılabilir. Yemek borusu kanserinin tedavisinde kullanılan ana tedavi yöntemi cerrahidir.

Rakamlar kanser tehlikesini gösteriyor

Erkeklerde kadınlara göre 3-4 kat daha sık görülür.

Uluslararası genel görülme sıklığı yüzbinde 30-800 kişidir. (En sık İran, Çin ve güney Rusya'da.)

Bütün kanser türleri içindeki genel oranı yüzde 15'tir.

60 yaş üstü kişilerde, 60 yaş altına göre 20 kat daha fazla olduğu tespit edilmiştir.

Kimlerde daha sık görülür?

Yemek borusu kanseri, erkeklerde, şişmanlarda, sigara içenlerde, kronik alkol tüketicilerinde, ileri yaşta, kronik reflü hastalığına bağlı Barrett yemek borusu gelişenlerde, taze meyve ve sebzeleri az tüketen kişilerde, kaza veya intihar amacıyla toksik madde içenlerde. Yemek borusu hastalıklarından biri olan 'akalazya hastalığı'nda daha sık görülür. Başlangıçta daha çok katı gıdalar yutulamaz iken, zaman içinde hasta su bile içemez. Gıdaların yutulması sırasında ağrı, üst karın bölgesinde yanma hissi veya ağrı, tükürük salgısının artması, ses kısıklığı, öksürük gibi belirtileri olur.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA