• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sıcak havalara dikkat!
15 Mayıs 2012 Salı 15:39

Sıcak havalara dikkat!

Yüksek hava sıcaklığının özellikle yüksek nem oranı ile birleşince hipertansiyon hastalarını olumsuz etkilediğini belirten uzmanlar, sıvı alımının yüksek tutulmasını ve öğle saatlerinde dışarı...

Yüksek hava sıcaklığının özellikle yüksek nem oranı ile birleşince hipertansiyon hastalarını olumsuz etkilediğini belirten uzmanlar, sıvı alımının yüksek tutulmasını ve öğle saatlerinde dışarı çıkılmamasını önerdi.

Yüksek hava sıcaklığının özellikle yüksek nem oranı ile birleşince hipertansiyon hastalarını olumsuz etkilediğini belirten uzmanlar, sıvı alımının yüksek tutulmasını ve öğle saatlerinde dışarı çıkılmamasını önerdi. MedicalPark Özel Bursa Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'nden Doç. Dr. Tahsin Bozat, yüksek tansiyon, kalp damar hastalıklarının büyük bölümünün böbrek yetmezliği için önemli bir risk faktörü olduğunu vurguladı. Bozat, özellikle yaz sıcaklarının hipertansiyon hastaları üzerindeki etkisi olduğunu kaydetti. Türkiye'de erişkin nüfusun yaklaşık 4'te birini etkileyen hipertansiyon hastalığının 50 yaşın üzerindeki yetişkinler için büyük tehdit oluşturduğunu vurgulayan Bozat, "Hipertansiyon (yüksek kan basıncı) kalp krizi, felç, kalp yetersizliği, böbrek yetersizliği, gibi komplikasyonların gelişmesine katkıda bulunan, hem erkeklerde hem de kadınlarda yaşam süresini kısaltan bir hastalıktır. Toplumdaki erişkinlerin yaklaşık yüzde 25'inde hipertansiyon görülüyor. Hastalığın sıklığının bu derece yüksek oluşu, toplum sağlığı ve aynı zamanda sağlık ekonomisi için ne denli ciddi bir tehdit olduğunun göstergesidir" dedi.

"ÖĞLE SAATLERİNDE DIŞARI ÇIKMAYIN"

Yüksek hava sıcaklığının özellikle yüksek nem oranı ile birleşince sadece hipertansiyon hastalarında değil aynı zamanda sağlıklı erişkinlerde de olumsuz etkiler gösterebildiğine dikkat çeken Bozat, "Bunlardan önde geleni solunum ve terleme ile olan sıvı kayıplarının sıcaklığa paralel olarak artmasıdır. Özellikle uzun süre ayakta kaldıklarında tansiyonları düşen, hatta bayılan insanlarda bu şikayetlerde artış meydana gelebilir. Bu sebeple özellikle sıcak mevsimlerde sıvı alımının yüksek tutulması (günde en az 2-2.5 litre) ve güneş ışınlarının yakıcı etkilerinin en üst düzeyde olduğu öğle saatlerinde mümkün olduğunca açık havada korumasız biçimde bulunulmaması önerilir" ifadelerini kullandı.

"YÜKSEK TANSİYON KALP KRİZİNİ TETİKLİYOR"

Halk arasında tansiyon olarak adlandırılan hipertansiyonun belirtilerinin anlamanın güç olabildiğini dile getiren Bozat, hipertansiyonun çoğu kimsede hiç belirti vermeden yıllarca devam edebileceğini kaydetti. Belli belirsiz, tekdüze seyreden baş ağrısı, baş dönmesi nöbetlerin yüksek tansiyonun habercisi olduğuna dikkat çeken Bozat, yüksek tansiyonun kalp krizini tetiklediğini vurguladı. Kalp damarlarında tıkanık ve böbrek yetmezliklerinin de ortaya çıktığını dile getiren Bozat, "Her yaş için ideal tansiyon 120/80'ken, yüksek tansiyon için üst sınır 139/89'dur. Yüksek tansiyonun tedavisinde tuz kısıtlaması, fiziksel egzersizin artırılması, gerekiyorsa vücut ağırlığının azaltılması ve sigaranın bırakılmasını şarttır" dedi.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Dr. Seyit Karaca başkanlığa devam ediyor
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Erkon döküm, yılda 12 bin ton demir işliyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA