• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SGK prim alacakları yeniden hazırlanacak
02 Kasım 2010 Salı 18:19

'SGK prim alacakları yeniden hazırlanacak'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) prim alacaklarının kamu alacaklarını düzenleyen kanun çerçevesinde yeniden yapılandırılacağını açıkladı.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) prim alacaklarının kamu alacaklarını düzenleyen kanun çerçevesinde yeniden yapılandırılacağını açıkladı.
 
Konya'da düzenlenen Gelişmiş Kentler Zirvesi'ne katılmak üzere Konya'ya gelen Bakan Dinçer, toplantının ardından ilk olarak SGK Konya İl Müdürlüğü'nü ziyaret etti.
 
Bölge Müdürü Özge Songül'le birlikte kurumu gezen Bakan Dinçer, SGK personeli ve vatandaşlarla tokalaşarak sohbet etti. Bazı vatandaşların sorunlarını dinleyen Bakan Dinçer, görevli personele konuyla ilgili talimatlar verdi.
 
Daha sonra Bölge Müdürü Özge Songül'ün makamıma geçen Dinçer, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin kamu alacaklarının düzenlenmesi kanununda SGK prim borçlarının da yer alıp almayacağı ile ilgili sorusu üzerine Dinçer, "SGK prim alacakları da kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması kanunu çerçevesinde yeniden yapılandırılacak. Adına yeniden yapılandırma desek de bu yapılandırma daha önce yapılan yapılandırmalardan oldukça farklı olacak. Öncelikle bu süreçte SGK ve Maliye Bakanlığı ve kamu alacağı olan bütün kurumlar, alacakları konusunda herhangi bir reel kayba uğramayacak.
 
 Biz, vatandaştan alacaklarımızı reel olarak tahsil edeceğiz. İkincisi, yapılan çalışma daha çok genel ekonomide görülen istikrar ve güven nedeniyle alacakların tahsilatı konusunda da bir düzenleme yapma gereği duyduk. Enflasyon ve faiz oranlarının yüksek olduğu dönemde gecikme faizi ve ceza oranlarını yüksek belirlemiştik. Şimdi ise enflasyon ve faizlerdeki düşüş, gecikme faiz ve cezalarda da düzenleme yapma şartını ortaya çıkardı. Bu zamanki alacaklarımızı takip ettiğimiz faiz oranlarından farklı olarak enflasyonla dengeleyeceğiz. Primini yatıramamış olanların bize olan borçlarını ÜFE ya da TÜFE rakamlarına göre güncelleyeceğiz. Eğer idari para cezası ya da benzeri bir şey varsa, onları da ÜFE ya da TÜFE oranlarına göre ayarlama yapacağız. Daha önce de primini ödemeyene 36 aya kadar taksit imkanı sunuyorduk. Bizim asıl amacımız, tek seferlik yaptığımız bu düzenlemeyi, bir tahsilat sistemi olarak oturtmak. Bunun için de önceki sorunları halletmemiz gerekiyor" dedi.
 
Bir gazetecinin mevsimlik işçilerin durumu ile ilgili sorusuna ise Bakan Dinçer, "Biz aslında bu tip bir işçiliğin kaliteyi bozduğunu düşünüyoruz. Bu tip insanlarımıza, ikamet ettikleri yerde kendilerine uygun iş imkanları oluşturarak güvenli bir iş olanağı sağlamayı istiyoruz" cevabını verdi.
 
Bakan Dinçer, daha sonra İşkur İl Müdürlüğü ile Konya Çalışma Bölge Müdürlüğü'nü ziyaret etti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA