• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şeyh Edebali ziyaret bekliyor
16 Temmuz 2010 Cuma 10:31

Şeyh Edebali ziyaret bekliyor

Osmanlı İmparatorluğu'nun manevi kurucusu, Şeyh Edebali'nın Bilecik'teki türbesi ziyaretçi bekliyor. Marmara, Karadeniz, İç Anadolu ve Ege bölgelerinin kesiştiği noktada bulunan şehre gelen misafirler
Ayrıca Osman Gazi'nin kayınbabası ve hocası olan Edebali Türbesi'ne giden yolun yokuş olmasının da özellikle araçları olmayan yaşlı vatandaşların geri dönüşlerinde zorlanmalarına sebep olduğu ifade edildi.

Şehirdeki bazı iş yerlerine adını veren Şeyh Edebali'ye olan ilgiyi artırmak için

çevre illerden bazı belediyelerin ücretsiz otobüslerle sefer düzenlediği belirtildi.

TÜRBE ZEMİNİ ZAYIFLADI

Osmanlı'nın kurucusu Osman Gazi'yi fikirleriyle aydınlatan Şeyh Edebali, vefatının ardından dergahındaki zikir odasına gömüldü. Aynı yerde Osman Gazi'nin eşi olan kızı Bal Hatun ile kendi eşi ve birkaç yakınının kabri de bulunuyor. Eskiden kubbeli olan fakat savaşta tahrip edilen türbenin üzeri şu anda kiremitle kaplı. Gecekondu görünümündeki Edebali Türbesi bir salon ve iki ayrı odadan ibaret. Mihraplı bir mescit ve sohbethane mevcut olan türbenin üzerine kurulu olduğu tepedeki kayaların ise çatlamış olduğu gözlendi. Ayrıca türbe alanında Orhan Gazi Camii ve küçük bir mezarlık da bulunuyor.

OSMAN GAZİ DE DERGAHINDA KALDI

Osman Gazi'nin kayınbaba ve Orhan Gazi'nin dedesi olan Şeyh Edebali devrinin İslam bilgini ve Ahi şeyhlerindendi. Aslen Karamanlı olan Edebali, tefsir, hadis ve özellikle İslam hukukunda uzmanlaştı. Edebali aynı zamanda varlıklı ve çevresi için örnek teşkil eden bir kişiydi. Yaptırmış olduğu zaviyede öğrenci yetiştirir ve halkı aydınlatırdı. Bilecik'te yaptırdığı dergahta da birçok kez Osman Gazi'yi misafir etti.

Rivayete göre, Osman Gazi'nin dergahta bulunduğu bir gece, rüyasında Şeyh Edebali'nin göğsünden bir ayın çıkıp kendi göğsüne girdiğini ve göğsünden bir büyük ağaç bitip dallarının alemi kapladığını, altından birçok nehirlerin çıkıp insanların bu sulardan geçtiklerini görmüştü. Sabah olup rüyayı anlatınca, Şeyh Edebali rüyayı şöyle tabir etmiştir: "Sen, Ertuğrul Gazi oğlu Osman, babandan sonra bey olacaksın. Kızım Malhun Hatun la evleneceksin. Benden çıkıp sana gelen nur budur. Sizin soyunuzdan nice padişahlar gelecek, ve nice devletleri bir çatı altında toplayacaklar, Allah nice insanın İslam'a kavuşmasına senin soyunu vesile edecektir."

Şeyh Edebali'nin dediği gerçekleşir ve 6 asır var olacak Osmanlı İmparatorluğu'nun temeli atılır.

Ertuğrul Gazi'nin oğlu Osman Gazi'ye , "Beni kır Şeyh Edebali'yi kırma. O bizim boyumuzun ışığıdır.' şeklinde diye devam eden nasihati da hala dillerde dolaşıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA