• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Seydişehire jeotermal sondaj kuyusu açılıyor
22 Haziran 2012 Cuma 09:38

Seydişehir'e jeotermal sondaj kuyusu açılıyor

Belediye Tarafından İller Bankasına yaptırılan Jeolojik-Jeoteknik çalışmalar sonucu bulunan Jeotermal Sondaj Kuyusu Açılıyor.
Belediye Tarafından  İller Bankasına  yaptırılan Jeolojik-Jeoteknik  çalışmalar sonucu bulunan  Jeotermal Sondaj Kuyusu  Açılıyor.

Seydişehir Ketirağılları Mevkii'nde açılacak olan jeotermal sondaj kuyusunun  yer teslimi  Belediye Başkanı Abdulkadir Çat, İller Bankası  Teknik Uzmanı Jeoloji Mühendisi Nilay  Deniz, İller Bankası  Konya Bölge Teknik Uzmanı  Jeoloji Mühendisi Harun Öksüz,  Belediye Meclis Üyeleri ve Belediye birim amirlerinin de katıldığı programda  yüklenici Ateş Jeotermal Sondaj firmasına yapıldı. 350 ±50 metre sondaj kuyusu açılacak kuyunun protokolü imzalandı.
Seydişehir Belediyesinin İller Bankasına başvurusu ve   Jeotermal etüd talebi üzerine; jeotermal olanakları araştırmak ve yeraltındaki jeolojik yapıları belirlemek için bölgede jeolojik-jeofizik etüd çalışması yapıldı. Etüd çalışması Ketirağılları, Ilıca Tepe, Hastane (Devlet Hastanesi) ve Höyük Tepe civarında gerçekleştirildi. Yapılan etüd çalışmaları sonucunda Ketirağılları mevkiinde 350±50 metre derinliğinde  bir adet Jeotermal kuyunun açılmasının uygun olacağına karar verildi.Bu konuda İller Bankası tarafından detay jeoloji, jeokimya, jeofizik, sondaj ve test çalışmaları sonunda  40 derece  civarında  rezervuarın varlığı ortaya çıkarılarak  rapor hazırlandı.
38 ile 42 derecede su  bekleniyor.
Seydişehir Belediyesi'ne Maliyeti 203 Bin Tl..
Belediye başkanı Abdulkair Çat burada yaptığı açıklamada; “Belediye tarafından  İl Özel İdareye başvurularak  Ketirağılları Mevkii'nde    jeoretmal kuyu ruhsatı alındı. Bundan sonraki aşamada  Belediye olarak gerekli girişimlerde bulunarak    İller Bankası'nın     jeotermal sondajın  ihale programına alınmasını sağladık. İhalesi tamamlanan Jeotermal Sondajın  protokolünü   imzalayarak kuyu yer tesliminin yapılması için buradayız. Şantiye yerleşimi tamamlanan jeotermal sondajın su sıcaklığının 38-42  derece  arasında olması beklenirken;  30-35 günde bitirilmesi hedefleniyor. Seydişehir Belediyesi'ne  203 bin TL'na malolacak   jeotermal sondajın bedelini  İller Bankasına  ödeyeceğiz"dedi.
Avrupa'da 1. Dünya'da 7 sıradayız.

Türkiye ve dünyada  jeotermal kaynakların öneminin   her geçen gün arttığını dile getiren Seydişehir Belediye Başkanı Abdulkadir  Çat;  Türkiye'nin  jeotermal potansiyeli bakımından Avrupa'da  birinci,  dünyada 7'inci sırada  olduğuna dikkat çekti  ve jeotermal enerjinin  ancak  % 6 'sının kullanıldığını  ifade etti.Başkan Çat Seydişehir'in  sadece bugününe değil geleceğine yatırım yapmaya devam ettiklerini belirterek konuşmasını söyle sürdürdü: "Seydişehir Belediyesi tarafından  buradaki jeotermal kaynağın açığa çıkarılması ve  en etkin , verimli  şekilde bölge halkının maksimum düzeyde  kullanımına sunulması öncelikli hedeflerimiz arasında. Jeotermal enerji yeni, yenilenebilir, sürdürülebilir, tükenmeyen, ucuz, güvenilir, çevre dostu, temiz ve güvenli, dışa bağımlılığı olmayan ,yerli ve yeşil bir enerji türü olması açısından son derece önemli bir enerji kaynağı.Sürekli ve sabit bir enerji kaynağı sağlar ve  enerji kaynaklarına çeşitlik getirir. Ayrıca İthal enerji gereksinimini azaltarak yerel ekonomiye katkı sağlar.
Jeotermal enerji günümüzde fosil enerji kaynaklarına göre önemli avantajlar sunarak  elektrik üretimi,termal  turizm,  jeotermal  seracılık , soğutma, konutların ısıtılmasına  kadar pek çok alanda kullanılıyor.   Seydişehir'in geleceği açısından son derece  önem arz eden buradaki kaynağın  arzu edilen nicelik ve nitelikte  olmasını, İlçemizin kalkınmasında ve    termal turizme açılmasına  vesile olmasını  diliyoruz.Jeotermal kaynağın ilçemizde  en iyi şekilde gün yüzüne çıkmasını  ve ilçemizin gelişimine, değişimine katkı sağlamasını ümit ediyoruz. Memleketimize, halkımıza hayırlı uğurlu olsun.Katkılarından Dolayı İller Bankası Yeraltı Etüdler Dairesi Başkanlığı'na,Jeoloji Mühendisleri Sn. Nilay Deniz ve Harun Öksüz'e ,yüklenici firma yetkililerine ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi  sunuyorum" diyerek sözlerini tamamladı.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA