• Konya9 °C

Rukiye Tek

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sevgi...SINANMAKTI...!

21 Aralık 2011 00:56
Aşk nedir.? Dediler Mansur'a.Sabredip bekleyin dedi..3 güne varmaz görürsünüz..Önce kollarını sonra ayaklarını kestiler,her uzvu Aşk dedi..Astılar bedenini o yine AŞKdedi..Yakıp küllerini nehre saçtılar,her bir zerresi Aşk ile Enel-Hak dedi..(Sevgiliye ait'im..)
 
Aşk Rahman'ın Vedûd isminin tecellisidir..Sevende sevdirende O'dur..Aşk muhabbetin cilvesi demektir..Muhabbet üzerine kurulmuş olan şu aleme Vedûd penceresinden bak-mak gerek..Yaradan ilk buyruğunda habibine;İkrâ(oku) Yaradan Rabbinin adıyla Oku..Biz insanı alâkadan yarattık..Züleyha'nın Yusuf (a.s) a duyduğu muhabbette(yusuf 12/30)da Aşk' ı en güzel şekli ile anlatmaktadır..Bu sebeple bu sure'ye ahsen-ül kasas yani hikayelerin en güzeli denmiştir..

Aşk beni ârif etti,inceltti zarif etti,ben aşk'ı bilmez idim aşk beni tarif etti der:Mevlana(K.S) İşte aşk boşluk kadar sonsuz,susuzluk kadar yakan kavuran,önünde durulamayan ulvi bir duygudur..Bazen bir çuhayı ipek görebilmektir Aşk..Sureti sirete,arazı cevhere,alazı yangına gerçeği düşe yormaktı..Neydi AŞK..? İç'miydi dış'mıydı..? Zahir'demiydi batın'damı.? Can'mıydı..? Canan'mı.? Var olmak mı.? Varlıktan geçmek mi.? Uğrun uğrun gezdiren..Adına türküler dizdiren..

Veliyi deli..Deliyi veli eden..Veziri rezil..Rezili vezir eden...Histen nefesten bir varlıkmıydı Aşk.?Leylâ'ların,Şirin'lerin, Aslı'ların nazımıydı..? Mecnun'ların, Ferhat'ların, Kerem'lerin niyâzımıydı.?Kiminin gönül kumaşında bir nakış..! Kiminin bakışında bir yakış..!Kimisi bir gözleri âhû'ya zebûn..Kimisi bir gül yüzlü güzele meftûn...Herkesin gönlüne bir yakışanı vardı..Kimseleri yerine konduramadığı,bir hasreti vardı belki hiç bitmeyecek.bir türküsü vardı belki hiç söylenmeyecek...

Birgün Rabi-el adeviyye'nin karşısına bir meczup çıktı ve şöyle bir nârâ attı.Ey.! Hanım bütün varlığımla sana bağlıyım ''Seni seviyorum'' der. Rabia Hatun gayet vakur ve sakin bir şekilde bende ''Seni seviyorum'' dedi...Bu cevap meczubun çok hoşuna gitti...Rabia hatun eliyle geriyi işaret ederek,şöyle devam etti...Ancak benim bir kızkardeşim var,benden daha güzel geriden geliyor dedi..Meczup dönüp geriye baktığında,Rabia hatun meczubun yüzüne şiddetli bir tokat attı.

Ve şöyle dedi: Bende uzak ol,seni vefasız,yalancı,sahte kahraman...Beni sevdiğini iddia ediyorsun ama dönüp başkasına bakıyorsun....Beni güzel bulduğunu söylüyorsun, başka güzel peşindesin,sen kim sevmek kim.? Konuşunca seni irfan sahibi,dürüst,âşık biri sandım..Aşk'taki ciddiyetini denedim ve yanıldığımı anladım..Sende ne âriflerin temizliği var,nede onlardan bir işaret ve mürüvvet...Hele Aşık'ların yolu senin gittiğin yoldan hiç geçmez.....Bunun üzerine meczub deli gibi bağırmaya ve başına toprak saçmaya başladı.. Ve şöyle diyordu; yazık bana ben bir kulu sevdiğimi iddia ettim ondan yüz çevirince tokat yedim..Korkuyorum hakkı sevdiğimi iddia ederde ondan yüz çevirirsem halim nice olucak..! Her gönül bir sevgiliye müştaktır aslında,lakin kıblesi yanlıştır.. ..Bulduğunu sandığı şey gerçekte aradığı değildir..Bazısı dünyanın zevkine aldanmış,bazısı hayal alemini gerçek sanmıştır..Oysa herbiri tek bir sevgili tarafından sınanmıştır....(Sâhi SEVGİ neydi.? Kâh hüzünle kâh mutlulukla hatırlanan...Belkide sabırdı sevgi gelecek günler adına affetmekti...Sevgi sınanmaktı adl-i ilâhi'de ve sınavı geçmekti ercesine...Sevgi bir tevbeydi nasuh kisvesinde...Bir dirilişti nefsiöldürerek.sevgi iyi bir ad bırakmaktı fenâ yurdunda...Ömür geçerdide ad kalırdı..(alıntı)

Mademki gerçek muhabbet; bâki hakikiye yöneltilen muhabettir.. Öyle ise bütün muhabbetlerimi sana yöneltip fani'nin sillesinden kurtar beni Allah'ım...Muhabbet-ullaha müştak bir muhabbet fedaisi olmayı nasip eyle...''Ne mutlu ''Allah o müminleri sever,onlarda Allah'ı severler... Ayeti'nin muhatabı olmak ümidiyle Aşk'ınız BâKi Aşk'ınız daim..Aşk'ınız ''O''na olsun....

 
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Selçuklu'da teravih buluşmaları devam ediyor
  • Konya'da fuhuş operasyonu
  • Konya'da cip takla attı: 1 ölü, 2 yaralı
  • Afganistan'da bombalı saldırı! Onlarca ölü var
  • "Zam olmaması için çalışıyoruz"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA