• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sevgi ve Barış konulu resim sergisi açıldı
24 Mayıs 2014 Cumartesi 11:44

Sevgi ve Barış konulu resim sergisi açıldı

Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi tarafından 4’üncüsü düzenlenen, Uluslararası Bilim, Kültür ve Sanat Günleri kapsamında Türk ve yabancı ressamların resimlerinin sergilendiği “Sevgi ve Barış” konulu resim sergisi açıldı. 
KTO Karatay Üniversitesi’nde 4’üncüsü düzenlenen Uluslararası Bilim, Kültür ve Sanat Günleri kapsamında “Sevgi ve Barış” konulu resim çalıştayına 28 ülkeden 50 ressam katıldı. Üniversitenin atölye bölümünde eserlerini oluşturan Türk ve yabancı ressamlar yerel motifleri kullanarak kendi tarzlarıyla barışı ve sevgiyi resimlerine yansıttı. 
Serginin açılışında konuşan KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Torlak, üniversitelerin toplumun ve ülkelerin geleceğinde çok önemli bir yeri olduğuna değindi. Prof. Dr. Torlak, “Üniversiteler toplumun ve ülkelerin geleceğinin çok önemli birer kurumu olarak bilgiyi üretip yayan ama bu bilgiyi yayarken estetiğe, sanata da önem veren, vermesi gereken kurumlardır. Biz de, KTO Karatay Üniversitesi olarak kurulduğumuz ilk yıldan beri çok kıymetli küratörümüz ve sanatçılarımızın desteğiyle bugün 4’üncüsünün finalini yapmakta olduğumuz, Bilim, Kültür ve Sanat Günleri çerçevesindeki resim sergisinin açılışında birlikteyiz. Bu sürekli hale gelmiş olan faaliyetlerimizin gerçekten çok kıymetli eserlerini de birlikte paylaşıyoruz. Ben inanıyorum ki, bu 4 yıllık birikim içinde oluşan eserlerimizin bir kısmı oluşturacağımız bir seçici heyet tarafından seçilecek ve gerek Türkiye içinde gerek Türkiye dışında Cumhurbaşkanlığımız, Başbakanlığımız, Dışişleri Bakanlığımız ve elçiliklerimizde de sergilenecektir” dedi.
Çalıştay küratörü Doç. Dr. Orhan Cebrailoğlu ise, büyük üniversitelerin her zaman gelenekleriyle bilindiğini ve markalaşmış üniversitelerin de kendine ait gelenekleri olduğunu anımsatarak, 4 yıldır düzenledikleri çalıştayın artık bir gelenek haline geldiğini ve KTO Karatay Üniversitesi’nin adının Amerika’dan Uzakdoğu’ya kadar her yerde konuşulduğunu ifade etti.
Konuşmaların ardından Doç. Dr. Cebrailoğlu, Rektör Prof. Dr. Torlak’a çini işlemeli tabak hediye etti.
Serginin açılış kurdelesini Konya Valisi Muammer Erol, Karatay Kaymakamı Mustafa Altıntaş, KTO Başkanı ve Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Selçuk Öztürk, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Torlak ile İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan da katıldı.
Öte yandan çalıştaya katılan ressamlar Soma’da yaşanan faciayı da unutmayarak, Soma’yı anlatan ortak bir tuval çalışması resmetti. Resimden elde edilecek gelirin hayatını kaybeden maden işçilerinin ailelerine gönderileceği açıklandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Usta: "Gazi ve şehit ailelerimizin yanındayız"
  • Angı: "Recep ve Şabanı bize mübarek kıl"
  • Hadimioğlu: "Anma programındayız"
  • Konuk: "Hayırlara vesile olmasını temenni ederim"
  • Konuk: "Mekanı cennet olsun"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA