• Konya32 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Serdar Kalaycı ve İ.Uğur Altay'a ilk bakış

27 Ocak 2009 18:28
29 Mart yerel seçimleri için geri sayım başlarken siyasi partilerde adaylarını açıklama işini tamamladılar. Konya’da çok sıkı bir seçim yarışı olacağını düşünmüyorum. Ancak bu kez oldukça renkli bir seçim süreci yaşayacakmışız gibi görünüyor.

28 Mart 2004’te Ak Parti’li Belediye Başkan adaylarının yeni seçilecek olması ile seçim daha statik bir halde geçmişti. Yine o tarihte Ak Parti’nin adaylarını belirleme sürecine kadar geçen süre gerçek bir seçim gibiydi. Ak Parti adayları belli olduktan sonra seçim bitmişti. Bir nevi yarış Ak Partili aday adayları arasında geçmiş, adaylar kesinleşince seçimde bitmiş gibi olmuştu.

Bu seçimde Konya’da hem Büyükşehir hem de Karatay için Ak Parti’den yeni bir aday çıkmaması başkanlara güveni gösterdiği gibi kendileri açısından seçiminde zor geçmeyeceğinin işaretleri oldu. Zira halkın kahir ekseriyetinin destek verdiği Tahir Akyürek ve Mehmet Hançerli için bu seçim önceki seçimdeki oyları geçme hedefine odaklı olacaktır.

Konya’da uzun zamandır kamuoyunun merakla beklediği Ak Parti’nin Meram ve Selçuklu adayları geçtiğimiz Çarşamba gece yarısı açıklandı. Meram’da Refik Tuzcuoğlu’nun yerine Serdar Kalaycı, Selçuklu’da ise Adem Esen’in yerine İ.Uğur Altay yeni dönemin adayları olarak belirlendi.

Her iki başkanın değişikliği ile ilgili kamuoyunun farklı tepkileri vardı. Halk, teşkilat ve vekillerin Esen ve Tuzcuoğlu’na bakışları neredeyse zıtlık gösteriyordu. Mesela halkın teveccühünün çok olduğu söylenen Adem Esen için, teşkilatın olumsuz baktığı bir gerçekti. Bunun tam terside Refik Tuzcuoğlu için geçerliydi. Tüm bu verilerden çıkacak sonuç “denge” olur ve her ikisinde devam etmesi beklenir kanaati yaygındı. Ancak “denge” başka şekilde tezahür etti ve her iki başkanda yeni dönemde aday yapılmadı. Siyaset böyledir son anda olabilecek değişiklere hazırlıklı olmak gerek.

Bu gelişmelere hazırlıkları olmadığını tahmin ettiğim hem Adem Esen hem de Refik Tuzcuoğlu’nu oldukça olgunluk içinde gördüm. Değişiklikten 24 saat geçmeden görüştüğüm Refik Tuzcuoğlu “Önceki seçimde sürpriz bir şekilde aday olmuştuk, şimdi de sürpriz bir şekilde de aday olamadık. Siyasette bunları bilmek ve hazırlıklı olmak lazım. Hiç kimseye dargınlık ya da kırgınlığımız olamaz” diyerek oldukça rahat bir mesaj verdi. Refik Bey pazar günkü aday tanıtım programında ise her ne kadar durgunluğu olsa da sempatik görünerek beraberlik mesajı verdi. Bu duruşu yabana atmamak gerek.

Öte yandan Adem Esen için, aday yapılmazsa başka partilerden aday olabilir kanaati oldukça fazlaydı. Adem Esen medeni duruşunu yitirmeden perşembe günü hem bir açılış programına katıldı hem de basının önüne geçip bütün sorulara cevap verdi. Adem Esen’in söylediklerinden çok net şunları çıkarabiliyorsunuz.

1- Türkiye zor bir dönemeçten geçiyor Ak Parti oylarını artırmak zorunda. 2- Selçukluya önemli hizmetlerim oldu, halk beni destekledi. 3-Türkiye’de belediyecilik formatı değişmeli.

Adem Esen’de bundan sonra bu ülkeye önemli yerlerde hizmet etmeye devam edecektir.

Gelelim yeni adaylara. Her ikisi de inşaat mühendisi olan Altay ve Kalaycı için uzun yazılar için zamanımız var. Henüz bir ön bilgimizin olmadığı iki aday için; en önemli avantajları bence yaşlarıdır. Henüz 35 yaşlarında olan iki adayın hayatlarının en önemli dönemlerinde hizmet edecek olmaları başlı başına bir artıdır. Diğer yönlerini de öğrendikçe sizlerle paylaşırız.
 
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da borç kavgasında tabancayla öldürüldü! 3 kişi gözaltında
  • Konya’daki bu meslek lisesi, Türkiye’de parmakla gösteriliyor
  • Konyalı genç kendini denemek için girdiği YKS'de birinci oldu!
  • Solmaz ve Öztürk’ten Konya Gazeteciler Cemiyeti’ne ziyaret
  • Meram’da Köyceğiz Caddesi yenilendi
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA