• Konya7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şen,Tarımsal üretimde meteorolojik veriler önemli
31 Ekim 2009 Cumartesi 11:00

Şen,'Tarımsal üretimde meteorolojik veriler önemli'

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü, ziraatla ilgili kurum ve kuruluşlara, Türkiye Meteoroloji arşiv Sistemi (TÜMAS)nin tanıtımını ve Zirai Meteoroloji hakkında bilgilendirme toplantısı yaptı.
Meteoroloji Bölge Müdürlüğü, ziraatla ilgili kurum ve kuruluşlara, Türkiye Meteoroloji arşiv Sistemi (TÜMAS)’nin tanıtımını ve Zirai Meteoroloji hakkında bilgilendirme toplantısı yaptı. Konya Ticaret Borsası Meclis Salonu’nda yapılan toplantıya, KTB Başkanı Muhammet Uğur Kaleli, Konya Meteoroloji Bölge Müdürü Ertuğrul Şen, Konya Meteoroloji Teknik Şube Müdürü Hamit Ekşi, Selçuk Üniversitesi’nden öğretim üyeleri, Ziraat Odaları, Tarım İl Müdürlüğü ve Bahri Dağdaş Araştırma Enstitüsü’nden yetkililer katıldı.
 
 Tarımsal üretimde meteorolojik verilerin son derece önemli olduğunu belirten Konya Meteoroloji Bölge Müdürü Ertuğrul Şen “ Tarımsal üretimle ilgili olan kurum, kuruluş ve kişilere daha iyi hizmet verebilmek ve istenen bilgilere çok kısa sürede ulaşılmasını sağlamak amacıyla, internet ortamından veri aktarma sistemini hizmete soktuk. Kısa adı TÜMAS olan Türkiye Meteoroloji arşiv Sistemi, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü birimleri tarafından elde edilen meteorolojik verilerin arşivlenmesi ve sunumu için geliştirilmiş bir sistemdir.’dedi.
 
 TÜMAS üzerinden bilgi istekleri üyelik uygulamasıyla kabul ettiklerini ifade eden Şen, ‘Yürürlükteki mevzuat doğrultusunda  resmi kurum, kuruluş ve özel, tüzel kişilikler  bilgi isteklerini veya siparişlerini internet ortamından yapabilecekler. Artık bundan sonra bütün araştırmacılar, üniversitelerimiz ve ilgililer TÜMAS üzerinden anında istedikleri bilgilere ulaşabilecekler ve bilgisayarlarına aktararak daha kolay işlem yapabileceklerdir. Bununla ilgili duyuru ve tebliğlerimizi kurumlarımıza yapmış durumdayız.” diye konuştu.
 
 Zirai Meteorolojik verilerin, ürün kalitesi ve rekoltesi için çok önemli olduğunu belirten Şen “Tarımla uğraşanlar internet ortamında artık zirai tahmin raporuna detaylarıyla ulaşabileceklerdir. Zirai don, nem tahminleri, hasat zamanı tahmini, buğday verim tahminleri, toprak sıcaklığı gibi bilgilere artık internet ortamından sitemize girerek öğrenilebilecektir. Amacımız en iyi ve sağlıklı meteorolojik verileri, en kısa sürede yayınlayarak, ilgililerin bu verilerden istifade etmesini sağlamaktır.” şeklinde konuştu.
 
 Konya Ticaret Borsası Başkanı Muhammet Uğur Kaleli, meteorolojik verilerin tarım kesimi için hayati bir önem taşıdığını belirterek, “Meteorolojik verilerin günlük olarak takip edilmesi amacıyla, biz de web sayfamızda verileri yayınlayacağız. Ayrıca önemli bilgileri de, Borsamız salonundaki kapalı devre yayınlarımızda üye ve üreticilerimize anında aktaracağız. Meteorolojinin bu hizmetlerinden yararlanılması, sağlıklı bir üretim için son derece önemlidir.” dedi.
 
 Konya Meteoroloji Teknik Şube Müdürü Hamit Ekşi, ilgililerin bilgilere www.dmi.gov.tr 
adresinden ulaşabileceklerini belirterek, konuyla ilgili olarak her türlü yardıma hazır olduklarını belirtti.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA