• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şemsenddinden Başbakana açık davet
29 Haziran 2012 Cuma 17:31

Şemsenddinden Başbakana açık davet

Anjuan Adası Valisi Enis Şemseddin, Komor halkının sabırsızlıkla ziyaretini beklediği Başbakan Tayyip Erdoğandan TİKAnın yapmış olduğu Hint Okyanusu Stadyumunun açılışını yapmasını istedi.

Anjuan Adası Valisi Enis Şemseddin, Komor halkının sabırsızlıkla ziyaretini beklediği Başbakan Tayyip Erdoğan’dan TİKA’nın yapmış olduğu Hint Okyanusu Stadyumunun açılışını yapmasını istedi.

Rida Uluslararası Yetim ve Muhtaçlara Yardım Derneği, Sağlık Bakanlığının öncülüğünde  Nisan ayında Komor Adalarında gerçekleştirdiği dev sünnet organizasyonunda 1300 kadar çocuğu sünnet ettirmişti. Anjuan Adası Valisi Enes Şemseddin, sünnet organizasyonunun mimarı ve koordinatörü Rida Der’e teşekkür etmek için Konya’ya geldi. 2 günlük gezi ve incelemelerini RİDA-DER’in binasında düzenlediği basın toplantısında değerlendiren Vali Enes Şemseddin, Konya’dan Başbakan Erdoğan seslendi; “Komor halkı sabırsızlıkla Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Anjuan Adasına yapacağı ziyareti bekliyor. Sayın Erdoğan’dan benim şahsi ricam ise, TİKA’nın yapmış olduğu Hint Okyanusu Stadyumunun açılışını yapmalarıdır.”

Türkiye ile Komor halkının birlikteliğinin Osmanlı Devletine kadar dayandığını hatırlatan Vali Şemseddin, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Geçmişte var olan ancak sekteye uğrayan ilişkilerimiz, TİKA’nın hizmetleri ve Rida Der’in ülkemde gerçekleştirdiği ‘Sünnet Organizasyonu’ ile yeniden hareketlilik kazandı. Kısa zamanda yaptığınız önemli hizmetler, Komor halkının gönlünde derin izler bıraktı. Aramızdaki mesafe uzak olsa da bizler aynı peygamber ve aynı dine inanan insanlarız, kardeşiz. Bizler Türkiye ve diğer Müslüman ülkelerle aramızdaki ilişkileri her alanda güçlendirmek istiyoruz.”
150 yıl süren Fransız sömürgesinden 1975 yılında kurtulduklarını ancak halen Fransa’nın etkisinin ülkesi üzerinde sürdüğüne dikkat çeken Vali Şemseddin, Madakaskar ve Afrika arasında jeopolitik öneme sahip Komor Adalarının Türkler tarafından konulan Kamar isminin Fransızlar tarafından değiştirildiğini belirterek; “İki dilin kullanıldığı ülkemde geçerli ve birinci dil Fransızcadır. Ama tüm baskılara rağmen halkımız inancından taviz vermemiştir ve halkımın yüzde yüzü Müslüman’dır. Yaşadığımız tüm olumsuzluklara rağmen biz kendimizi, Türkiye’den kopan bir parça olarak görüyoruz. Fransa’nın baskılarına rağmen Türkiye ile her alanda ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz” diye konuştu. Konya ile kardeş şehir olma yolunda prensipte anlaştıklarını ifade eden Anjuan Adası Valisi Şemseddin, konuşmasını; “Konya ve Türk halkının sıcaklığı ve misafirperverliğine teşekkür ediyorum” diye tamamladı.

Nisan ayında gerçekleştirilen sünnet organizasyonun Müslüman iki ülke halkı arasında ümmet bilincinin oluşmasına önemli katkı sağlayacağına inancının tam olduğunu kaydeden Rida Uluslararası Yetim ve Muhtaçlara Yardım Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şahin, gelecekte iki ülke arasında kurulacak ekonomik, kültürel, sosyal gibi ilişkilerin temeli, sünnet organizasyonun akabinde sayın valinin Konya’ya gerçekleştirdiği ziyaretle perçinlediğini belirtti. Ziyaret sonunda Şahin, Komor heyetine çeşitli hediyeler verdi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA