• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şems Tebrizi Türbesinin içler acısı hali
22 Ekim 2011 Cumartesi 10:10

Şems Tebrizi Türbesi'nin içler acısı hali

Hz. Mevlana'nın hem öğrencisi, hem de öğreticisi olan Şems Tebrizi'nin Niğde'de olduğunu iddia edilen mezarı sahipsizliğin hüznünü yaşıyor.

Hz. Mevlana'nın hem öğrencisi, hem de öğreticisi olan Şems Tebrizi'nin Niğde'de olduğunu iddia edilen mezarı sahipsizliğin hüznünü yaşıyor. Hz. Mevlana için büyük önem arz eden ve adına Konya'da her yıl uluslararası tören düzenlenen Şems Tebrizi'nin mezarının bulunduğu Kesikbaş Türbesi Yağan yağmur ve karlardan dolayı sürekli su baskınlarına maruz kalıyor. Yer yer yıkıntılar oluşan ve bir viraneyi andıran türbe çevresinin çöplüğe dönmesi de tepki çekiyor.

Bor Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Emrah Çalapkulu, Şems Tebrizi Hazretlerinin mezarının Niğde'de olma ihtimalini değerlendirip Kesikbaş Türbesi'ne giderek inceleme yaptı. "Dinin Güneşi" ifadesini Hz. Mevlana tarafından kendisine atfedilen Şems Tebrizi'nin, 1247 yılında Konya'da başı gövdesinden ayrılarak öldürülüp cesedinin bir kuyuya atıldıktan sonra başının da ortadan kaybolduğunu hatırlatan Başkan Çalapkulu, yine aynı yıllarda Niğde'de 'Kesikbaş Türbesi' yapılmasının Şems Tebrizi Hazretlerinin mezarının Niğde'de mi sorusunu gündeme getirdiğini aktardı.

Bor TSO Başkanı Çalapkulu, Tebrizi Hazretlerinin mezarının Niğde'de olmasının kendileri için büyük bir şans olduğunu vurgulayarak, "Bugün bütün bilimsel Kaynaklar Tebrizi'nin mezarının yerini 3 yerde olma ihtimali üzerinden duruyor. Bunlardan birisi doğduğu Tebriz, birisi Pakistan'ın Hoy Şehri ve diğeri Niğde Kesikbaş Türbesi'dir. Bu noktada bilimsel düşünmek gerekiyor. Zira Hz. Mevlana için Şems Tebrizi büyük önem arz etmektedir. Ölümünden sonra, Tebrizi'nin mezarına yine zarar verilme korkusu Hz. Mevlana tarafından hissedilmektedir. Coğrafi olarak Konya'daki dergahına yakın ve bilinmeyen bir yere defnedilmesi günün koşulları içinde mümkündür. Zira gerek Hz. Mevlana, gerekse Şems Tebrizi defalarca Niğde'den geçmişler ve Niğde'yi bilmektedirler. Bununla beraber, Hz. Mevlanı'nın büyük saygı duyduğu Şems Tebrizi'ye ulaşma arzusu, mezarının Niğde'de olma ihtimalini kuvvetlendirmekte. Zaten Selçuklu döneminden bugüne kadar Kesikbaş Türbesi Anadolu'da Şems Tebrizi'ye ithaf edilmiştir." dedi.

Çalapkulu, Şems Tebrizi'ye Niğde'nin sahip çıkması gerektiğini vurguladığı konuşmasında sözlerini şöyle sürdürdü; "Bugün maalesef içler acısı bir durumla karşı karşıyayız. Türbe tamamen bir viraneyi andırmakta, çevre tamamen çöplükte kalmakta, herhangi bir düzenleme yapılmamaktadır. Oysa Pakistan gibi uzak bir yer olan ve o günün koşullarında cenazesinin oraya gitmesi ihtimalinin zayıf olduğu Hoy şehrinde adına türbeler yapılarak, dergahlar açılarak, sahip çıkılmakta ve geçtiğimiz yıllarda Pakistan Unesco'ya başvurarak, Şems Tebrizi'nin mezarını Dünya Kültürel Miras Listesine ekletmeye çalışmakta. Şimdi ben kendi kendime soruyorum, Tebrizi'nin suçu Niğde'de yatmak mıdır?" diyerekNiğdeli yetkilerin duruma sahip çıkmaya çağırdı.

Niğde'nin kendisini kültürel olarak ifade etmesinde Şems Tebrizi'nin türbesi büyük bir şans olaraka yorumlanıyor. Bor TSO Başkanı Emrah Çalapkulu yakın bir tarihte Şems Tebrizi adına düzenlenecek bir panelle konuyu gündeme taşıyacaklarını ifade ediyor. Çalapkulu, "Hem manevi açıdan, hem de turizm değeri açısından böylesine büyük bir değeri Niğde'de barındırmamıza rağmen, bu zamana kadar bu konunun detaylı bir şekilde irdelenmemesine hayret ediyorum. Şahsım ve odam adıma üzerimize ne düşerse yapmaya hazırız. İlahi aşkın sembolü olan Şems Tebrizi bugün başı Niğde'de yatarken, vücudunu ve hak ettiği değeri 764 yıldır Niğde'de arıyor." dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA