• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şems sempozyumu başladı
15 Aralık 2009 Salı 14:48

Şems sempozyumu başladı

İlk bölümü İstanbul'da düzenlenen ''Güneşle Aydınlananlar'' Uluslararası Şems-i Tebrizi Sempozyumunun ikinci ayağı Konya'da başladı.
İlk bölümü İstanbul'da düzenlenen ''Güneşle Aydınlananlar'' Uluslararası Şems-i Tebrizi Sempozyumunun ikinci ayağı Konya'da başladı.
     Türk Kadınları Kültür Derneği (TÜRKKAD) ve Konya Büyükşehir Belediyesi'nin, Mevlana'nın 736. Vuslat Yıl dönümü Uluslararası Anma Töreni etkinlikleri kapsamında, ortaklaşa düzenlediği Mevlana Kültür Merkezi'ndeki sempozyumun açılış konuşmasını Mevlana'nın 21. kuşaktan torunu Ahmed Selahaddin Çelebi Hidayetoğlu adına kızı Banu Hidayetoğlu yaptı.
     Hidayetoğlu, konuşmasında Şems ve Mevlana'nın tanışması hakkında bilgiler verdi, Mesnevi'den örnekler sundu.
     Uluslararası Mevlana Vakfı 2. Başkanı ve Mevlana'nın 22. kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru da, 2007'nin UNESCO tarafından ''Mevlana Yılı'' ilan edilmesinin ardından çok sayıda önemli organizasyon düzenlediğini belirtti.
     Sempozyumda Şems ile ilgili çok önemli bilgiler vereceğini ifade eden Bayru, düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.
     İstanbul Tarihi Türk Musikisi Topluluğu Müdürü Tuğrul İnançer ise Şems ve Mevlana'nın tanışması ile ilgili bilgiler verdi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün hazırladığı bir broşürde Mevlana ve Şems'in eksik anlatıldığını savundu.
     Konya Büyükşehir Belediye Başkan vekili Abdülmelik Ötegen de böyle bir sempozyuma ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.
     Doğudan batıya, kuzeyden güneye kadara Mevlana'yı dünyanın dört bir tarafına tanıtmayı hedeflediklerini anlatan Ötegen, ''Bu amaçla ilk olarak Mesnevi'yi 20 dile çevirdik. Bütün dünya dillerine çevirmek istiyoruz'' dedi.
     Konuşmaların ardından TÜRKKAD tarafından katılımcılara şilt verildi.
     Sempozyuma, Mevlana'nın 21. kuşaktan torunu Ahmed Selahadin Çelebi Hidayetoğlu, TÜRKKAD İstanbul Şube Başkanı Cemalnur Sargut, akademisyenler ve araştırmacılar ile çok sayıda yerli ve yabancı turist katıldı.
     Sempozyumun öğleden sonraki ilk oturumunda Pakistan Lahor Punjab Üniversitesi'nden Dr. Ghulam Moeen Uddin, ''Alt kıtada Şems-i Tebrizi Üstüne Araştırmalar'', Pakistan İslamabad Gordon College'den Dr. Raza Ullah Shah Arif Naushahi, ''Pakistan'da Şems-i Tebrizi hakkındaki kurgu ve gerçekler'', Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nuri Şimşekler, ''İki beden tek gölge: Mevlana Celaleddin-i Rumi ve Şems-i Tebrizi'' konulu sunum gerçekleştirecek.
     İkinci oturumda ise İranlı yönetmen yazar Parvaneh Saberi, Tahran Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Tofigh Hashempour Sobhani ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç çeşitli konularda sunum yapacak
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA