• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sema ile İslama yöneldiler
02 Aralık 2010 Perşembe 00:10

'Sema' ile İslam'a yöneldiler

Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğunun gerçekleştirdiği Sema Ayini dünyanın büyük ilgisini çekerken, sema töreninin büyüsüne kapılan gayri Müslimler İslama yöneliyor
Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu, dünyanın birçok ülkesinde ‘Sema Ayini’ gerçekleştirirken, Mevlana’nın düşünceleri ve öğretilerini takip ederek gösterilerden etkilenen gayri Müslimler, İslam’a yöneliyor.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu Müdürü Ömer Faruk Belviranlı, Sema Ayini sonrasında gayri Müslimlerin kendilerine ulaşarak İslam dinini ve Sema’yı öğrenmek istediklerini söyledi. 
 
DÖNMEKTEN İBARET DEĞİLDİR
 
 Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu’nun yurt içinde ve yurt dışında birçok organizasyona katıldığını belirten Belviranlı, Konya’da gerçekleştirilen Şeb-i Arus Törenleri başta olmak üzere Sema Ayini’nin gayri Müslimleri derinden etkilediğini belirtti. Sema Ayini’nin bir gösteri değil, Allah’a ulaşma yolunda bir araç olduğunu belirten Belviranlı, “Konya’da gerçekleştirilen Vuslat Yıldönümü Anma Etkinlikleri’ne gelen gayri Müslimler, Sema Ayni ve Mevlana’nın öğütlerinden etkilenerek Müslümanlığı benimsiyor. Fakat iyi bilinmesi gereken Sema Ayini’nin sadece dönmekten ibaret olmadığıdır” dedi.
 
İTALYAN JOSEPH, YUSUF OLDU
 
 Joseph isimli bir İtalyan vatandaşının 2000 yılında Konya’da düzenlenen Vuslat Yıldönümü etkinliklerinde Sema Ayini’nden ve Mevlana’nın Mesnevisi’nden etkilenerek Müslüman olduğunu ve ismini de Yusuf olarak değiştirdiğini belirten Belviranlı, “Gayri Müslimler semazen ve derviş olmak istediklerini belirtiyorlar. Biz de onlara bu işin sadece dönmekten ibaret olmadığını, Sema Ayini’nin Allah’a ulaşma yolunda bir araç olduğunu anlatıyoruz. 10 yıl önce Joseph isimli bir İtalyan geldi ve Müslüman olarak Yusuf ismini aldı. İslam’ı ve Semazenliği ona öğrettik. Bu bize ayrı bir mutluluk verdi” diye konuştu.
 
PATRİCK SEMA ÖĞRENDİ
 
 Mevlana’nın Allah’a ulaşma şeklinin insanlarda araştırma isteği uyandırdığını söyleyen Belviranlı, “30 Eylül 2007 tarihinde Konya’da düzenlenen Mevlana etkinliklerinde Avrupa’dan gelen ve Müslüman olan bir grup Sema Ayini’ne katıldı. Birçok kişide Müslümanlığı benimsedi, Müslüman olan ve adını Yusuf olarak değiştiren İtalyan vatandaşın yanı sıra Patrick isimli Arjantinli bir vatandaş da 3-4 yıl önce Müslümanlığı benimsedi. Dervişlerle tanışıp, İslamiyet’i ve Sema’yı öğrenmek istediğini söyledi.
 
Yaklaşık 4-5 ay boyunca Konya’da kaldı, burada ona İslam dini ve Sema Ayini’ni öğrettik. Gideceği zaman gerçekten
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA