• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sema Evet Rabbimizsin cevabıdır
09 Aralık 2009 Çarşamba 13:30

Sema Evet Rabbimizsin cevabıdır

Mevlana'yı anma törenlerinde 11 gün boyunca yapılan sema, kainatın hareketi olarak ifade ediliyor.
     Konya'da 7 Aralıkta başlayan Mevlana'yı Anma Vuslat Yıl Dönümü Etkinlikleri, Selçuklu Devleti'ne başkentlik yapan şehirde yerli ve yabancı turistlere adeta ''sema mevsimi'' yaşatıyor.
     Mevlana Kültür Merkezi'nde devam eden, 17 Aralıktaki Şebiarus programıyla birlikte 16 kez yapılacak tasavvuf müziği konseri ve sema ayin-i şerifi yoğun ilgi görüyor.
     İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, törenleri izlemek için Mevlana Kültür Merkezi'ne gelen yerli ve yabancı turistlere ''Sema ve Kainatın Hareketi'' adlı kitapçık dağıtıyor.
     Semayla ilgili bilgi verilen kitapçık ''Sema, kulun hakikate yönelerek akılla, aşkla yücelip nefsini terk ederek Hak'ta yok oluşudur'' cümlesiyle başlıyor.
    
     -''VAR OLMANIN TEMEL ŞARTI DÖNMEK''-
    
     Semanın kişinin olgunluğa ermiş bir insan olarak tek kulluğa dönüşünü anlattığı ifade edilen kitapçıkta, şöyle deniliyor:
     ''Sema, Allah'ın 'Ben sizin Rabbiniz değil miyim?' sualine ruh zerrelerinin 'Evet Rabbimizsiniz' demelerinin sesini duyurmak, kendinden geçmek, Rabbine kavuşmaktır. Sema, Türk tarihinin ananesi, inançlarından bir parça olup Hz. Mevlana ilhamıyla oluşmuş ve gelişmiştir. Kemale doğru manevi bir yolculuğa gidiş gelişi temsil eder. Semayı ilmi yönden tetkik ettiğimizde, var olmanın temel şartının dönmek olduğunu görürüz. Varlıklar arasındaki müşterek benzerlik, en ufak zerreden en uzak yıldızlara kadar her birinin bünyesini teşkil eden atomlardaki elektron ve protonların dönmesidir. Her şeyin döndüğü gibi, insanoğlu da bünyesini teşkil eden atomlarındaki mevcut dönmelerle vücudundaki kanın dönmesiyle, topraktan gelip toprağa dönmesiyle, tabii ve şuursuz olarak döner. Ancak insanı diğer varlıklardan farklı ve üstün kılan şey akıldır. İşte dönen semazen, varlıkların müşterek hareketine, sema ile birlikte aklı da iştirak ettirir.''
     Semazenin manen ebedi aleme yani hakikate doğup orada yol aldığı belirtilen kitapçıkta, şunlar kaydediliyor:
     ''Başındaki sikkesi nefsinin mezar taşı, üstündeki tennuresi nefsinin kefenidir. Kollarını çapraz bağlayarak görünüşte 1 rakamını temsil eden semazen, Allah'ın birliğini tasdik eder. Semazen, sema ederken kolları açık sağ eli dua edercesine göklere, hak gözüyle baktığı sol eli yere dönüktür. Hak'tan aldığı ihsanı halka saçar, bütün yaratılmışları bütün kalbiyle sevgi ve aşkla kucaklar.''
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA