• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Selvi:Konya’da sulama meselesini bitireceğiz
10 Kasım 2010 Çarşamba 17:07

Selvi:'Konya’da sulama meselesini bitireceğiz'

Konya İl Genel Meclisi Kasım ayı toplantılarının sekizinci birleşiminde sulama kooperatiflerinin yapacağı projeleri görüştü.
Konya İl Genel Meclisi Kasım ayı toplantılarının sekizinci birleşiminde sulama kooperatiflerinin yapacağı projeleri görüştü.
 
Üyelerden DSİ ile yapılacak projeler hakkında sulama kooperatiflerini bilgilendirmelerini ve kooperatiflerin listesini Meclis’e vermesini isteyen Selvi, “Projeler hayata geçtiğinde Mavi Tünel’den daha fazla katkı sağlayacak, enerji maliyetlerini düşürecek” dedi
 
Konya İl Genel Meclisi, Kasım ayı toplantılarının sekizinci birleşimini yoğun gündem maddesiyle gerçekleştirdi. Yol Yapım Bakım ve Onarım Komisyonu’nun Ekim ayında yaptığı çalışmalara yönelik raporların okunup onaylandığı birleşimde, sulama konusu bir kez daha gündeme geldi.
Birleşim, 10 Kasım nedeniyle saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Açılışta konuşan İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi, İstiklal mücadelesinin önderi, Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü 72. ölüm yıl dönümünde anarken, O'nun fikir ve eserleri üzerinde hep birlikte yeniden düşünülmesi gerektiğini vurguladı.
 
Selvi, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ebediyete uğurladığımız bugünü, O'nun mücadele heyecanını yaşayarak, fikirlerini çok daha iyi anlamaya çalışarak geçirmek, en doğru anma biçimi olacaktır. Bugün, O'nun gösterdiği çağdaşlaşma hedeflerine her zamankinden daha yakın olduğumuza inanıyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü aramızdan ayrılışının 72. yıl dönümünde rahmetle, şükranla anıyorum” dedi.
 
10 Kasım nedeniyle daha sonra İl Genel Meclisi grup başkan vekilleri söz alarak, demokraside gelinen noktaya dikkat çekti. İlk olarak söz alan Ak Parti Grup Başkan Vekili Süleyman Selçuk, “Devlet örgütünün halk yararına ve halk için işlemesi, onun demokrasi anlayışıdır” şeklinde tanımladığı Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını saygıyla andığını belirterek, Allah’tan rahmet diledi.
MHP Grup Başkan Vekili Yılmaz Ünal da Atatürk’ü ve yaptıklarını gelecek kuşaklara iyi anlatmak gerektiğini vurgulayarak, “Atatürk’ün işaret ettiği ve Türk milletinin kabul ettiği üniter vatan, tek bayrak, tek dil idealinden asla taviz vermeden, emperyalizm mandacılığına, yozlaşmaya ve yabancılaşmaya karşı durmak, Türk milletinin onurunu hep yükseklerde tutma görevini yerine getirmeliyiz” diye konuştu.
 
Ünal, Atatürk’ü ölümünün 72. yılında minnetle andıklarını belirtti.
Daha sonra makamdan gelen yazıları okutan Selvi, Meclis üyelerinden bölgelerindeki sulama kooperatiflerini liste liste tespit etmelerini ve bu kooperatiflerin sulama kuyularına yönelik proje hazırlamalarında öncü ve destek olmalarını istedi.
 
Sulama konusunun önemini bir kez daha vurgulayan Selvi, DSİ ile birlikte hazırlanacak ve çiftçiye büyük katkı sağlayacak proje ile ilgili şu bilgileri verdi: “DSİ ile yaptığımız ortak çalışmalar dahilinde yaptığımız projeler, İl Özel İdaresi’ne aktarılan bütçe ile ödenecek. Bunun için 56 milyon TL’lik bir bütçe var. Çiftçi geri ödemesini 12 yıl vadeli ve faizsiz olarak ödeyebilecek. Sulama kooperatifleri ile bu konuda bir çalışma var. DSİ’ye yüzde 50’sini Özel İdare, yüzde 50’sini de çiftçinin 15 yılda faizsiz ödemesi yönünde bir önerimiz oldu. Kabul edilirse, önümüzdeki günlerde uygulamaya geçilecek. Bu durumda da bütçemize 1 yıl içinde 7 milyon 500 bin TL ödenek koymamız gerekecek. Sulamaya geçen yıl 16 milyon TL ayırmıştık. Bu nedenle bu proje önemli bir imkan. 4 yıl para talebi yok, çiftçimiz 4 yıl sonra borcunun 12’de birini ödeyecek. 292 kooperatifimizin hepsini eşit ölçüde faydalandıracağız. Bu proje ile Konya’da sulama meselesini bitireceğiz. Bize Mavi Tünel’den gelen kadar, hatta daha fazla katkı sağlayacak bu proje aynı zamanda enerji maliyetlerini de düşürecek. Bu nedenle sizlerden bölgenizdeki kooperatifleri Meclis Müdürlüğümüze bildirmenizi ve Kurban Bayramından sonra yapacağımız oturumlarda konuyu tekrar müzakereye açacak şekilde çalışma yapmanızı istiyorum. Çünkü imzalanacak protokol ile projenin bir an önce hayata geçmesi çiftçimizin yararına olacaktır.”
 
İl Genel Meclisi Başkanı Selvi, Mevka’nın sunduğu proje tekliflerinin de değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizerek, Kobilere Yönelik İktisadi Kalkınma ile Sosyal Kalkınma ve Mali Destek Programı’ndan proje hazırlanması için İl Özel İdaresi Tarım ve Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Raşit Turan’ı bilgi almak üzere dokuzuncu birleşime davet etti.
 
Konya İl Genel Meclisi’nin Kasım Ayı dokuzuncu birleşimi 11 Kasım 2010 Perşembe günü saat 10.00’da yapılacak.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA