• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Selviden paket açıklaması!
30 Eylül 2013 Pazartesi 14:22

Selvi'den paket açıklaması!

Latif Selvi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Demokratikleşme Paketi ile ilgili, "Paketin geneline baktığınız zaman, ülkemizin önünü açacak önemli bir kilometre taşı olduğunu söyleyebilirim
Konya Sivil Toplum Kuruluşları İcra Heyeti Başkanı Latif Selvi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Demokratikleşme Paketi ile ilgili, "Paketin geneline baktığınız zaman, ülkemizin önünü açacak önemli bir kilometre taşı olduğunu söyleyebilirim" dedi.
 
Selvi, yaptığı açıklamada, Demokratikleşme Paketi'nin tüm unsurlarının gerçekleşmesi halinde Türkiye'ye çağ atlatacağını söyledi.
 
Pakette yer alan kamuda kılık kıyafet serbestiyeti konusunda beklentilerinin tam anlamıyla karşılanmadığını, askeriye, yargı ve emniyet teşkilatında da bu serbestiyetin getirilmesi gerektiğini belirten Selvi, "Bu düzenlemeyle kamuda başörtüsü yasağının kaldırılacağını görüyoruz. Bunun da çok önemli bir açılım olacağını düşünüyoruz" ifadesini kullandı.
 
Selvi, ilkokullarda andımız uygulamasının kaldırılmasına ilişkin de şunları söyledi:
 
"Andımız uygulamasının kaldırılması son derece yerinde bir gelişmedir. Her sabah okutulan bu uygulama çocuklarımızda ne bir heyecan ne de bir bağlılık oluşturuyor. Aslında çocuklarımızın da rahatsız olduğu, ne anlama geldiği de pek bilinmeyen ve gereksiz olan bu uygulamanın kaldırılmasını çok önemli görüyoruz."
 
Anadil ve farklı lehçelerde eğitim konusunda da değişiklik olduğunu anımsatan Selvi, "Pakette gördüğümüz kadarıyla, ana dilde eğitim yapılabilecek. Farklı dil ve lehçelerde ders işlenebilecektir. Kürtçe eğitimine yönelik derslerin, kürtçe verileceği bir özel okul düzenlemesinin sıkıntılı ve sorunlu olacağını düşünmüyorum" şeklinde görüş bildirdi.
 
Oy verme hakkına sahip olan kamu personelinin, siyasi partiye üye olma hakkının da, özgürlükler adına bekledikleri bir gelişme olduğunu vurgulayan Selvi, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Kanatimizce paket Türkiye'nin önünü açacak içeriğe sahiptir. Ama bunlarla ilgili kanun, kararname ve yönetmeliklerin bir an önce çıkarılması gerekiyor. Paketin hayata geçebilmesi için, gereken adımın hemen atılması lazım. Paketin geneline baktığınız zaman, ülkemizin önünü açacak önemli bir kilometre taşı olduğunu söyleyebilirim. Ülkemize, memleketimize hayırlı olsun. Önemli olan, Türkiye'nin öz güveni, geleceği, birlik ve beraberliğidir. Hepimiz bu topraklarda özgürce yaşayabilmeliyiz."
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA