• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Selvi: Sloganımız ‘kadına şiddete son’
25 Kasım 2010 Perşembe 12:08

Selvi: Sloganımız ‘kadına şiddete son’

Konya İl Genel Meclisi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslar arası Mücadele Gününde kadına şiddeti gündemine aldı.

Konya İl Genel Meclisi, Kasım ayıtoplantılarının on beşinci birleşimini gerçekleştirdi. Kadına şiddetin elealındığı gündemde, Yol Ağı Belirleme Komisyonu ile Tarım Komisyonu, Ekim ayındayaptıkları çalışmalardan oluşan raporlarını sundu.

Ali Selvi başkanlığında toplananİl Genel Meclisi, açılış ve yoklama ile başladı. Bütçe görüşmelerinin ağırlıkkazandığı Kasım ayı toplantılarının on beşinci birleşiminde ilk olarak KadınaYönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslar arası Mücadele Gününedeniyle, kadına şiddet konusu ele alındı. Açılışta yaptığı konuşmada,İslam’ın kadına şiddeti yasakladığını hatırlatan İl Genel Meclisi BaşkanıSelvi, “Biz de Meclis olarak ‘kadına şiddete son’ diyoruz. Bundan sonrasloganımız bu olsun” dedi.

Daha sonra kürsüye gündem dışısöz alan İl Genel Meclisi Kadın Erkek Eşitliği Komisyonu Başkanı Leyla Erdalgeldi. Erdal, kadına tarih boyunca yapılan şiddetin kronolojisini anlatarak,Türkiye’de 2003 yılından bu yana hem temel insan hakları hem de kadın haklarıalanında bir dizi düzenleme yapıldığını hatırlattı. Şiddetin önünegeçilebilmesi için siyasetçiler, STK’lar, üniversiteler ve medyanın konuya aynıduyarlılıkla bakması ve ortak bir eylem planı çerçevesinde hareket etmesigerektiğine işaret eden Erdal, bugüne kadar yapılan çalışmalara destek verenkurum ve kuruluşlara teşekkür etti. Erdal, konuşmasının sonunda, kadın, erkekve çocukların huzur içinde yaşayacakları bir toplum temennisinde bulundu.

Daha sonra gündem maddelerinegeçildi. On beşinci birleşimin gündeminde Yol Ağı Belirleme Komisyonu’nun Ekimayında Bozkır, Hadim, Karapınar, Halkapınar, Akören ve Derebucak’ta yaptığıçalışmalardan oluşan raporu vardı. Raporları Komisyon Sözcüsü İsmail Gökmenokudu. İl Genel Meclisi üyelerinin müzakeresine ve oyuna sunulan raporlarla Kasımayı toplantılarında 65 kilometre yol, yol ağına alındı.

Tarım Komisyonu’nun raporlarınıise Komisyon Başkanı Doğan Çiftkat okudu. Çiftkat, Ahırlı, Akşehir, Altınekin,Beyşehir, Çeltik, Derebucak, Doğanhisar, Hadim, Halkapınar, Hüyük, Güneysınır,Karapınar, Karatay, Meram, Sarayönü, Selçuklu, Taşkent ve Yunak ilçelerindeyaptıkları damla sulama, kapalı sulama sistemine geçilmesi, sulama göletleri, sütsağım ünitesi projelerine yönelik raporları Meclis’e aktardı. Raporlar, Meclisüyelerinin müzakeresine sunulduktan sonra oy birliğiyle kabul edildi.

İl Genel Meclisi, on altıncıbirleşimini 26 Kasım 2010 Cuma günü saat 10.00 yapacak. Meclis, 20 gün sürecektoplantılarının son üç gününü bütçe oylamalarına ayıracak.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA