• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Selvada hedef anavatan İtalya
15 Aralık 2009 Salı 11:13

Selva'da hedef anavatan İtalya

Konya'da faaliyet gösteren ve 60 ülkeye Türk makarnasını ulaştıran Selva Gıda, makarnanın ana vatanı İtalya pazarına girmeyi hedefliyor.
Konya'da faaliyet gösteren ve 60 ülkeye Türk makarnasını ulaştıran Selva Gıda, makarnanın ana vatanı İtalya pazarına girmeyi hedefliyor.
     Selva Gıda Genel Müdürü Mehmet Karakuş, Konya'da 1998'den bu yana makarna ürettiklerini, sektörde çeşitli araştırmalar yaptıklarını ve bazı eksiklikleri belirlediklerini söyledi.
     Bu kapsamda 2008 yılı ortalarında ilk olarak ambalajları yenileyerek çalışmalara başladıklarını ifade eden Karakuş, 2009 yılında ise piyasaya sürdükleri Anadolu lezzetleri ile makarnayı dünyada ilk defa kategorize edip farklılık meydana getirdiklerini bildirdi.
     Firma olarak 2009 yılında yeni ve farklı ürünleri piyasaya sürerek, önemli başarı sağladıklarını dile getiren Karakuş, şunları kaydetti:
     ''Reklam filminde biz makarnayı kendi usulümüze göre tüketmeyi önerdik. Sürekli İtalyan sosları öneriliyordu, bu bizim damak tadımıza uymadığı için de insanlar makarnayı daha az tüketiyordu. Yapılan araştırmalarda toplumun yüzde 55'inin makarnayı sade tükettiğini belirledik. En iyi ihtimalle tereyağı ile tüketiyoruz. Tüm bu bileşenlerden hareketle yeni lezzetler ürettik. Basit bir yöntemle makarnayı, menemenle, musakkayla, misket köfteyle, birlikte sunmaya başladık. Beklentilerimizin üstünde bir talep gördük.''
     Bu çalışmaların meyvelerini kısa zamanda almaya başladıklarını vurgulayan Karakuş, ''Marka bilinirliğimiz de yüzde 69, pazar payımızda da yüzde 55'lik bir artış oldu'' diye konuştu.
     Karakuş, iç piyasadaki bu başarıyı ihracatta da gösterdiklerini ifade ederek, ürettiklerinin yüzde 50'sini ihraç ederek, ülke ekonomisine de önemli katkı sağladıklarını söyledi.
     60 farklı ülkeye düzenli olarak kendi markalarıyla ürün ihraç ettiklerini anlatan Karakuş, şöyle devam etti:
     ''Uzak Doğu ülkeleri başta olmak üzere Orta Doğu, Afrika ve Avrupa ülkelerine ihracat yapıyoruz. 2007 ve 2008'de Türkiye'nin makarna ihracatında lider firmasıyız. Bu çalışmalar 2010'da devam edecek. İhracatta kendimizle yarışıyoruz. Ancak makarnanın ana vatanı İtalya'ya henüz makarna satamıyoruz. Önümüzdeki yıllarda İtalya'ya da Türk makarnasını tattırmayı hedefliyoruz. Kısa bir süre içinde bu hedefimize ulaşacağımıza inanıyorum.''
    
     -YILLIK KİŞİ BAŞI MAKARNA TÜKETİMİ 6 KİLOGRAM-
    
     Dünyada yıllık kişi başı makarna tüketiminde 28 kilogram ile İtalya'nın ilk sırada yer aldığını, bu ülkeyi Venezuela ve Tunus gibi ülkelerin izlediğini anlatan Karakuş, Türkiye'nin yıllık kişi başına makarna tüketiminin ise 6 kilogram olduğunu söyledi.
     Karakuş, Türkiye'nin makarna tüketimin çok az olduğunu ancak her geçen yıl arttığını belirterek, son yıllarda makarnanın ekonomik olması, pazarlama ve ulaşım olanaklarının artması ile çalışan kadınların hazır gıdaları tercih etmelerinin makarna tüketimini artırdığını ifade etti.
     Buğday hasadının bu yıl çok iyi olduğunu belirten Karakuş, kalitede bazı sıkıntılar yaşandığını ancak Türkiye'nin makarna sektörü açısından kendi ihtiyacını kendisinin karşılayabileceğini ve buğday ithalatına gerek olmadığını sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA