• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Selçukun öğrencileri çevre için yarıştı
15 Haziran 2011 Çarşamba 15:20

Selçuk'un öğrencileri çevre için yarıştı

Çevre için tasarım ödüllü proje yarışması sonuçlandı

Selçuk Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Konya Teknokent ve Yardımcı Holding tarafından ortaklaşa düzenlenen “Nazif Yardımcı 2011 Çevre İçin Tasarım Proje Yarışması” sonuçlandı. Yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri düzenlenen törenle verildi.

Törene Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şefik Bilir, Selçuk Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cevat İnal, Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fatih Botsalı, Konya Sanayi Odası Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Yardımcı Holding adına merhum Nazif Yardımcı’nın eşi Saime Yardımcı, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

“YARIŞMA EĞİTİME KATKI SAĞLADI”
Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şefik Bilir,  “Bulunduğu topluma çok değerli hizmetler sunmuş, sosyal projeler geliştirmiş, topluma yol gösterici davranışlarda bulunan merhum işadamı Nazif Yardımcı’yı bu yarışma vesilesiyle anıyoruz. Bu proje rutin olarak sürdürdüğümüz eğitime çok anlamlı katkılar sağladı. Yarışmada ödüle layık görülen projeler, teknik anlamdaki başarıların ötesinde çevreye olan zararları da en aza indirecek ürünlerin AB ölçütlerinde projelendirilmesi açısından çok önemlidir. Başarılı olan öğrencileri tebrik ediyorum.” dedi.

“SAYILI ÜNİVERSİTELER ARASINDAYIZ”
Son yıllarda Selçuk Üniversitesi’nin çok büyük aşamalar kaydettiğini, artık sıradan bir üniversitenin dışında Türkiye’nin sayılı üniversiteleri arasında yer aldığını vurgulayan Prof. Dr. Bilir, “Üniversitemiz YÖK’ün 2009 yılı istatistiklerine göre uluslar arası yayın sayısında 9’uncu sırada iken, henüz açıklanmayan 2010 yılı verilerine göre 7 ya da 6’ncı sıraya yükseldiğini tahmin ediyoruz. Bu anlamda pek çok üniversiteyi geride bıraktık.” diye konuştu.

7 PROJEYE ÖDÜL VERİLDİ
Selçuk Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cevat İnal,  17 öğrencinin katıldığı yarışmada 14 öğrencinin projesinin değerlendirildiğini ve 7 projenin de ödüle layık görüldüğünü açıkladı.

Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fatih Botsalı ise bu yarışmanın amacının doğal çevrenin korunması, çevre kirliliğinin önlenmesi, geri dönüşümün sağlanması, doğal kaynakların rasyonel kullanımına katkı sağlanması olduğunu bunların yanı sıra  üniversite öğrencilerinin meslek yaşamlarında doğal çevre için neler yapabilecekleri konusunda fikir sahibi olmalarını sağlamak olduğunu vurguladı.

“NAZİF YARDIMCI, HOŞGÖRÜLÜ VE VEFALIYDI”
Yardımcı Holding Yönetim Kurulu adına konuşan Saime Yardımcı, bu yarışmanın merhum eşi adına düzenlenmesinden onur duyduğunu belirterek, “O meslektaşlarına her zaman ‘Mesleğini sev, ne yaparsan yap ama en iyisini yap’ telkininde bulunurdu. Hayatı boyunca ilkeli yaşadı. Hoşgörü ve vefa onun en önemli özelliklerindendi. Burada onu anmamıza katkı sağlayan herkese teşekkür ederim.” dedi.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU
Daha sonra yarışmada dereceye giren projeler açıklanırken sahiplerine de ödülleri verildi.  ‘Yeşil Çatı İşlevleri’ başlıklı projesiyle birinci olan Cenk Azer Erdağı 3.000 TL, ‘Siyanür Adsorpsiyonu’ başlıklı projeleriyle ikinci olan Cihat Eken ile Selçuk Eymir’e 2.000 TL, ‘Sürdürülebilir Konut Birimleri’ çalışmasıyla üçüncü olan Ayşe Nihal Alodalı’ya ise 1.000 TL ödül verildi.

Yarışmada dereceye giren öğrenciler ile mansiyon ödülü alan Hasan Gündoğan, Ömer Bulut, Gül Tokay, Eda Tomurcuk, Gülşah Aslım ve Oğuzhan Özcan’a da birer netbook hediye edildi.

 

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da HDP terörü! AK Parti ekibine saldırdılar
  • Konya'da gece yarısı korkutan yangın
  • Konya'da feci kaza! 6 saat yardım bekledi
  • Konya'da gergin gece! Pompalı ile dehşet saçtı: 9 yaralı
  • Milletin hastanesinde çalışmalar devam ediyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA