• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Selçuktan AB’ye Nanoteknoloji Projesi
28 Haziran 2010 Pazartesi 10:05

Selçuk'tan AB’ye Nanoteknoloji Projesi

Avrupa Birliği, Dünyanın en dinamik ve rekabetçi bilgi teknolojisini üretmek amacıyla ortaya koyduğu 7inci Çerçeve Programı kapsamında Türkiyeden sadece
Avrupa Birliği, Dünyanın en dinamik ve rekabetçi bilgi teknolojisini üretmek amacıyla ortaya koyduğu 7’inci Çerçeve Programı kapsamında Türkiye’den sadece Selçuk Üniversitesi’nin yer aldığı çok uluslu Nanoteknoloji Projesi için 4.5 milyon avro destek verme kararı aldı. İngiltere, İspanya, Fransa, Yunanistan, Avusturya ve Türkiye’nin 3 yıl süreyle ortaklaşa yürüteceği proje kapsamında elektronik endüstrisi için nanomalzemelerin tasarımı ve üretiminin yanı sıra elektronik cihazlar ve işlemlerin beyni olarak adlandırılan Nanotransistör üretilmesi hedefleniyor.     
 
 Proje Sorumlusu Selçuk Üniversitesi İleri Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Ersöz, uluslararası proje kaynağı en yüksek olan AB 7’inci Çerçeve Programı kapsamında Nanoteknoloji alanında ilk kez 6 ülke ile birlikte ortak bir çalışma yürüteceklerini söyledi. Projede uluslararası alanda isim yapmış kuruluşların yer alacağını belirten Prof. Dr. Ersöz, “İrlanda’dan Dünya devi İntel firması, Tyndall Enstitüsü ve Cork Üniversitesi, İspanya’dan Katalan Nanoteknoloji Enstitüsü, Fransa’dan Mikroelektronik Teknoloji Araştırma Merkezi, İngiltere’den New Castle Üniversitesi ve Kanichi Firması, Yunanistan’dan Ioannia Üniversitesi, Avusturya’dan Profactor Firması ile Türkiye’den de Selçuk Üniversitesi proje ortakları arasında yer almaktadır. Proje ile ilgili ilk toplantı, 20 Temmuz’da İrlanda’da gerçekleştirilecek. Burada ilk olarak iş bölümü yapılacak ve proje ortağı ülkeler yılda 4-5 kez bir araya gelerek bilgilendirme toplantısı gerçekleştirecek.” dedi.

 

Prof. Ersöz, 3 yıl sürecek çalışma için AB’nin toplam 4.5 milyon avro kaynak ayırdığını da söyledi. Proje ile elektronik cihazların beyni olarak adlandırılan Nanotransistör üretimi yapmayı hedeflediklerini belirten Prof. Dr. Ersöz, şunları söyledi:

 

“Nanoteknoloji alanında nano (mini) boyutta cihazların tasarlanması, üretimi ve elektronik endüstrisinde kullanımı, nanoaygıtların tasarlanması ile üretimi amaçlanmaktadır. Bir başka deyişle günlük yaşamda kullandığımız elektronik cihazlar ve işlemlerin beyin işlevi gören nanotransistörlerinin fiziksel olarak daha küçük ve daha hızlı çalışabilenini üretmek hedeflenmektedir.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA