• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Selçukta Turizmin sorunları tartışıldı
18 Nisan 2013 Perşembe 12:23

Selçuk'ta Turizmin sorunları tartışıldı

Selçukta Turizm Sektörünün sorunları ve beklentileri tartışıldı.
Turizm Haftası etkinlikleri çerçevesinde Selçuk Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu tarafından ‘Turizm Sektöründe Güncel Sorunlar ve Beklentiler’ konulu panel düzenlendi. Panelde günümüzde turizm sektörünün nitelikli eleman konusundaki açığı, sektörde çalışanların eğitim sorunları ve sektörün  beklentileri tartışıldı.
Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen panele Konya Vali Vekili Dr. Sefa Çetin, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mehmet Akif Çukurçayır, dekanlar, müdürler, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.
“ÇALIŞMA ŞARTLARI PERFORMANSA YANSIYOR”
 Başkanlığını KTO Karatay Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Çağatay Ünüsan’ın yaptığı panelde ilk sözü Erciyes Üniversitesi Türkan-Tuncer Hasçalık Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa alarak, ‘Türkiye’de ve Dünyada Turizm Eğitimi, Sorunlar ve Çözüm Önerileri’ konulu sunumuyla dinleyicilere bilgi verdi. Turizm sektöründe çalışan nitelikli işgücünün eğitim durumunu ve performans yeterliliğini değerlendirdi. Sektörde personel bulma ve çalıştırma konusunda işletmelerin profesyonel işe alma sürecinin olmadığını belirten Prof. Dr. Karamustafa, “Personele mesleki gelişme fırsatları açısından düzenli eğitim verilmiyor. Özellikle de mevsimlik otellerde işgörenlerin barındığı yerler çok iyi değil. İşgörenlerin beklentileri karşılanmadığından bu eksiklik iş performansına yansıyor. Çalışanların turizme gönül vermesi için onların beklentilerine cevap verilmesi gerekiyor.” dedi.
 “AKADEMİK ÇALIŞMALARIN SEKTÖRE AKTARILMASI GEREKİYOR”
 İstanbul Medeniyet Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Salih Kuşluvan, ‘Turizm Sektöründe İnsan Kaynakları Yönetimi Uygulamaları, Sorunlar ve Çözüm Önerileri’ konulu sunumunda şunları söyledi:
“Türkiye’de turizm eğitiminin darboğazları var. Turizmde eğitim planlaması ve politikası yapılmalı, turizm sektörünün eğitim kurumlarıyla işbirliği içinde çalışması gerekiyor. Özellikle alanda yapılan akademik çalışmaların ürettiği çözüm önerilerinin turizm eğitimine entegrasyon ve koordinasyonu çok önemli. Eğitilmiş personelin yasal himaye altına alınması, ders programları, turizm araç gereçleri, yabancı dil, eğiticiler, öğrenciler, kontenjanlar, öğrenci motivasyonları, staj imkanlarının yeniden düzenlenmesi gerekiyor.”
KATILIMCILARA TEŞEKKÜR PLAKETİ
Ayrıca panelde Selçuk Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Seyahat İşletmeciliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Abdullah Karaman ‘Kırsal Kalkınmada Turizm Projelerinin Rolü’ ve Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Çıpan, ‘Konya Turizminin Dünü, Bugünü ve Yarını’ konulu sunumlarını öğrencilerle paylaştı. Program sonunda Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Mehmet Akif Çukurçayır, panelistlere teşekkür plaketi takdim etti.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA