• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Selçukta Organ Bağışı Konferansı
11 Mayıs 2011 Çarşamba 12:10

Selçukta Organ Bağışı Konferansı

Selçuk Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı Sivil Savunma Uzmanlığı ile Afet ve Acil Durum Yönetim Topluluğunun ortaklaşa düzenlediği..

Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı Sivil Savunma Uzmanlığı ile Afet ve Acil Durum Yönetim Topluluğu’nun ortaklaşa düzenlediği “Organ Bağışı” konferansı Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi’nde gerçekleştirildi. Konferansa katılan Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anestezi Uzmanı Dr. Fatma Şengül, Türkiye’de diyalize giren 45 bin hasta olduğunu söyledi.
 
Öğretim üyeleri ve öğrencilerin katıldığı konferansta Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anestezi Uzmanı Dr. Fatma Şengül, organ bağışının önemini anlattı. Organ bağışı konusuna ülkemizde yeterince duyarlılık gösterilmediğini vurgulayan Dr. Şengül, “Organ nakli olan kişinin yaşam süresi uzar. Diyalize harcanan masraflar azalır. Yaşam kalitesi artar ve işgücü kaybı kazanca dönüşür.” dedi.

Canlıdan canlıya organ naklinin en son başvurulacak bir tedavi yöntemi olduğunu belirten Dr. Şengül, “Ülkemizde en çok canlıdan canlıya nakil yapılmaktadır.  Bu sayıyı azaltarak kadavra nakillere daha fazla önem vermeliyiz. Siz genç nesillerin bu konuda daha duyarlı olacağına inanıyorum.” diye konuştu.

Organların alındıktan sonra yeni kullanıcıya takılması için gereken canlılık süresunun  kalp, akciğer ve pankreasta 4 saat, karaciğerde  24 saat, böbrekte ise  72 saat olduğunu belirten Dr. Şengül, “Hepimiz organ alıcısı ya da vericisi olabiliriz. Organ bağışında ülkeler arasında en çok İspanya’nın duyarlı olduğunu biliyoruz. İspanya’da kadavra nakli yüzde 34.9 iken bu oran ülkemizde yüzde 3 civarındadır. 2010 yılı verilerine göre diyalize giren 45 bin hastamız var. Bu oran gittikçe de artmaktadır. Bu tür konferanslarla gençleri bilinçlendirip, gelecek nesillerin daha az organ bağışı sorunu yaşamalarına sağlayabiliriz.” dedi.

“DOĞRU İLKYARDIM HAYAT KURTARIR”

Konferansta Konya Sağlık İl Müdürlüğü’ne bağlı 112 Acil Servis Şubesi’nde görevli Dr. Adnan Küçükçalık, “İlk Yardımın Temel İlkeleri” konusunda bilgi verdi. İlk yardımın insanlar tarafından ciddiye alınmadığını belirten Dr. Küçükçalık, “İlk yardımı başımıza herhangi kötü bir olay geldiğinde öğreniyoruz. Doğru zannedilen yanlışlarla müdahale ediyoruz. İlkyardım bilinçli yapıldığı sürece hayat kurtarır. Aksi taktirde felakete dönüşür.” dedi.

Konferansın ardından öğrenciler organ bağışında bulunmak üzere form doldurdu. Selçuk Üniversitesi Afet ve Acil Durum Yönetim Topluluğu üyelerinden bir grup öğrenci, mini bir konser verdi. Öğrenciler, daha sonra katılımcılara el feneri dağıttı.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA