• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Selçukta Konyanın turizm stratejileri konuşuldu
17 Nisan 2012 Salı 12:22

Selçuk'ta Konya'nın turizm stratejileri konuşuldu

Selçuk Üniversitesinde Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu tarafından 2023 Turizm Stratejisi Çerçevesinde Türk Turizminde Hedefler ve Öngörüler konulu panel düzenlendi.

Selçuk Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu tarafından Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde ‘2023 Turizm Stratejisi Çerçevesinde Türk Turizminde Hedefler ve Öngörüler’ konulu panel düzenlendi. Panelde Konya’nın Mevlana dışındaki turizm alanlarını değerlendirmek için yapılması gerekenler tartışıldı. Vali Aydın Nezih Doğan’ın da katıldığı panelde söz alan Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel,    “Konya’nın turizm potansiyelinin artırılması ve bu alanda bugünkü seviyesinden çok daha ileri taşınması için Selçuk Üniversitesi olarak imkânlarımız dâhilinde her türlü desteği vermeye,  üzerimize düşen tüm sorumluluğu eksiksiz yerine getirmeye hazırız.” dedi.

Panelin açılış konuşmasını yapan Selçuk Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mehmet Akif Çukurçayır, “Türkiye ve Konya turizm alanında gelişim açısından yaşadığı gecikmeyi bu günlerde telafi etmeye çalışıyor. Mevlana ile çok önemli bir çekim merkezi haline gelen Konya, Mevlana’nın yanında Kilistra ve Çatalhöyük gibi daha birçok önemli değerini turizm açısından değerlendirmeye başladı. Bu turizm potansiyelinin önemli hale gelmesi bölge açısından güzel bir gelişmedir.” dedi.

 “KONYA TURİZMİNE KALİFİYE ELEMAN YETİŞTİRİYORUZ”

Konya turizmine nitelikli eleman yetiştirmenin önemine vurgu yapan Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, “Üniversitemiz bünyesinde Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik adıyla halen eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren 2 ayrı yüksekokulumuz, sektöre nitelikli eleman yetiştirmek, öğrencilerimizin uygulamalı eğitim almalarını sağlamak ve ilimizin turizm potansiyelini artırmak amacıyla eğitim vermektedir. Beyşehir’de bulunan 4 yıldızlı uygulama otelimiz, yine nitelikli eleman yetiştirmek ve öğrencilerimize uygulamalı eğitim ve AB destekli projeler bakımından önemli bir konumdadır. Turizm sektörünün iyi eğitimli olması Konya turizminin potansiyelini harekete geçirmeye yardımcı olacaktır. Ancak tüm bunlar Konya için yeterli değildir. Konya’nın turizm potansiyelinin artırılması ve bu alanda bugünkü seviyesinden çok daha ileri taşınması için Selçuk Üniversitesi olarak imkanlarımız dahilinde her türlü desteği vermeye,  üzerimize düşen tüm sorumluluğu eksiksiz yerine getirmeye hazırız.” dedi. 

“KONYA 2023 TURİZM STRATEJİSİNİ HAZILADI”

Konya’nın turizme artık daha çok önem verdiğini söyleyen Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, “Turizmi ekonomiden bağımsız düşünemediğimiz için bir endüstri olarak ele almalıyız. Bu amaçla Konya kendisini 2023’e hazırlayan turizm stratejilerini hazırlamıştır. Bir tarafta devlet bir tarafta da özel sektörün birlikte yürüttüğü çalışmalarla, Konya ve çevresinde ihmal edilen önemli turistik yerler turizm açısından daha değerli hale getirilecektir.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından panele geçildi. Panele konuşmacı olarak Balıkesir Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necdet Hacıoğlu, Selçuk Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mete Sezgin, Rixos Konya Otel Genel Müdürü Muhammed Emin Kabbani ve Dedeman Konya Otel Genel Müdürü Recep Altınok katıldı.

“ANTALYA TURİSTİNİ KONYA’YA ÇEKMELİYİZ”

Türkiye’deki turizm sektörüne ilişkin son gelişmeler hakkında bilgi veren Balıkesir Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necdet Hacıoğlu, “Huzuru Hisset sloganı Konya için önemli bir turizm reklam logosudur. Antalya’daki turisti Konya’ya çekmek için hızlı trenin yanında havayolunu da geliştirip turizm pastasının önemli bir payına aday olmamız gerekiyor.” dedi.

“SİZ OLMAZSANIZ TURİZM OLMAZ”
Üniversite eğitiminin turizm açısından önemli bir güç olduğunu söyleyen Rixos Konya Otel Genel Müdürü Muhammed Emin Kabbani, “Hızla büyüyen turizm sektörünün önemli bir açığı da iyi yetişmiş kalifiye elemandır. Kendini iyi yetiştiren öğrencilere de bizim her zaman ihtiyacımız vardır. Bu sektöre gönül verirseniz bizim kapımız size her zaman açıktır, çünkü siz olmazsanız turizm de olmaz. O yüzden bugün buraya hepinizi Rixos’lu yapmaya geldim.” dedi.

“DOĞU-BATI SENTEZİNİ AYNI ANDA YAŞADIĞIMIZI UNUTMAMALISINIZ”

Turizm sektörünün sürekli geliştiğini vurgulayan Dedeman Konya Otel Genel Müdürü Recep Altınok ise, “ Genç arkadaşlar, Türkiye’nin turizm sektöründe yer almak istiyorlarsa ülkemizin önemli tarihi yerlerinin yanında içinde bulundukları özgün sosyo-kültürel özellikler ve Doğu-Batı sentezini aynı anda yaşayan bir ülke olduğumuzu unutmamaları gerekiyor. Doğu ve Batı kültürünü iyi sentezleyip bunu göz önünde bulundurarak sektörde yerlerini almaları gerekiyor.” dedi.

Panelin ardından Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, konuşmacılara teşekkür plaketi takdim etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA