• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Selçukta Kentsel Dönüşüm konuşuldu
17 Mayıs 2013 Cuma 14:42

Selçukta Kentsel Dönüşüm konuşuldu

Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şubesi, İnşaat Mühendisliği Topluluğu ve Genç İnşaat Mühendisler tarafından ortaklaşa düzenlenenKentsel Dönüşüm ve Etik...
Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şubesi, İnşaat Mühendisliği Topluluğu ve Genç İnşaat Mühendisler tarafından ortaklaşa düzenlenen“Kentsel Dönüşüm ve Etik” konulu konferans Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Ercan Tıraş’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Türkiye’de 20 milyon konuttan 7 milyonunun değiştirilmesi ve dönüştürülmesi gerektiğini söyleyen Tıraş, Türkiye’de son 10 yılda 500 bini TOKİ, 4 milyon 500 bini ise özel sektör tarafından yaklaşık 5 milyon yeni ve yaşanabilir bina yapıldığını söyledi.
Selçuk Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi Malazgirt Salonu’nda düzenlenen konferansa Çevre ve Şehircilik Konya İl Müdürü Mehmet Yazıcıoğlu, Konya İl Afet ve Acil Durum Müdürü Yıldız Tosun, Meram Belediyesi Başkan Vekili Celal Can,İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şubesi Başkanı Ali Çınar, Komyapı Genel Müdürü Mustafa Güney ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
“KENTSEL DÖNÜŞÜM YENİ ANAYASADAN DAHA ÖNEMLİDİR”
Konferansın açılış konuşmasını yapan İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şubesi Başkanı Ali Çınar, deprem kuşağında bulunan Türkiye’de, kentsel dönüşümün önemine dikkat çekerek, “Kentsel dönüşüm yasası yeni anayasadan daha önemlidir. Bu yasa ile depremden dolayı yaşanılan insan ölümlerinin önüne geçilebilir. Deprem kuşağında yaşadığımızı insanımıza anlatmalı ve bu konuda onları bilinçlendirmeliyiz. Kentsel dönüşüm Konya'nın da en önemli konusu olduğu için bu konuda halkımıza bilgi vermeye çalışıyoruz. Ayrıca dönüşümle ilgili en önemli sorun sürekli mevzuat ve kanunların değişmesidir. Bakanlığımızdan yasaları stabil hale getirmesini istiyoruz.” dedi.
KENTSEL DÖNÜŞÜMLE KENTLER ŞEKİL DEĞİŞTİRECEK
Türkiye’de 76 milyon insanın yüzde 80’inin kentlerde yaşadığını dile getiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Ercan Tıraş, bu durumun kaçak, çarpık ve yanlış yapılaşmaya neden olduğunu belirtti. Dönüşümün şekil değiştirmek olduğunu söyleyen Ercan Tıraş, “Değişimi gerçekleştirirsek dönüşümü yapabiliriz. Kentsel dönüşüm; Kentsel gelişmenin toplumsal ekonomik ve mekansal olarak yeniden ele alındığı ve kentteki sorunlu alanların sağlıklı ve yaşanabilir hale getirilmesi için yıkıp yeniden yapma, canlandırma, sağlıklaştırma veya yeniden yapılandırma için proje üretilmesi ve uygulama yapılmasıdır. Kentler canlılar gibi doğar, büyür, değişir ve dönüşürler.” dedi.
“DEPREM RİSKİ TAŞIYAN BİNALAR ÖNCELİĞİMİZ”
Türkiye’de 20 milyon konuttan 7 milyonunun değiştirilmesi ve dönüştürülmesi gerektiğini söyleyen Ercan Tıraş, “Mühendislik hizmeti olmadan yapılan bu yapılar yıkılacak ve yeniden yapılacaktır. Biz yıkıp yeniden yapmayı öncelikle deprem riski taşıyan binalarda yapıyoruz. Ülkemizin yüzde 80’i deprem kuşağında ve bir deprem meydana geldiğinde çok fazla can ve mal kaybına neden oluyor. Bunu önlemek için TOKİ olarak öncelikle riskli bölgeleri yıkıyor ve yeniden yapıyoruz. Türkiye’de 10 yılda 500 binini TOKİ, 4 milyon 500 binini ise özel sektörün yaptığı yeni ve yaşanabilir binalar yapıldı. Bu yüzden 7 milyon yeni bina yapmak çok zor değil.” dedi.
“KENTSEL DÖNÜŞÜM RANTSAL DÖNÜŞÜM DEĞİLDİR”
Bazı insanların kentsel dönüşümü yanlış anladığını söyleyen Ercan Tıraş, “Kentsel dönüşümün rantsal dönüşüm olması için zorunluluk olması lazımdır. Ama biz bir yerin yıkımını gönüllülük esaslı yaparız. Yıkım yıkacağımız yerin sahibi olduğunu gösteren belgeyle gelen vatandaşımızla anlaşarak yıkımı yapıyoruz. Devlet yıkım yaptığında kişinin kira parasını ve yapılan yeni evin yüzde 30’unu karşılamaktadır. Vatandaşının mağdur olmaması için elinden geleni yapmaktadır. Biz insanımızın yaşadığı yerdeki yaşam kalitesinin artması için çalışıyoruz. Kentsel dönüşüm hakkında yeterince bilgi sahibi olmayan vatandaşımızı bilgilendirmek için belediyelere, üniversitelere, odalara ve sivil toplum kuruluşlarına ihtiyaç vardır. Bunlar bu konuda ellerinden geleni yapmalıdırlar.” dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da HDP terörü! AK Parti ekibine saldırdılar
  • Konya'da feci kaza! 6 saat yardım bekledi
  • Konya'da gece yarısı korkutan yangın
  • NEÜ Seydişehir Sağlık Bilimleri Fakültesi Yapım ve Bağışlama Protokolü Yapıldı
  • Milletin hastanesinde çalışmalar devam ediyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA