• Konya7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Selçukta kalkınma stratejileri tartışıldı
11 Ekim 2012 Perşembe 18:29

Selçuk'ta kalkınma stratejileri tartışıldı

Selçuk Üniversitesinde (SÜ) 1inci Uluslararası Sürdürülebilir İşletme ve Sürdürülebilir Kalkınmaya Geçiş Paneli düzenlendi.
SÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Akşehir İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Polonya Opolo Üniversitesi Ekonomi Fakültesi işbirliğinde, 1’inci Uluslararası Sürdürülebilir İşletme ve Sürdürülebilir Kalkınmaya Geçiş Paneli düzenlendi. Panelde küresel bir uygulama planı haline gelen sürdürülebilir kalkınma modelleri, bu modellerin Türkiye ve Avrupa Birliği açısından önemi ve sürdürülebilir kalkınmanın uygulama aşamasında karşılaşılan sorunlar tartışıldı.
Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen panelin açılış konuşmasını yapan SÜ Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, sürdürülebilir kalkınmanın Türkiye’deki önemine değindi. Rektör Gökbel, “Konuyu ülkemiz açısından ele aldığımızda Türkiye’nin kalkınma politikalarının, bugüne kadar ekonomi, çevre ve toplum etkileşimleri çerçevesinde, sürdürülebilir kalkınmaya doğru bir gelişim gösterdiğini görmek mümkündür. Bu alandaki bir takım önemli çalışmalara rağmen ülkemizde sürdürülebilir kalkınmanın olmazsa olmaz bir gereklilik halinde algılanmasına yönelik ilerleme henüz sağlanamamıştır. Bu alanda bazı örnek projeler üretilse de ülkemizde ulusal bir sürdürülebilir kalkınma gösterge endeksinin geliştirilmesi ihtiyacı halen sürmektedir” dedi.
Akşehir İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fehmi Karasioğlu’nun konuşmasının ardından panele geçildi. Panelistlerden Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Değirmencioğlu, tarımda bilgisayar ve sensörlere dayalı teknolojilerin yakın gelecekte Türkiye’de de kullanılmasının beklendiğini söyledi.
Yabancı öğretim üyeleri de sürdürülebilir kalkınma projelerine ilişkin çalışmalarını sundu. Panelistlere teşekkür plaketleri takdim edilirken üç gün sürecek panelde yerli ve yabancı bilim adamları 50’ye yakın bildiri sunulacak.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ev Eşyaları Neye Göre Seçilir?
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA