• Konya27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Selçukta 6 yeni proje tamamlandı
18 Kasım 2011 Cuma 15:09

Selçuk'ta 6 yeni proje tamamlandı

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Rektörlüğü tarafından fiziki alt yapıyı güçlendirmek ve eğitim kalitesini artırmak amacıyla gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında 6 yeni yatırım projesi tamamlandı.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Rektörlüğü tarafından fiziki alt yapıyı güçlendirmek ve eğitim kalitesini artırmak amacıyla gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında 6 yeni yatırım projesi tamamlandı.

Konu ile ilgili yapılan açıklamada, Meram Tıp Fakültesi Hastanesi ve İlahiyat Fakültesi binalarının yenilenme çalışmalarının yanı sıra Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu binası, Mevlana Araştırmaları Enstitüsü binası, Müze binası ve kampus alanında restoran ile kafelerden oluşan yeni bir kreasyon alanı oluşturma projeleri için tüm hazırlıkların sonlandığı bildirildi.

Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'nin bölgenin sağlık alanındaki yükünü önemli oranda çektiğini ve 20 yılı aşkın süredir kullanılan 5 ayrı bloğun yıkılarak mev­cut birimlerin tek bir sağlık kompleksinde birleştirilmesinin planlandığını belirten SÜ Rektörü Prof. Dr. Okudan, "Altya­pı ve fizibilite çalışmaları tamamlanan projenin üniversite kaynakları ve hayırse­ver destekleriyle gerçekleştirilmesi düşünüldü. Kompleks tamamlandığın­da Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'nin tamamına yakını yenilenirken, hastalara ve yakınlarına daha verimli, etkin ve dinamik koşullarda sağlık hizmeti verilme­si hedeflendi" dedi.
İlahiyat Fakültesi yeni binasının ise imzalanan protokol çerçevesinde hayırsever işadamı Ahmet Keleşoğlu tarafından yaptırılacağını ve bina çalışmalarının kısa bir zaman içinde başlayacağını dile getiren Rektör Okudan, "Meram Yeni Yol üzerindeki mevcut kampus alanına inşa edilecek fakültenin 5 katlı ve 15 bin metrekarelik alan üzerinde yapılması planlandı. Fakültede 24 derslik, 90 öğretim elemanı odası, 2 adet amfi ve konferans salonu bulunacak. Selçuklu mimarisiyle inşa edilmesi planlanan yeni yapıyla fakülte, çok daha kullanışlı ve modern bir görüntüye kavuşacak" şeklinde konuştu.

Rektör Okudan, ayrıca Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu akademisyen ve öğrencileri için Alaeddin Keykubat Kampusü'nde tamamı üniversite kaynaklarıyla 10 bin metrekarelik alan üzerinde yeni bir bina inşası için hazırlıkların tamamlandığını ve kompleks içerisinde 11 adet spor salonu, 13 adet sınıf tasarlandığını ifade etti. Mevlana Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin Mevlana Araştırmaları Enstitüsü'ne dönüştürüldüğünü kaydeden Prof. Dr. Okudan, "Mevlana ve Mevlevilik kültürü sahasında rasyonel, objektif ve bilimsel araştırma yöntemleri ile yeni bilgi üretmek ve yönlendirmek amacıyla kurulan enstitüsü için yeni bir bina tasarlandı. Mevlana ve Mevlevilik alanında yüksek lisans ve doktora yapan öğrencilerin de faydalanacağı Alaeddin Keykubat Kampusü'nde 4 bin metrekarelik alanda inşa edilmesi projelendirilen binada 5 adet sınıf, gösteri alanı, atölyeler, idari bölümler ve çok amaçlı salon bulunuyor" diye konuştu.

KAMPUS'E YENİ YAŞAM ALANLARI
SÜ ile Selçuklu Belediyesi'nin ortaklaşa yürüttüğü çalışma çerçevesinde kampuste restoran ve kafelerin de içinde bulunduğu yeni bir kreasyon alanı inşa edileceğini dile getiren Okudan, "Selçuklu Belediyesi ile ortak hazırlanan proje tamamlandığında kampus sahasına 52 bin metrekarelik yeni bir yeşil alan ve gölet kazandırılacak. Tüm bunların yanı sıra Alaeddin Keykubat Kampusü içerisinde tarihi eserlerin sergileneceği 8 bin 200 metrekarelik müze binası projelendirildi. Fiziki yapılanmayı büyük oranda tamamladık. Eski binaları yıkarak yeni ve modern binalar yaptırırken, eğitim altyapısını da güçlendirdik. Üniversitemizin akademisyen ve öğrencilerine yakışır şekilde yaptırdığımız modern binalarda daha kaliteli eğitim yapılacağına inanıyorum. Yeni 6 ayrı yatırım için projelendirme çalışmalarını görev süremizin sonunda tamamlamış olduk. Bundan sonraki süreç proje çerçevesinde yeni binaları hayata geçirmektir" şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da feci kaza! Minibüs otomobille çarpıştı
  • Ömer Faruk Okka: “Önemli bir virajdan geçtik”
  • Yeni Türkiye’nin Başlangıcını Hep Birlikte Gerçekleştirdik
  • Konya'nın genç milletvekili Selman Özboyacı oldu
  • Konya’da AK Partililer sokaklara akın etti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA