• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Selçukta 37. yıl heyecanı
11 Nisan 2012 Çarşamba 17:14

Selçuk'ta 37. yıl heyecanı

Selçuk Üniversitesinin Kuruluşunun 37nci Yıldönümü Etkinlikleri kapsamında Konyaya gelen üniversitenin kurucu rektörlerinden Prof. Dr. Mümin Köksoy, 37 Yıllık Çınarın Doğuş Serüveni: Selçuk...
Selçuk Üniversitesi’nin Kuruluşunun 37’nci Yıldönümü Etkinlikleri’ kapsamında Konya’ya gelen üniversitenin kurucu rektörlerinden Prof. Dr. Mümin Köksoy, ‘37 Yıllık Çınarın Doğuş Serüveni: Selçuk Üniversitesi’  konulu konferansta akademisyen ve öğrencilerle bir araya geldi. Selçuk Üniversitesi’nin kuruluş sürecinde yaşanan zorlukları ve kendisinin rektörlüğe atanma sürecini trajikomik bir şekilde anlatan Prof. Dr. Köksoy, dinleyenleri adete tarihte yolculuğa çıkardı.
 
DUYGUSAL ANLAR YAŞANDI
 
Süleyman Demirel Kültür Merkezinde gerçekleşen konferansa Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, Rektör Yardımcıları, Fakülte Dekanları, Yüksekokul, Meslek Yüksekokulu ve Enstitü Müdürleri ile çok sayıda öğrenci katıldı. Toplantı da ilk olarak 37’nci kuruluş yıldönümü anısına hazırlanan ve Selçuk Üniversitesini konu alan kısa film gösterimi yapıldı. Üniversitenin kurulduğu ilk yıllardan fotoğrafların ve görüntülerin yer aldığı film büyük beğeni toplarken, üniversite tarihinde görev yapan rektörlerin anısına hazırlanan tanıtım filmi ise salonda duygusal anlar yaşattı.
 
“TAŞ ÜSTENE TAŞ KOYARAK BUGÜNLERE GELİNDİ”
 
Selçuk Üniversitesi’nin zorlu ve bir o kadar ilginç bir geçmişe sahip olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Hakkı Gökbel, “Bozkır bir arazide barınaklar içinde başlayan ve kurulduğu günden bugüne kadar taş üstene taş koyarak şuan ki konumuna gelen Selçuk Üniversitesi, günümüzde Türkiye’nin en önemli eğitim kurumlarından biri haline geldi. 37 yıldır bu gelişime ortak olan ve üniversiteye önemli katkılarda bulunan başta rektörlerimiz, akademik ve idari personelimiz, öğrencilerimiz ve Konya halkına teşekkürü bir borç biliyoruz. İnanıyorum ki Selçuk Üniversitesi, 37 yıldır olduğu gibi bundan sonra da değişmeye, değiştirmeye ve geliştirmeye devam edecektir.”
 
“SİZLERLE OLMAK BÜYÜK MUTLULUK”
 
Ardından 1982 yılında Selçuk Üniversitesi rektörü olarak atanan kurucu rektörlerden Prof. Dr. Mümin Köksoy kürsüye geldi. Kendisini eski yuvasına dönmüş gibi hissettiğini söyleyen Prof. Dr. Köksoy, çok güzel ve özel zamanlar yaşadığı Konya’da ve Selçuk Üniversitesi’nde olmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi. Prof. Dr. Köksoy, “Bu konferansa sizlerle olmak benim için büyük mutluluk. Buna katkı sağlayan rektörümüze çok teşekkür ediyorum. Konya halkı eskiden beri ilime ve irfana düşkün bir halktı. Bu istekleri Cumhuriyet Döneminde de devam etti ve Konya’da bir üniversite kurulma kararı alındı. 11 Nisan 1975 yılında bugün 37’nci yılını kutladığımız Selçuk Üniversitesi kuruldu. Buna katkı sağlayan ve üniversiteyi kurma ve yaşama isteğiyle dolu Konya halkını yürekten kutluyorum.” dedi. 
 
 “SELÇUK, TÜRKİYE’NİN SAYGIN ÜNİVERSİTESİ HALİNE GELDİ”
 
 Selçuk Üniversitesini tarihsel süreçte 2 döneme ayırdığını söyleyen Prof. Dr. Mümin Köksoy, “Üniversiteyi 37 yıllık çınarın doğuş dönemi ile gelişme ve olgunlaşma dönemi olarak ikiye ayırıyorum. Bizler ilk dönem de yer alan rektörlerdik ve bizim dönemimizde siyasi olaylardan dolayı belli bir istikrar yaşayamadık bu nedenle de üniversitenin gelişimi adına bazı çalışmaları yürütemedik. O dönem 2 fakülte, 4 profesör, 4 Doçent ve 300 öğrenciyle 3 katlı bir binanın bahçesinde eğitimlerimizi sürdürüyorduk. Bir tabela üniversitesiyken o dönem YÖK ile birlikte bağımsız bir üniversite haline dönüştük. Şimdi ise görüyorum ki Selçuk Üniversitesi, o dönemlerden bugünlere çok şey değiştirerek ve geliştirerek Türkiye’nin en saygın üniversitelerinden biri konumuna yükselmeyi başarmıştır. Bunu görmek benim için büyük bir onur ve mutluluk kaynağıdır.” dedi.
 
 “MEZUNİYET FOTOĞRAFI CAM PLAKETTE VERİLDİ”
 
Konferansın sonunda Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, günün anısına Prof. Dr. Köksoy’a üzerinde mezuniyet fotoğrafının yer aldığı bir plaket takdim etti. Aldığı hediye karşısında duygularını ifade etmekte zorlanan Köksoy, büyük mutluluk yaşadı. Ardından Köksoy’un Selçuklu Tıp Fakültesi’nde görev yapan yeğeni Dr. Hale Köksoy amcasına çiçek takdim etti. Program fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA