• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Selçukluya kongre merkezi yapılıyor
25 Ocak 2012 Çarşamba 15:19

Selçuklu'ya kongre merkezi yapılıyor

Selçuklu Belediyesi tarafından 30 bin metrekare alana sahip 5 bin kişi kapasiteli 18 salon ve yaşam alanlarının bulunacağı kongre merkezi yaptırılacak. Selçuklu Kongre Merkezinin (SKM) inşaatına...
Selçuklu Belediyesi için Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından yapılacak olan 24 bin metrekare alana sahip, 5 bin kişi kapasiteli 18 salon ve yaşam alanlarının olacağı Selçuklu Kongre Merkezi (SKM) inşaatına 2012 yılında başlanacağı belirtildi.
Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya Dedeman Otelde düzenlenen proje tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, insanlık tarihinin ilk yerleşimlerinden biri olan Konya’nın bugünkü kentsel dokusu ile Anadolu Selçuklular dönemine kadar uzanan tarihi zenginlikleri barındırdığını ifade etti.
Başkan Altay, “İnsanlık tarihinin ilk yerleşimlerinden biri olan ve farklı medeniyetlerin izlerini barındıran Konya’nın bugünkü kentsel dokusu, Anadolu Selçukluları dönemine kadar uzanan tarihi zenginlikleri de barındırmaktadır. Mevlana gibi birçok değerli düşün ve kültür hazinesinin izlerini de zamanımıza taşıyan özellikleriyle Konya, çağdaş gelişimini ve kültür merkezi olma özelliğini bugün de sürdürmektedir. Konya Selçuklu Belediyesi için Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından tasarlanan Selçuklu Kongre Merkezi; çok amaçlı etkinlik alanlarıyla, tüm kentli için olduğu gibi şehri ziyaret edenler için de doğal ev sahibi olacaktır. Havaalanı ile kent merkezi arasında anayol üzerinde yer alan kongre merkezi, konut bölgesine yakınlığının sağladığı yaya erişimi kolaylığı ile de gündelik yaşamın bir parçası olacaktır.’dedi.
Kongre Merkeziyle ilgili teknik bilgi de veren Başkan Altay, “İnsanların barış içerisinde bir arada yaşamasında, hoşgörü ve karşılıklı benimsemenin bir aracı olarak kültür yapılarının da imgesel bir anlamı vardır. 24.464 m²’lik arazi üzerinde toplam 29.700 m²’lik inşaat alanına sahip olan Selçuklu Kongre Merkezi; tek bir çatı altında farklı işlevlere atanmış bağımsız kütlelerin bir arada ele alınması yaklaşımıyla, sosyal bütünleşme ve kültürün paylaşımının merkez olduğu bir sinerjiden yararlanacak biçimde tasarlanmıştır. Selçuklu Kongre Merkezi’nde; açık, yarı-açık ve kapalı fuaye mekanlarını paylaşan 2200 kişi kapasiteli amfi formunda ve çok-balkonlu kongre ve yine amfi formunda 800 kişilik tiyatro salonu ile kutlama ve çeşitli toplantıların gerçekleştirilebileceği, gerektiğinde birleşebilecek üç bölümden oluşan toplam 1000 kişiye ev sahipliği yapacak sokak kotunda yer alan balo salonu, ana mekanları oluşturmaktadır. Ancak Merkez, sadece bu ana mekanların faaliyette olduğu zamanlarla kısıtlı olmayıp, restoran-cafeleri, tematik dükkanları, cep sineması, atölyeleri ve toplantı mekanları ile kentin yoğun olarak kullanılan buluşma ve cazibe noktası olacaktır. Barındırdığı işleve bağlı olarak farklılaşan yükseklikleriyle ana ve yan fonksiyonlara atanan kütlelerin yanı sıra 9.500 m²’lik açık, 100 araçlık da kapalı otopark alanı ayrılmıştır. Zemin altında ayrıca fuayenin devamı, prova odaları ve dekor depolarıyla birlikte mekanik hacimler yer almaktadır.” dedi.
Altay konuşmasının son bölümünde ise, “Kentin kültürel değerleriyle bütünleşen, sosyal rastlaşmalar ile bir araya gelmeye verilen önemi vurgulayan, toplumun sanatsal ve kültürel yaşantısını, mirasını simgeleyen bir kimlik taşıması hedeflenen yapı, çağdaş mimarlığın şehrimizdeki öncülerinden olacaktır.” diye konuştu.
Tabanlıoğlu Mimarlık Şirketi ortaklarından Murat Tabanlıoğlu ise, Selçuklu Belediyesi ile birlikte yaptıkları projeyle Konya'da büyük bir eksikliğe son vereceklerini belirtti. Selçuklu Belediyesi Kültür Merkezi'nin en önemli fonksiyonunun kongre merkezleri olduğunu anlatan Tabanlıoğlu, bunların yanında yaşam alanları, balo, tiyatro ve sinema salonlarının olacağını, merkezde hiç bir etkinlik yapılmasa bile içerideki yaşam alanlarının merkezi canlı tutacağını dile getirdi. Tabanlıoğlu, Konya'da sosyal ve kültürel faaliyetlerin otel salonlarına sıkıştığını, SKM'nin bu konuda çok önemli bir yatırım olduğunu da ifade etti.
24 bin 464 metrekare arazi üzerinde toplam 29 bin 700 metrekare inşaat alanına sahip olan SKM'nin yaklaşık 50 milyon liraya mal olacağı ve 2013 Eylül ayında bitirileceği belirtildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA