• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Selçukluya ikinci kardeş şehir; Stari Grad
24 Ağustos 2011 Çarşamba 11:41

Selçuklu'ya ikinci kardeş şehir; Stari Grad

Tarihi ve kültürel bağları olan Türkiye ile Saray Bosna Stari Grad Belediyesi arasında Kardeş Şehir protokolü imzalandı.

Tarihi ve kültürel bağları olan Türkiye ile Saray Bosna Stari Grad Belediyesi arasında ‘Kardeş Şehir’ protokolü imzalandı. Protokol, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve Stari Grad Belediye Başkanı İbrahım Hadžıbajrıć tarafından imzalandı. Selçuklu Belediyesi daha önce Bosna Hersek’in Teşanj kenti ile kardeş şehir olmuştu.
 
Selçuklu Belediyesinde yapılan imza töreninde konuşan Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Stari Grad heyetini şehrimizde ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, “İki kardeş ülke olmanın yanı sıra, iki ilçe halkı arasında tarihi ve kültürel bağ, imzaladığımız bu protokolle daha da pekiştirilmiş olacak. İki ilçe arasında resmi temaslarımız ile birlikte, tarihi ve kültürel bağ ilişkilerini geliştirecek konferans, panel, çevre, sanat, sağlık, spor, turizm ve görsel programlar sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla desteklenecektir. İmzaladığımız ‘Kardeş Şehir’ protokolünün her iki ilçe halkına hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Stari Grad Belediye Başkanı İbrahım Hadžıbajrıć ‘Kardeş Şehir’ Selçuklu da bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, “Selçuklu ile ‘Kardeş Şehir’ olmanın gururunu ve onurunu yaşıyorum. Zaten kardeş olan her iki halk bugünden itibaren resmi olarak kardeş oldu. Yapacağımız ortak faaliyetlerle iki ilçe halkı arasındaki bağlar daha da güçlendirilecektir. ‘Kardeş Şehir’ hepimize hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

Selçuklu Belediyesi ile Saray Bosna Stari Grad Belediyesi arasında imzalanan protokolde; “Her iki ilçe halkı arasında en içten duygu ve düşüncelerin paylaşılması, sevgi bağlarının güçlenmesi, kardeşlik ve dostluğu geliştirmek, sosyal, kültürel ve teknik konularda işbirliği yapmak, yardımlaşma, dayanışmayı sürekli kılmak için ilçemiz ve Belediyemiz ile Saray Bosna Stari Grad Belediyesi’nin kardeş kent ve kardeş belediye olması karar altına alınmıştır” denildi.

İşbirliği gelişerek güçlenecek
Protokolde ayrıca; Bu protokol ile Selçuklu ve Saray Bosna Stari Grad Şehirleri arasında geleneksel ve tarihi bağlar çerçevesinde şehircilik, kültür, iletişim, bilim, sanayi, ticaret, teknik, sanat, çevre, sağlık, spor ve turizm gibi alanlarda işbirliğinin düzenlenmesi ve geliştirilmesine vurgu yapıldı. Taraflar, başlangıçta belirtilen alanlarda işbirliğini karşılıklı olarak teşvik edecekler. Kurumlar arasındaki işbirliğini geliştirecekler ve tecrübe mübadelesi için çaba sarf edeceklerdir.

Taraflar, çalışmalarını geliştirmek ve birbirlerinin birikimlerinden yararlanmak için kendi imkânları çerçevesinde karşı tarafça mutabık kalacak süre içerisinde staj ve hizmet içi eğitim imkânı ile tecrübe değişimine yönelik karşılıklı çalışma ve ziyaretlerinin geliştirilmesini sağlayacaklar.

Tarihi ve kültürel bağlar güçlendirilecek
Karşılıklı imzalanan protokol gereğince ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla şehirlerinde düzenlenecek faaliyetlere katılmaya çalışacaklar, iki halk arasındaki derin tarihi ve kültürel bağların gelişmesi ve güçlenmesine önem verecekler; fuar, sergi, festival gibi faaliyetlerde karşılıklı olarak birbirlerinin kültürlerinin tanıtımını teşvik edecekler. Bu çerçevede tanıtıcı yayın ve belge değişiminde bulunacaklar.

Bu anlaşma ile iki halkı yakınlaştıran her türlü kültürel, sosyal, beşeri, özellikle aralarında tarihi bağlar da dikkate alınarak kardeşliğin ve işbirliğinin geliştirilmesi amaçlanıyor.   

İkinci kardeş şehir
Selçuklu Belediyesi daha önce Bosna Hersek Teşanj kenti ile kardeş şehir anlaşması imzalamıştı. Saray Bosna Stari Grad Selçuklu’nun Bosna Hersek’teki ikinci kardeş şehri olacak.

Selçuklu Belediyesi’nin diğer kardeş şehirleri arasında Romanya Barlad, Suriye Hama ve İran Nişabur kentleri de yer alıyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA