• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Selçukludan Türkiyeye model proje
29 Mayıs 2012 Salı 16:49

Selçuklu'dan Türkiye'ye model proje

Katı atık yönetim sisteminin en maliyetli kısmını çöplerin toplanması ve taşınması oluşturuyor.

Katı atık yönetim sisteminin en maliyetli kısmını çöplerin toplanması ve taşınması oluşturuyor. Selçuklu Belediyesi, bu maliyetlerin düşürülmesine yönelik “Katı atık toplama güzergah optimizasyonu projesi”ni başlatıyor.

Projenin uygulamaya başlamasıyla birlikte 1 hafta süreyle aksamaların meydana gelebileceğini belirten yetkililer, halktan sabır ve anlayış beklediklerini ve bu aksamaları belediyeye bildirmeleri durumunda hemen çözüme ulaşılacağını belirttiler. Katı atık yönetim sisteminin en maliyetli kısmını çöplerin toplanması ve taşınması oluşturuyor. Selçuklu Belediyesi, bu maliyetlerin düşürülmesine yönelik daha sistematik ve bilimsel yöntemlere yönelerek daha az maliyetle daha yüksek kalitede hizmet sağlayacak proje geliştirdi. Katı atık toplama güzergah optimizasyonu projesi” ile Selçuklu’nun tamamında çöpler 2 günde alınacak, güzergah adet ve mesafeleri kısaldığı için araç, personel ve yakıt tasarrufu sağlanacak, konteynır veri tabanı oluşturulacak.

Bu bilimsel yöntemin uygulamaya başlamasıyla birlikte 1 hafta süreyle aksamaların meydana gelebileceğini belirten yetkililer, halktan sabır ve anlayış beklediklerini ve bu aksamaları belediyeye bildirmeleri durumunda hemen çözüme ulaşılacağını belirttiler.
 
PROJE TÜRKİYE’DE BİR İLK
Temizlik hizmetlerinde bir çok yeniliğe öncülük eden, katı atık toplama, geri dönüşüm, yer altı çöp konteynırları ve eğitim çalışmalarıyla model oluşturan ve bu uygulamalarıyla sayısız ödül alan Selçuklu Belediyesi, Türkiyede ilk defa uygulayacağı iddialı bir sistemle “katı atık toplama güzergah optimizasyonu projesi” ni başlatıyor.
 
PROJE 4 HAZiRANDA BAŞLAYACAK
Günde 600 ton çöp toplanan Selçuklu ilçesinde Toplam 60 araç ve 345 personelle yürütülen temizlik hizmeti, Türkiye’de ilk defa uygulanan güzergah optimizasyon sistemi ile çağdaş normlara uygun hale getirilecek.  Uygulama ile çöp toplama çalışmaları belli bir sistematik içerisinde yapılacak. 4 Haziran pazartesi günü uygulamaya girecek proje ile: mevcut sistemde 4 gün olan hizmet sıklığı uygulama ile 2 güne düşecek, yani tüm bölgelerde 2 gün içinde çöpler alınacak.  Güzergah sayısı 60’tan 52’ye düşecek, araç ve çalışan personel sayısında tasarruf sağlanacak.  Araçların güzergahında %13.3 oranında tasarruf sağlanacak. Günlük katedilen yol yaklaşık 5.000 Km den 3.500 km ye düşecek.
Selçuklu Belediyesi Konteynır veri tabanı elde edilecek.
 
AKSAMALARA KARŞI HALKTAN SABIR VE ANLAYIŞ BEKLENİYOR
Uygulamanın aksatılmadan sürdürülmesi amacıyla temizlik hizmetlerinde çalışan personele yönelik 2 hafta süreyle eğitim çalışması yürütüldü.  Yetkililer, uygulamanın başlamasından itibaren 1 hafta süreyle aksamaların olabileceğine dikkat çekerek vatandaşlardan sabır ve anlayış beklediklerini, aksaklıkların bildirilmesi durumunda hemen müdahale edileceğini ifade ettiler. Aksamalarla ilgili olarak vatandaşlar, Selçuklu Belediyesinin 444 99 19 numaralı telefonundan destek alabilecekler. Aksamalara müdahale için oluşturulan ekipler, anında müdahale ederek probleme çözüm üretecek.
 
YORUMLAR
Cevap
mehmet güzel
AK parti Meram Teşkilatından zehir gibi bir şahsiyetin geliştirdiği bu projenin Selçuklu da uygulanması hakkında yorumlar lütfen...
88.255.225.19
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA