• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Selçukludan insan hakları personeli
20 Temmuz 2011 Çarşamba 13:42

Selçuklu'dan insan hakları personeli

Akgün, İnsan hakları ırk, din, dil ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin tüm insanların yararlanabileceği haklardır'' deedi.
Selçuklu Belediyesi personeline, hizmet içi yıllık eğitim planı kapsamında, Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslar arası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Birol Akgün tarafından Belediye Meclis Salonunda, “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi” konulu eğitim semineri verildi.
 
İnsan Haklarının sürekli gelişmekte olan bir kavram olduğunu ifade eden  Prof. Dr. Birol Akgün, 10 Aralık 1948 yılında kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin daha çok kişisel hak ve özgürlükleri içerdiğini, 1970’li yıllardan sona çevre, birlik dayanışma gibi konuların ilave edildiğini kaydetti.
 
Akgün, “İnsan hakları ırk, din, dil ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin tüm insanların yararlanabileceği haklardır. Bu hakları kullanmakta herkes eşittir. İnsan hakları, tüm insanların hak ve saygınlık açısından eşit ve özgür olarak doğduğu anlayışına dayanır. İnsan hakları, her bir bireye bağımsız seçim yapma ve yeteneklerini geliştirme özgürlüğü sağlar. Bu özgürlükler başkalarının haklarına saygılı olmak ve bu hakları çiğnememe zorunluluğu ile dengelenmektedir. Bir başka deyişle, birçok hakkın yanında bir sorumluluk da bulunmaktadır.” dedi.
 
Türkiye’de 2003 yılından sonra yeni bir yapılanmanın oluştuğunun altını çizen Akgün, bu yeni yapılanmanın hem yargının yükünü hafiflettiğini, hem de vatandaş ile devlet arasında bir bağ kurarak uzlaşı sağladığını söyledi.
 
Daha sonra katılımcılarla insan haklarının önemi, insan haklarının korunması ile ilgili görüş alış-verişinde bulunuldu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA