• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Selçukluda puanlı yardım
17 Mayıs 2010 Pazartesi 13:36

Selçuklu'da puanlı yardım

Konya'nın merkez Selçuklu Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı(SYDV) yardım talep edenler için puanlama sistemi getirdi.
Konya'nın merkez Selçuklu Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı(SYDV) yardım talep edenler için puanlama sistemi getirdi.
 
Yardım talep eden ailenin, oturduğu evin türü, kira miktarı, çocuk sayısı, çocukların eğitim gördükleri okul türleri gibi birçok kategoride puan veriliyor. Aldığı puana göre aileye yardım verilip verilmemesi ve yardımın miktarı belirleniyor. Uygulamanın diğer şehirlerde de uygulanmasının planlandığı öğrenildi.
 
Selçuklu Kaymakamlığı, SYDV'de yeni bir modele geçti. Türkiye'de ilk kez uygulanan sistem sayesinde ailelere aldıkları puana göre yardım yapılıyor. Kaymakamlık bünyesinde oluşturulan puanlama cetvelinde ailelere birçok soru yöneltiliyor. Her ay yaklaşık 5 bin kişinin yardım aldığı Selçuklu'da kaymakamlığın hayata geçirdiği sistem sayesinde haksız yardımların önüne geçilmesi planlanıyor.
 
Selçuklu Kaymakamı Ali Rıza Çalışır, yeni sistem sayesinde ailelere verilecek yardımların miktarının daha sistematik bir şekilde yapılacağını ifade etti. Kaymakam Çalışır, hayata geçirilen uygulama ile ilgili şu bilgileri verdi: "Sosyal Yardımlaşma Vakfı'ndan nakdi yardım talebinde bulunan vatandaşlarımız için puanlama sistemini getirdik. Bu sistemde bir ailenin tüm bilgilerini ortaya koyacağız. Örneğin ailenin kaç çocuğu var? Bu çocukların eğitim gördükleri okul türleri neler? Yine bu aileler apartmanda mı yoksa müstakil bir evde mi oturuyor? Kira miktarı ne kadar? Önce bunları belirleyeceğiz. Ardından bu cevaplara göre puanlama yapacağız. Ailenin çocuğu Konya'da bir üniversitede okuyorsa 5 puan, Ankara ya da İstanbul gibi bir büyük ilde okuyor ise 8 puan alacak. Yine bu öğrencinin okuduğu bölümün türüne göre de ekstra puanlar alacak. Kirada oturduğu ev apartman ise -3 puan alacak, müstakil evde kirada oturuyor ise 1 puan alacak. Tüm bu puanlar toplanacak. Ona göre yardım yapılacak." dedi.
 
Türkiye'nin 41 ilinden daha büyük nüfusa sahip olan Selçuklu ilçesinde her ay yaklaşık 4 ile 5 bin civarında kişinin yardım talebinde bulunduğu bilgisini veren Kaymakam Ali Rıza Çalışır, 8 bin aileye ise kömür yardımında bulunulduğunu aktardı.
 
İki ay önce hayata geçen uygulamanın Türkiye'de bir ilk olduğu ve ülke genelinde yaygınlaştırılmasının planlandığı öğrenildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA