• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Selçuklu’da Kütüphanesiz Okul Kalmayacak
15 Mayıs 2017 Pazartesi 10:10

Selçuklu’da Kütüphanesiz Okul Kalmayacak

Eğitim ve bilime önem veren şehrin kültür hayatına kazandırdığı kütüphanelerle katkı sağlayan Selçuklu Belediyesi’nin 15 Temmuz’dan sonra açtığı Valide Sultan Külliyesi Kütüphanesi öğrencilere aralıksız ve kaliteli hizmeti sunmaya devam ediyor.

Selçuklu Belediyesi Özalkent Mahallesi’nde bulunan ve 26. Kütüphanesi olan Valide Sultan Külliyesi Kütüphanesi ile eğitime ve bilime ne kadar önem verdiğini bir kez daha gösterdi. Sadece Selçuklu halkı değil tüm Konyalıların faydalandığı kütüphane hizmetinden vatandaş oldukça memnun.

Şehrin kültürel hayatına, kazandırdığı kütüphanelerle katkı sağlayan Selçuklu Belediyesi, 15 Temmuz’dan sonra kütüphanelerin arasına bir yenisini daha ekleyerek Valide Sultan Külliyesi Kütüphanesi’ni Özalkent’lilere kazandırmıştı. Aynı zamanda Selçuklu Belediyesi’nin 26. Kütüphanesi olan Valide Sultan Külliyesi Eğitim Sosyal ve Kültürel Dayanışma Derneği (ESADER) işbirliği ile açılmıştı. Yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliği içerisinde yaptığı hizmetlere güzel bir örnek olan ESADER Valide Sultan Külliyesi Kütüphanesi, 350 m²lik alanı ile ilçe sınırları içerisindeki en büyük kütüphanelerden birisi. 10 bin kitap ile açılan kütüphanede 50 bin kitap sayısı hedefleniyor.  Kütüphane içerisinde 2 adet kitap okuma salonu ve 20 adet bilgisayarın bulunduğu bilgisayar odası da yer alıyor. Ayrıca kütüphaneden yararlanan vatandaşlara ücretsiz internet hizmeti sunuluyor. 

SELÇUKLU BELEDİYESİ KÜTÜPHANECİLİKTE BİRİNCİ SIRADA

26 kütüphane 231 bin kitap ile okurlara hizmet veren Selçuklu Belediyesi kütüphanelerinden 1 yılda 266 bin 741 kişi sadece kitap alışverişi (internet ve etüt hizmetleri hariç) yapıyor. Kütüphanelerinde 63 bin 423 üyesi bulunan Selçuklu Belediyesi, yılda 3 sefer kütüphanelerindeki kitapları güncelliyor. Selçuklu Belediyesi 26 kütüphanesi ile yerel yönetimler arasında birinci sırada yer alıyor. Selçuklu Belediyesini 16 kütüphane ile Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi takip ediyor.

KÜTÜPHANE HER AY YÜZLERCE ÜYE KAZANIYOR

Eğitim Sosyal ve Kültürel Dayanışma Derneği (ESADER) iş adamları tarafından kurulmuş bir dernek. Derneğin kurduğu binalardan birisinde ikinci kat kütüphane olarak ayrıldı ve Selçuklu Belediyesi’ne tahsis edildi. Selçuklu Belediyesi burada vatandaşa kütüphanecilik hizmeti veriyor. Valide Sultan Külliyesi Kütüphanesi 15 Temmuz’dan sonra kuruldu. Bir senesi dolmak üzere olan kütüphaneye ise ilgi oldukça yoğun. Kütüphanenin hizmete açıldığı bölge ise tam da ihtiyacı olan Özalkent Mahallesi. Kütüphane her geçen ayda yüzlerce üye kazanıyor.

ÖĞRENCİLERİ İNTERNET KAFELERDEN UZAKLAŞTIRIYORLAR

Valide Sultan Külliyesi Kütüphanesi’nin fiziksel şartları ise son derece güzel. Oldukça donanımlı olan kütüphanede ders çalışma odaları ile kitap okuma ve bilgisayar çalışma alanları mevcut durumda. Hem güçlü donanımı hem de güvenilir bir kuruluşun hizmet vermesi ile aileler gönül rahatlığı ile çocuklarını kütüphaneye gönderebiliyor. Öğrenciler istedikleri ödevleri araştırıp üstüne birde yaptıkları ya da araştırdıkları ödevin çıktısını alabildikleri için tehlikeli olan internet kafelerden de bu hizmet sayesinde uzak kalmış oluyor. Öğrenciler de bu hizmet karşılığında okul çıkışı bir sorumluluk bilinci ile ödevlerini yapıyorlar, çıktılarını alıyorlar, ders çalışıyorlar ve kitaplarını değiştiriyorlar.

KÜTÜPHANE HİZMETİNDEN TÜM KONYALILAR YARARLANABİLİYOR

Kütüphaneye üye olmak isteyenler için de sistem çok basit. Şuan için 2 bin 500 üyesi olan kütüphaneye üye olabilmek için TC Numarası ve bir telefon numarası yeterli oluyor. Bunun ardından vatandaş ücretsiz bir şekilde kütüphaneden yararlanmaya başlıyor. Sabah 08.00 ile akşam 17.00 mesai saatleri arasında öğrenciler aralıksız bir şekilde ders çalışabilir, kitaplarını okuyabilir. Kütüphaneye sadece öğrenciler değil 7’den 70’e her yaştan okuma yazma bilen herkes üye olabiliyor. Tesis üyelik için yaş sınırı koymuyor. Çalışmayı Selçuklu Belediyesi yaptığı için vatandaşlar sadece Selçuklu halkının yararlanabileceğini düşünüyor. Fakat okumaya çok önem veren Selçuklu Belediyesi Meram’dan, Karatay’dan gelen vatandaşlara da aynı hizmeti sağlıyor. Bunun dışında Selçuklu Belediyesi çevre okullarda ki öğretmenlerle görüşerek aileleri kitap masrafına sokmamak için kendilerine yönlendirmeleri konusunda teşvik ediyor. Ayrıca tesiste toplamda 40 kişi kapasiteli 2 tane okuma salonu mevcut. Ailelerin talebi ile okuma salonları kız ve erkekler ayrı olacak şekilde ayrılmış durumda.

SELÇUKLU OKUYOR

Tesis sadece bu hizmeti vermekle yetinmiyor. Kitap okumaya teşvik etmek amacı ile çeşitli ödüllü yarışmalar düzenliyor. Geçtiğimiz Mart ayında Kütüphaneler Haftası’nda online bir yarışma gerçekleştirildi. Yarışmanın adı ise ‘Selçuklu Okuyor’. Selçuklu Belediyesi yarışma kapsamında iki tane kitap belirledi ve yarışmaya katılacak olanlara kitapları ücretsiz şekilde temin etti. 20 gün sonunda da online olarak internet üzerinden kitaplar hakkında sorular sorularak yarışma gerçekleşti. Yarışma sonucunda 2 kategoride ayrı ayrı 50 ödül verildi. İlk 10’da ki ödüller ise; birinciye laptop, 3 ve 5 arasında değişik ölçülerde tablet, 5 ile 10 arasına ise teleskop şeklindeydi.  Yarışmalar düzenleyerek okumaya teşvik eden Selçuklu Belediyesi’nin bu etkinlikleri vatandaşı çok memnun etti ve kütüphaneye talep arttı. Selçuklu Belediyesi kütüphaneleşmekle kalmıyor okumaya da teşvik etmek için çokça çalışma yapıyor.

KÜTÜPHANESİZ OKUL KALMAYACAK

İnsanların etrafında araştırabilecekleri, okuyabilecekleri tek yer kütüphaneler. Selçuklu Belediyesi de okumaya değer veren bir Belediye olarak bu yıl 24 kütüphane daha açmayı planlıyor. Aynı zamanda Selçuklu Belediyesi kütüphanesiz okul kalmayacak diyerek 2 yıl içerisinde her okula kütüphane açacak. Ayrıca vatandaş Selçuklu Belediyesi’nin bir kütüphanesine üye olduğu zaman belediyenin herhangi başka kütüphanelerinden de yararlanabilecek.

ÖĞRENCİLER HİZMETTEN ÇOK MEMNUN

Kütüphaneye ders çalışmaya gelen 8.sınıf öğrencisi Fatma Oruç; “Kütüphaneye ödevlerimi yapmak ve kitap okumak için geliyorum. Kütüphaneyi fazlasıyla verimli buluyorum. Kitap bulmada zorlanmıyoruz. İnternetle uğraşmadan kitap kokusunu içimize çekerek istediğimiz kitaba ulaşabiliyoruz. Kitapları ücretsiz olarak 2 hafta süre ile alıyorum. Zaten aldığım kitabı da iki haftada bitiriyorum. 27 kişilik bir sınıfım var, hepsi de buraya geliyor.” ifadelerini kullandı. 13 yaşında olan Ayşe Uyar ise; “ Buraya kitap okumak için, ödev araştırmak ve araştırdığım veya yaptığım ödevleri çıkarttırmak için geliyorum. Kütüphanenin bize verdiği hizmeti çok güzel buluyorum. Arkadaşlarımın çoğu da buraya geliyor. Evimizde internet olmadığı için internet kafelere gitmektense buraya geliyoruz.” şeklinde konuştu. Üniversiteye hazırlanan lise son sınıf öğrencisi Yunus Kaya; “Ben üniversiteye hazırlanıyorum. Buraya sınava daha iyi hazırlanmak için geliyorum. Hem kaynaklara kolay ulaşıyorum hem de sessiz ortamı sayesinde daha konsantre bir şekilde ders çalışabiliyorum. Burada ki ortamdan çok memnunum. Yapanlara çok teşekkür ediyoruz.” dedi.  

BÜŞRA AKSAKBAĞI / YENİ HABER GAZETESİ

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da HDP terörü! AK Parti ekibine saldırdılar
  • Konya'da feci kaza! 6 saat yardım bekledi
  • Konya'da gece yarısı korkutan yangın
  • NEÜ Seydişehir Sağlık Bilimleri Fakültesi Yapım ve Bağışlama Protokolü Yapıldı
  • Konya'da gergin gece! Pompalı ile dehşet saçtı: 9 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA