• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Selçukluda Kamu Yönetiminde Etik konuşuldu
03 Ağustos 2009 Pazartesi 10:55

Selçuklu'da Kamu Yönetiminde Etik konuşuldu

Selçuklu Belediyesi yönetici ve personeline, hizmet içi eğitim programları kapsamında, Kamu Yönetiminde Etik Olgusu konulu eğitim semineri verildi.
Selçuklu Belediyesi yönetici ve personeline, hizmet içi eğitim programları kapsamında, Kamu Yönetimi Bölümü Arş.Görevlisi Erhan Örselli tarafından Belediye Meclis Salonunda, “ Kamu Yönetiminde Etik Olgusu “konulu eğitim semineri verildi.
 
Etik değerlerin, toplumsal güveni kazanabilmek için kamu hizmeti yapanların dikkat etmesi gereken ilkeler olduğunu ve yine etik değerlerin, kanunların ötesinde toplumsal norm ve beklentilere uyumlu davranmak için gerekli yaklaşımların altını çizen  Örselli, “Etik değerler, demokrasinin çalışabilmesi için siyasilerin ve kamu çalışanlarının dürüstlük ve tutarlılıklarını koruyabilmeleri için en önemli girdilerdendir. Yönetimin kalitesi, toplumun güveni etik değerlerle sağlanır. Tüm dünyada kamu sektörünün, özellikle son dönemde, yitirdiği toplumsal güveni tekrar kazanabilmesi için etik değer ve davranışlara özen göstermesi gerekiyor. Kamu sektöründeki “güven açığı” kamu yönetiminin en önemli sorunu haline gelmiş durumda. Bu durum, özellikle demokrasi ile yönetilen toplumlarda, sistemin yönetim ve yönlendirme yetkinliğini de zedeliyor.”şeklinde konuştu.
 
Amaçlarının, kamu görevlilerinin etik davranışları hakkında bilgilendirme, bilinçlendirme olduğunu söyleyen Örselli, ”Gerek devletler gerekse kamu kurumları etik değerlerin yerleşmesi için büyük bir gayret sarf etmektedir. Devlet-toplum ilişkilerini tesis etmek ve mevcut olan hukuki temellerin yanında bir de buna ilave olarak etik bir temel zemin üzerinde yeni ilişkiler oluşmaya başlıyor. Etiğin toplumla devlet arasındaki ilişkilerde yeni bir değer olarak tüm dünyada pekiştirilmesi konusundaki çalışmalar ülkemiz açısından 2004 yılında başlamıştır. Kanun üç temel görev yüklenmiştir. Bunlar etik davranış ilkelerini belirlemek, davranış ilkelerine aykırılık sebebiyle yapılacak olan incelemelerde etik kurulu yetkilidir. Bir diğer görevde kamuda etik kültürünü yerleştirmek, tartışmak değerlendirmektir." dedi.

Daha sonra katılımcılarla Kamu Etiği, Etik İlkeler,Yerel Yönetimler ve Etik ile ilgili görüş alış-verişinde bulunuldu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA