• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Selçukluda İnsan Hakları konulu konferans
24 Aralık 2012 Pazartesi 16:23

Selçuklu'da İnsan Hakları konulu konferans

Konyanın merkez Selçuklu Belediyesi, personeline yönelik olarak, İnsan Hakları Mahkemesinin görev, yetki ve sorumlulukları ve kimler başvurabilir konulu konferans düzenlendi.
Belediye meclis salonunda düzenlenen konferansta Selçuk Üniversitesi İdare Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Ahmet Kürşat Ersöz katılımcıları bilgilendirdi. Ersöz, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Türkiye’deki günlük yaşama etkileri ve verdiği kararların Türk Hukuku’nu nasıl etkilediği konusunda kısa bir sunum yaptı. Ersöz daha sonra, geçmişten günümüze insan hakları mücadelesinin tarihçesi, insan hakları ihlalleri, ihlaller karşısında demokratik kitle örgütlerinin takınacakları tutum, insan haklarının doğu ve batı medeniyetlerinde algılama farklılıkları konularında bilgiler verdi. İnsan haklarının tüm insanların hiçbir ayrım gözetmeksizin yalnızca insan oluşlarından dolayı eşit, özgür ve onurlu yaşama hakkına sahip olması olduğunu belirten öğretim görevlisi Ersöz, “İnsan hakları, değerlendirmede en önemli haklarımızdandır. Bu haklar doğuştan kazanılan ve devredilemez temel haklarımızdandır. İnsan haklarının temelini 10 Aralık 1948 tarihli İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ile 04 Kasım 1950 tarihli Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi oluşturmaktadır” dedi.
Merkezi Strasburg’ta bulunan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin, güvence altına alınmış temel hakların çiğnenmesinden şikayetçi olan bireylerin başvurularını belirli koşullar altında değerlendiren uluslararası bir mahkeme olduğunu belirten Ersöz, “Bu mahkemeye bireysel başvuruların yanı sıra devletler de başvurabiliyor. Başka bir devlet aleyhine dava açabiliyor. 1987 yılında Türk vatandaşlarının AİHM nezdinde dava açabilme hakkı Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından tanındı. 2012’de yapılan anayasa değişikliği ile de vatandaşların AİHM’e gitmeden önce iç hukuk yollarından olan Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapma hakkı tanındı” diye konuştu.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA