• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Selçuklu’da ilk yardım eğitimi
19 Eylül 2014 Cuma 16:03

Selçuklu’da ilk yardım eğitimi

Konya’nın merkez Selçuklu İlçe Belediyesi, hizmet içi eğitim programlarına devam ediyor.
Konya’nın merkez Selçuklu İlçe Belediyesi, hizmet içi eğitim programlarına devam ediyor.
Eğitim programları kapsamında Kurum Doktoru Mahmut Alan tarafından belediye personeline ilk yardım eğitimi verildi. Kurum Doktoru Mahmut Alan tarafından 2 gün boyunca verilen ilk yardım eğitimine belediye personeli yoğun ilgi gösterdi. Seminerde, ilk yardım, yaşam belirtileri, solunum yolu tıkanıklığı, göğüs ağrısı, kanamalar, şeker koması, kırık, çıkık, burkulmalar, zehirlenmeler, hayvan ısırıkları, hasta ve yaralı taşıma gibi konularda yapılması gerekenler ve yapılmaması gerekenler anlatıldı.
Dr. Mahmut Alan, ilk yardımın herkes tarafından bilinmesinin son derece önemli olduğuna dikkat çekerek, gerçekleşen kazalar ve yaralanmalarda ilk dakikaların insan hayatı bakımından büyük önem taşıdığını söyledi. Kazalarda altın dakika denen ilk yardım dakikalarının hayat kurtardığını ifade eden Alan, “Avrupa’da yılda yaklaşık 700 bin kalp durması gerçekleşmektedir. Bunların acil servislere gelmeden önce ölüm oranı yüzde 95’tir. Erken müdahale ile bu şans yüzde 60’dan fazlasının kurtarılması demektir. Erken müdahale için de halkımızın veya kazalara müdahale eden görevlilerimizin bu konuda eğitimli olmaları büyük önem taşır” dedi.
Dr. Mahmut Alan seminerde, ilk yardımın temel kuralları olan hasta veya yaralının değerlendirilmesi, havayolunun açılması, suni solunum, kalp masajı göğüs basısı, ve şok pozisyonları teorik olarak anlattı. Alan, “Olası kaza ve yaralanmalarda dikkat etmemiz gereken güvenlik, bilinç kontrolü, yardım, hava yolu, solunumu izle, 112’den destek, 30 göğüs masajı, 2 kurtarıcı nefes ve bu hayat kurtarıcı çalışmaların 112 gelene kadar devam etmesidir. Yani kısaca ilk yardım faaliyetinin hasta yaşama dönene kadar, ilk yardımcıların da yorgunluktan bitip tükenene kadar çabalarına devam etmeleri mutlaka gereklidir” ifadelerini kullandı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA