• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Selçukluda asansörler daha güvende
09 Şubat 2012 Perşembe 14:30

Selçuklu'da asansörler daha güvende

Selçuklu Belediyesi ile Türk Standartları Enstitüsü arasında Selçuklu ilçesi sınırları içerisindeki asansörlü binaların asansörlerinin yıllık periyodik muayenesi için işbirliği protokolü imzalandı.

Selçuklu Belediyesi ile Türk Standartları Enstitüsü arasında Selçuklu ilçesi sınırları içerisindeki asansörlü binaların asansörlerinin yıllık periyodik muayenesi için işbirliği protokolü imzalandı.

05 Kasım 2011 tarihli 28106 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”e istinaden Selçuklu Belediyesi ile TSE arasında protokol gerçekleştirildi. Yapılan protokolle Selçuklu da asansör muayeneleri TÜRKAK tarafından yetkilendirilmiş A tipi muayene kuruluşu olan TSE’ye verildi. Selçuklu da bulunan asansörlü binalarda asansörlerin yıllık periyodik muayenesi TSE tarafından yapılacak.

Selçuklu Belediyesi’nde gerçekleştirilen protokol törenine Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, TSE Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Bozdemir, TSE Asansör Daire Başkanı Abidin Kuyumcu katıldı.

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “TSE ile bir protokol imzaladık. Protokol gereği ilçemiz sınırları içerisinde bulunan asansörlerin yıllık bakımları periyodik olarak TSE tarafından yapılacak. Selçuklu ilçemiz bu anlamda önemli bir konumda bulunuyor. Bölgemiz Türkiye ortalamasının üzerinde asansörlü binalara sahip. Asansörlerin düzenli bir şekilde bakımlarının yapılması bizim açımızdan önemlidir. Özellikle güvenlik açısından tüm site yöneticilerinin bunu mutlaka takip etmeleri gerekiyor.  Bundan sonra da her yıl düzenli olarak binalardaki asansörler kontrol edilecek, aksaklıklar varsa ilgililere bildirilecek, sorunları tespit edilecek, gerekli işlemler yapılarak tekrar işletmeye açılacak. Yönetmelikte yapılan değişiklik sonrası imzaladığımız bu protokolün vatandaşlarımızın daha güvenli yaşaması açısından önemli bir adım olduğuna inanıyorum. Bu konuda yetkilendirilmiş kuruluşlar olmasına rağmen belediyemiz TSE’yi seçmiştir. Denetimlerin en iyi şekilde yapılacağına inanıyoruz. Hem teknik olarak hem de insan profili olarak ilçemizi halkımızı memnun edeceklerini düşünüyoruz. Yapılan protokolün hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

TSE Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Bozdemir, “İç Anadolu bölgesinde ilk olarak bu hizmeti bize verdiğinden dolayı teşekkür ediyorum. Bu hizmeti Türkiye'de bir misyon edindik. Güvenlik açısından asansörler son derece önemli. Günlük yaşantımızda birçoğumuz her gün aracına binmiyor ama her gün asansöre biniyor. Bu kadar önemli konuda asansör içerikli sektörde kalite çıtasını yükseltmek amacıyla piyasaya girdik. İnşallah örnek bir hizmeti sizlere sunacağız. Bizimle çalışan kuruluşlar, hizmetimizden son derece memnun olacaklar.” dedi.

İmza töreninden sonra yetkililer tarafından yapılan açıklamada, Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle asansörü bulunan bina yöneticilerinin asansörlerinin yıllık kontrollerini yaptırmadıkları, yapılan kontroller sonucunda güvenlik açısından sorun teşkil eden asansörlerin kullanılmasına yönetmelik gereği kesinlikle izin verilmeyeceği belirtildi. Bu konuda bina yöneticilerinin veya asansörlü bina sakinlerinin duyarlı olmaları istendi. Yönetmelikle asansörlerin yıllık periyodik muayenesinin yapılmasının zorunlu hale geldiğinin altı çizildi. Binalarda TSE tarafından yapılacak olan yıllık muayenelerde asansörlerin aylık bakımını yapan yetkili asansör firmalarının nezaret etmek zorunda olduğuna dikkat çekildi.

Yapılması zorunlu olan yıllık periyodik muayene kontrol ücretinin 5 kata kadar olan binalarda 150 TL artı KDV, 5’nci kattan sonraki her kat için 10 TL artı KDV olarak belirlendiği ifade edildi. Kontroller sonucunda asansörlerdeki eksikliklerin ve hataların giderilmesinden sonra ikinci kontrol ücretinin 100 TL artı KDV olarak bildirildi. Bina yöneticilerinin yıllık periyodik kontrollerini yaptırmak için Selçuklu Belediyesi’nin yetkilendirdiği TSE Konya Bölge Müdürlüğünün 239 04 80 nolu telefonuna müracaat edebilecekleri ifade edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA