• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Selçukluda Ailenin Korunması paneli
29 Mart 2012 Perşembe 14:35

Selçuklu'da 'Ailenin Korunması' paneli

Selçuklu Belediyesi personeline 2012 yılı Hizmet İçi Eğitim Planı kapsamında Ailenin Korunması ve Kadına Şiddetin Önlenmesi Kanun Tasarısı konulu panel düzenlendi.
Selçuklu Belediyesi personeline 2012 yılı Hizmet İçi Eğitim Planı kapsamında ‘Ailenin Korunması ve Kadına Şiddetin Önlenmesi Kanun Tasarısı’ konulu panel düzenlendi. Panelin Oturum Başkanlığını Karatay Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Dülger (Ceza Hukukçusu) yaptı. Panele ayrıca Yrd. Doç. Bilge Banu Sarıhan (Medeni Hukukçusu) ve Konya İl Müftülüğünden Vaiz Ümmügülsüm Parlar katıldı.
 
Panelistlerce katılımcılara; şiddete uğrayan veya şiddete uğrama tehlikesi bulunan kadınların, çocukların, aile bireylerinin ve tek taraflı ısrarlı takip mağduru olan kişilerin korunması ve bu kişilere yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla alınacak tedbirlere ilişkin 3 boyutlu değerlendirme yapıldı.
 
3 ayrı sunumun gerçekleştirildiği panelde geribildirim çalışması ile tartışmalı soru cevap kısmı da yer aldı. Panelistler tarafından yapılan ortak değerlendirmede ortaya çıkan sonuçlar şu şekilde açıklandı: “Bugün, toplumda cinsiyete yönelik algı hala geleneksel kalıplar içerisinde ele alınıyor. Bu kalıplara göre kadınların sorumluluğu ev içerisindeki dört duvarla sınırlandırılıyor. Dolayısıyla 8 Mart 2012 tarihinde yapılan yasal düzenlemelerle birlikte, her ne kadar şiddeti önlemek amaçlandıysa da bunun alışılagelmiş ataerkil toplum yapısındaki ve bireylerdeki zihinsel dönüşümü sağlayacak alt yapıyı sağlamlaştırmak gerekir.
 
Şiddeti önleme konusunda atılacak ilk adım, toplumsal cinsiyet ayrımcılığının ve özellikle aile içi şiddetin olası nedenlerini belirlemektir. Aile içindeki kadına yönelik şiddet, statüsü ne olursa olsun birçok kadının gerçeği olmakta, çok sayıda toplumsal faktör, aile içinde kadına uygulanan şiddeti ortaya çıkarmakta, meşrulaştırmakta ve pekiştirmektedir. Ayrıca kadınlar yaşadıkları şiddetin sorumlusu olarak görülmekte, şiddetin hak edildiği inancı toplumda yaygın olarak varlığını sürdürmektedir.
 
Özellikle ‘öğrenilmiş şiddeti’ önlemek amacıyla çocukları yetiştiren annelere ve ilköğretim eğitmenlerine büyük görev düşmektedir. Şiddeti önlemek için yapılabilecek ilk çalışma bu iki hedef kitleye yönelik olmalıdır.”
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA